«Հրապարակ»֊ից և ILur.am-ից օրենքի խախտմամբ են պահանջել բացահայտել աղբյուրը. ՍԴ
Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) իրավունք չուներ «Հրապարակ» օրաթերթից և Ilur.am կայքից աղբյուրի բացահայտում պահանջել։ Սա պարզ է դարձել այսօր հրապարակված Սահմանադրական դատարանի վճռից։ ՍԴ֊ն բավարարել է «Հրապարակ» օրաթերթի փաստաբաններ Արտակ Զեյնալյանի և Արա Ղազարյանի ու ILur.am փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանի և Լուսինե Հակոբյանի դիմումները, որոնցով վիճարկվում էր քրեական դատավարության օրենսգրքի 279֊րդ հոդվածի և ԶԼՄ֊ների մասին օրենքի 5֊րդ հոդվածի (լրագրողների իրավունքները) սահմանադրականությունը։
ՀՔԾ֊ն երկու ԶԼՄ֊ներից պահանջել էր բացահայտել աղբյուրը՝ Շիրակի մարզի արդեն նախկին ոստիկանապետ Վարդան Նադարյանի կատարած բռնության մասին հրապարակման հետ կապված։ Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր քննչական մարմնի միջնորդությունը։
ՍԴ֊ի այսօր կայացրած որոշմամբ, սակայն, սահմանվել է, որ քրեական դատավարության օրենսգրքի 279֊րդ հոդվածը սխալ է կիրառվել և գործը պետք է վերանայվի։ Վիճարկվող հոդվածը սահմանում է դատական որոշմամբ կատարվող քննչական գործողությունների շարքը, որի մեջ, ի թիվս փոստային, հեռագրական խոսակցությունների գաղտնիության սահմանափակման, թույլատրված է նաև քննիչի կողմից «այլ հաղորդումների գաղտնիության սահմանափակում»։ Քննչական մարմինը հիմնվել է «այլ» եզրույթի վրա՝ «Հրապարակ»֊ից և Ilur.am֊ից պահանջելով բացահայտել նյութի հիմք հանդիսացած անանուն աղբյուրը։
Ինչպես լրագրողներին ասել է Արտակ Զեյնալյանը, իրենք եռամսյա ժամկետում դիմելու են Վճռաբեկ դատարան՝ գործի վերաբացման պահանջով։ Արա Ղազարյանն էլ հավելել է, որ ՍԴ֊ի որոշումը օրենքի ուժ ունի և խորհուրդ է տվել լրագրողներին որոշումը վկայակոչել, եթե իրենց քննչական գործողությունների մեջ ներգրավելու փորձեր արվեն ապագայում։
Զեյնալյանը տեղեկացրել է, որ, համաձայն միջազգային իրավունքի, լրագրողը տեղեկատվության աղբյուրը պարտավոր է բացահայտել այն դեպքերում, երբ խոսքը գնում է նախապատրաստվող ծանր հանցագործությունների մասին և այն դեպքերում, երբ աղբյուրի բացահայտումը միակ ելքն է, որով կարելի է ծանր հանցագործության մեջ մեղադրվող մարդուն արդարացնել։ Քանի որ խոսքի ազատությունը ժողովրդավարության հիմքում է, դրա սահմանափակման ուղղությամբ արված որևէ քայլ անթույլատրելի է, և աղբյուրի բացահայտում պետք է պահանջվի ծայրահեղ դեպքերում։ Ղազարյանը հավելել է, որ անգամ այդ ծայրահեղ դեպքերում պետք է հիմնավորվի, որ աղբյուրի բացահայտում կենսական անհրաժեշտություն է։
«Լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնությունն անգամ այնքան չի ազդի լրագրողներից հասարակություն գնացող լրատվության հոսքի ծավալի վրա, որքան լրագրողական աղբյուրի բացահայտման պարտադրումը։ Բավական է լրագրողը թեկուզ մեկ անգամ բացահայտի իր աղբյուրը, նրա մյուս բոլոր աղբյուրները կցամաքեն։ Այլևս այն ինֆորմացիան, որը բացի լրագրողից ոչ մեկը չի հրապարակի, հասարակությունը չի ստանա»,֊ասել է Արա Ղազարյանը։
Իրավաբանը հավելել է, որ վերջին շրջանում Հայաստանում ոչ միայն աղբյուրի բացահայտման պարտադրանքն է ճնշում լրագրողի նկատմամբ, այլև նրան քննչական գործողությունների մեջ ներգրավելը։
«Քննիչները նաև սովորություն են դարձրել հրավիրել որպես վկա։ Սա ժողովրդավարության դեմ է», ֊ ասել է Ղազարյանը։

КС счел незаконным принуждение армянских СМИ к раскрытию источника
Специальная следственная служба не имела права требовать от газеты «Грапарак» и сайта Ilur.am раскрытия источника, говорится в оглашенном 20 октября вердикте Конституционного суда Армении. КС удовлетворил заявление адвокатов «Грапарак» Артака Зейналяна и Ара Газаряна и представителей Ilur.am Тиграна Егоряна и Лусине Акопян, в котором оспаривалась конституционность статьи 279 уголовно-процессуального кодекса и пятой статьи закона о СМИ.
ССС требовала раскрыть источник информации в публикации о насилии, примененном уже бывшим начальником полиции Ширакской области Варданом Надаряном. Ранее суд первой инстанции удовлетворил ходатайство следственного органа.
Согласно решению КС, однако, статью 279 применили неверно, и дело должно быть пересмотрено. Статья предусматривает ряд следственных действий, совершаемых по решению суда, в которых, помимо ограничения секретности почтовых сообщений, телеграфных разговоров, разрешено «ограничение следователем секретности иных сообщений». Следственный орган основывался на «иных», требуя от газеты и сайта раскрыть источник.
В беседе с журналистами Артак Зейналян заявил о намерении в течение трех месяцев обратиться в Кассационный суд с требованием о пересмотре дела. Ара Газарян добавил, что решение КС имеет силу закона и посоветовал представителям СМИ ссылаться на решение, если в будущем будут попытки привлечь их к участию в следственных действиях.
Зейналян сообщил, что, согласно международному праву, журналист обязан раскрывать источник информации в случаях, когда речь идет о готовящихся тяжких преступлениях и когда раскрытие источника – единственный способ оправдать обвиняемого в совершении тяжкого преступления. Так как свобода слова лежит в основе демократии, неприемлем любой шаг, совершенный с целью ее ограничения, и требовать раскрытия источника нужно в крайних случаях, считает он. По словам адвоката, даже в этих крайних случаях нужно доказать, что раскрытие источника жизненно необходимо.
«Даже физическое насилие над журналистами не повлияет на объем потока информации, поступающей обществу от журналистов, так, как принуждение раскрыть источник. Достаточно, чтобы журналист сделал это однажды, и тогда все его источники иссякнут. Общество перестанет получать информацию, которую не опубликует никто, кроме журналистов», - считает Ара Газарян.
По его мнению, в последнее время давление на журналистов в Армении проявляется не только принуждением к раскрытию источника, но и привлечением к следственным действиям.
«У следователей также появилась привычка приглашать в качестве свидетелей. Это противоречит демократии», - заключил эксперт.