Կառավարությունն ապակու գործարանի խաբված աշխատողներին դատարան ուղարկեց
Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան քաղաքում գործող ամենամեծ ընկերությունը՝ Glass World Company֊ն, 3-ից 6 ամսվա աշխատավարձ է պարտք մոտ 300 աշխատակիցների։ Վերջիններս աշխատավարձը վճարելու պահանջով գործարանի մոտ մի քանի անգամ բողոքի ակցիա են անցկացրել, բայց, արդյունքի չհասնելուց հետո, այսօր եկել էին Կառավարության շենքի մոտ։
Ավելի վաղ Epress.am֊ի հետ զրույցում գործարանի աշխատակիցները տեղեկացրել էին, որ գործադիր տնօրեն Բաբկեն Սեդրակյանն ամիսներ առաջ խոստացել էր, որ մինչև օգոստոսի վերջ աշխատավարձի ողջ պարտքը կմարվի։
«Հիմա Սեդրակյանն իր հաշվին անժամկետ արձակուրդ է գնացել, իր փոխարեն դրել իրավաբանին՝ Արմեն Թորոսյանին, որ իր վրա վերցնի հարվածները»,֊ ասել է փականագործ Արայիկ Գևորգյանը։
Աշխատակիցների խոսքով՝ գործարանը արհեստականորեն տանում են սնանկացման։
«Մենք իրավաբանին զանգում ենք, լկտի պատասխանում է՝ դուք գիտեք՝ ո՞ւմ եք զանգել։ Զանգեք սեփականատիրոջը, զանգեք Կենտրոնական բանկ։ Ասում են՝ չգիտենք, երբ փող կլինի, կտանք Սեփականատերը ռուս է, նրան մենք կյանքում չենք տեսել», ֊ ասել է գործարանի մեկ այլ աշխատող Կարեն Ջամալյանը։
Կառավարության նամակների և ընդունելությունների բաժնի պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը (լուսանկարում) բողոքի ակցիայի մասնակիցներին ասել է, որ Կառավարությունը ոչնչով չի կարող օգնել, քանի որ Glass World Company֊ն մասնավոր ընկերություն է։
«Ղազարյանը մեզ ասեց՝ ուզում եք, դիմեք դատարան։ Մենք հենց այդպես էլ անելու ենք։ Եթե չտան, փակելու ենք Սևան֊Երևան մայրուղին։ Քննարկում ենք՝ ինչ անել։ Տնօրինությունն ասում է՝ պատվեր չկա, բայց մեր արտադրածն էլ չկա, եթե ծախել են արտադրանքը, ապա էդ գումարը ո՞ւր է»,֊ ասել է Արայիկ Գևորգյանը։
«Օգոստոսի 8֊ն էր, ասեցին՝ կանգնեցնում ենք գործարանը։ Ու ես դիմում եմ գրել, դուրս եմ եկել։ Կան մարդիկ, որ իրենց հաշվին արձակուրդի մեջ են։ Բայց չգիտեն էլ՝ կվերագործարկվի գործարանը, թե՝ ոչ։ Մեզ 3-6 ամսվա աշխատավարձ են պարտք, ու վերջնահաշվարկ», ֊ ասել է գործարանի վառարանի օպերատոր Էդգար Մարտիրոսյանը։

The Glass World Company, located in the town of Byureghavan in Armenia's central Kotayk province, owes its 300 employees 3 to 6 months' salaries. The staff has repeatedly picketed the plant, demanding repayment of their back wages. Not having succeeded, however, the workers held a protest action on Thursday in front of the Armenian government building.
In an earlier interview with Epress.am, the employees said the company's general director Babken Sedrakyan had promised to pay off the wage arrears until August, 2015. “Sedrakyan has now taken an indefinite leave of absence, appointed lawyer Armen Torosyan to act in his stead and bear the brunt ,” Glass World Company locksmith Arayik Gevorgyan said.
Protester Karen Jamalyan added that the company is deliberately being led to bankruptcy. “We call the lawyer, he answers rudely 'Do you know who you've called? Call the owner.' They promise the money will be given, but they do not know when there'll be any. The owner is Russian; we've never seen his face.”
Aleksander Ghazaryan (pictured), head of the Government's Department for Reception of Citizens and Discussion of Petitions, told the demonstrators Thursday afternoon the Cabinet could not help them since Glass World Company is a private firm.
“Ghazaryan said we can go to court if we want to. That's exactly what we're going to do. If they don't pay us, we'll block the Sevan-Yerevan highway. Further actions are being discussed. The management says there's no demand, but our output is also gone. If it's been sold, then where is the money?” protester Arayik Gevorgyan stated.
Speaking to our reporter, former employee Edgar Martirosyan said he resigned after the management announced on August 8 the plant was at a standstill. There are people, he added, who've taken a leave at their own expanse and do not know whether the plant will ever be re-operated.