«Հրապարակ»֊ից և ILur.am-ից օրենքի խախտմամբ են պահանջել բացահայտել աղբյուրը. ՍԴ
Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) իրավունք չուներ «Հրապարակ» օրաթերթից և Ilur.am կայքից աղբյուրի բացահայտում պահանջել։ Սա պարզ է դարձել այսօր հրապարակված Սահմանադրական դատարանի վճռից։ ՍԴ֊ն բավարարել է «Հրապարակ» օրաթերթի փաստաբաններ Արտակ Զեյնալյանի և Արա Ղազարյանի ու ILur.am փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանի և Լուսինե Հակոբյանի դիմումները, որոնցով վիճարկվում էր քրեական դատավարության օրենսգրքի 279֊րդ հոդվածի և ԶԼՄ֊ների մասին օրենքի 5֊րդ հոդվածի (լրագրողների իրավունքները) սահմանադրականությունը։
ՀՔԾ֊ն երկու ԶԼՄ֊ներից պահանջել էր բացահայտել աղբյուրը՝ Շիրակի մարզի արդեն նախկին ոստիկանապետ Վարդան Նադարյանի կատարած բռնության մասին հրապարակման հետ կապված։ Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր քննչական մարմնի միջնորդությունը։
ՍԴ֊ի այսօր կայացրած որոշմամբ, սակայն, սահմանվել է, որ քրեական դատավարության օրենսգրքի 279֊րդ հոդվածը սխալ է կիրառվել և գործը պետք է վերանայվի։ Վիճարկվող հոդվածը սահմանում է դատական որոշմամբ կատարվող քննչական գործողությունների շարքը, որի մեջ, ի թիվս փոստային, հեռագրական խոսակցությունների գաղտնիության սահմանափակման, թույլատրված է նաև քննիչի կողմից «այլ հաղորդումների գաղտնիության սահմանափակում»։ Քննչական մարմինը հիմնվել է «այլ» եզրույթի վրա՝ «Հրապարակ»֊ից և Ilur.am֊ից պահանջելով բացահայտել նյութի հիմք հանդիսացած անանուն աղբյուրը։
Ինչպես լրագրողներին ասել է Արտակ Զեյնալյանը, իրենք եռամսյա ժամկետում դիմելու են Վճռաբեկ դատարան՝ գործի վերաբացման պահանջով։ Արա Ղազարյանն էլ հավելել է, որ ՍԴ֊ի որոշումը օրենքի ուժ ունի և խորհուրդ է տվել լրագրողներին որոշումը վկայակոչել, եթե իրենց քննչական գործողությունների մեջ ներգրավելու փորձեր արվեն ապագայում։
Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ, համաձայն միջազգային իրավունքի, լրագրողը տեղեկատվության աղբյուրը պարտավոր է բացահայտել այն դեպքերում, երբ խոսքը գնում է նախապատրաստվող ծանր հանցագործությունների մասին և այն դեպքերում, երբ աղբյուրի բացահայտումը միակ ելքն է, որով կարելի է ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մարդուն արդարացնել։ Քանի որ խոսքի ազատությունը ժողովրդավարության հիմքում է, դրա սահմանափակման ուղղությամբ արված որևէ քայլ անթույլատրելի է, և աղբյուրի բացահայտում պետք է պահանջվի ծայրահեղ դեպքերում։ Ղազարյանը հավելել է, որ անգամ այդ ծայրահեղ դեպքերում պետք է հիմնավորվի, որ աղբյուրի բացահայտում կենսական անհրաժեշտություն է։
«Լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնությունն անգամ այնքան չի ազդի լրագրողներից հասարակություն գնացող լրատվության հոսքի ծավալի վրա, որքան լրագրողական աղբյուրի բացահայտման պարտադրումը։ Բավական է լրագրողը թեկուզ մեկ անգամ բացահայտի իր աղբյուրը, նրա մյուս բոլոր աղբյուրները կցամաքեն։ Այլևս այն ինֆորմացիան, որը բացի լրագրողից ոչ մեկը չի հրապարակի, հասարակությունը չի ստանա»,֊ասել է Արա Ղազարյանը։
Իրավաբանը հավելել է, որ վերջին շրջանում Հայաստանում ոչ միայն աղբյուրի բացահայտման պարտադրանքն է ճնշում լրագրողի նկատմամբ, այլև նրան քննչական գործողությունների մեջ ներգրավելը։
«Քննիչները նաև սովորություն են դարձրել հրավիրել որպես վկա։ Սա ժողովրդավարության դեմ է», ֊ ասել է Ղազարյանը։

The Armenian Special Investigative Service (SIS) had no right to demand source disclosure from local “Hraparak” daily and iLur.am news outlet, as stated in the RA Constitutional Court verdict handed down Tuesday afternoon. The Court granted the appeals submitted by “Hraparak” attorneys Artak Zeynalyan and Ara Ghazaryan, and iLur.am attorneys Tigran Yegoryan and Lusine Hakobyan challenging the constitutionality of the Armenian Criminal Procedure Code Article 279 (Investigatory actions conducted by court decree) and Mass Media Law Article 5 (Protection of Sources of Information).
Recall, on June 26, 2014 a Yerevan court granted a claim filed by SIS and imposed a disclosure order on Hraparak and iLur.am, requiring them to reveal the identity of their source of information as part of the criminal investigation involving a high-level police official of Armenia's Shirak province
According to the Constitutional Court's decision, however, Article 279 has been applied inappropriately, and the case should be revised. The disputed article defines the series of investigatory actions, including those concerning the restriction of privacy of correspondence, telephone conversations, telegrams and other communications, that can be conducted by a court decree. Citing “other communications,” the investigative body had demanded that Hraparak and iLur.am disclose their anonymous source.
Speaking to reporters on Tuesday, Hrapark lawyer Artak Zeynalyan said their team intends to file an application within a three-month period with the RA Court of Cassation for the reopening of the case. Attorney Ara Ghazaryan, in turn, added that the Constitutional Court ruling has legal force and advised journalists to cite the verdict if/when there are future attempts to involve them in investigative actions.
According to international law, Zeynalyan stated, a reporter is only required to reveal information sources when it comes to imminent grave crimes, and in cases when source disclosure is the only way available to acquit a person accused of a serious crime. Democracy is based on freedom of expression, which is why, according to the attorney, steps toward restricting free speech should not be allowed.
“Even physical violence against journalists would not affect the flow of information coming from the media to the public as much as the compulsion to disclose sources. Once a journalist reveals a source, all their other sources will dry up,” Ara Ghazaryan said.