«Ճնշում ցմահ ազատազրկվածների վրա»․ ինչ է կատարվել «Նուբարաշենում»
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում դիմակավորված անձանց կողմից դատապարտյալների վրա հարձակումը ամենայն հավանականությամբ նպատակ ուներ վախեցնել կամ ճնշում գործադրել ՔԿՀ֊ում գտնվող ցմահ ազատազրկված անձանց վրա, ովքեր սկսել են ակտիվ պայքարել իրենց գործերի վերանայման համար։ Մեկնաբանելով հոկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած դիմակավորված անձանց մուտքը «Նուբարաշեն»՝ Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է ցմահ ազատազրկված Արեն Չատինյանի մայրը՝ Ալլա Մարտիրոսյանը։
«Ճիշտ է՝ կոնկրետ ցմահ ազատազրկվածների նկատմամբ բռնություն չի գործադրվել, սակայն ես 90 տոկոսով համոզված եմ, որ դա արվում է մեր պայքարը դադարեցնելու համար։ Մենք արդեն սկսել ենք ստորագրահավաք, քաղաքացիները ստորագրելով միանում են մեր պահանջին և հայտարարում, որ դեմ չեն, որ ցմահ ազատազրկվածների գործերը վերանայվեն։ Մենք նաև հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք հացադուլ, նստացույց անել, որ հետ չենք կանգնելու մեր պահանջներից։ Ստորագրահավաքի արդյունքները բերելու ենք Կառավարություն», ֊ ասել է Ալլա Մարտիրոսյանը։
«Նուբարաշենում» տեղի ունեցածի մասին ահազանգել էր իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը, ինչպես նաև մի քանի ԶԼՄ֊ներ։ Ալեքսանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ հոկտեմբերի 23-ին «ՔԿՀ վարչության աշխատակիցները գրոհել են հիմնարկը, հետո կալանավորները պատուհաններից սկսել են անօգնական ճիչեր արձակել, շուրջ կես ժամ վայնասուն է եղել, դռներին են խփել»:
«Սա ահավոր մի իրավիճակ է փակված մարդկանց հետ այսպես վարվել»,֊ նշել է Ալեքսանյանը։
Armlur.am֊ը գրել էր, որ կալանավորներին ծեծել են, և ծեծողները, ըստ երևույթին, ՔԿՀ աշխատակիցներ են եղել, ովքեր դիմակավորված են եղել: Սա խուճապի մեջ է գցել կալանավորներին և դատապարտյալներին: Արդյունքում ծեծկռտուքն այնքան է թեժացել, որ վախեցած դատապարտյալները իրենց խցերում ինչ-որ իրեր են վառել, և հրդեհ է բռնկվել:
Քրեակատարողական վարչությունը, իր հերթին, հերքել է, թե դատապարտյալների դեմ բռնություն է կիրառվել։
«ՔԿՎ ներքին անվտանգության բաժնի աշխատակիցների կողմից խուզարկություն է կատարվել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկի խցերում, որտեղից հայտնաբերվել և առգրավվել են մի շարք արգելված իրեր, ինչն էլ բնականաբար կարող էր առաջացնել դատապարտյալի կամ կալանավորված անձի դժգոհությունը»,֊ ասված է ՔԿՎ պաշտոնական հայտարարության մեջ։
«Նուբարաշենում» կատարվածի հետքերով ՔԿՀ են մեկնել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամները։ Խմբի ղեկավար Ռուբեն Սարգսյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ այցից հետո հարցեր են կազմվել, ուղարկվելու են Արդարադատության նախարարություն, իսկ մինչ այդ այցի մանրամասներ հրաժարվել է հրապարակել։
«Միայն կարող եմ ասել, որ կայանատեղիում անհամեմատ շատ էին մեքենաներ։ Բակում կային մեծ թվով քրեակատարողական վարչության աշխատողներ, այդ թվում՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ»,֊ ասել է Սարգսյանը։
Մեր հարցին, թե արդյոք ՔԿ վարչության աշխատակիցներն իրավունք ունեն դիմակներով խցեր մտնել, Սարգսյանը պատասխանել է, որ «համազգեստի մասին» խուզարկության մասին կարգում ոչինչ նշված չէ։

Home / Video / Masked Raid on Yerevan Prison ‘Aimed at Intimidating’ Protesting Lifers
The attack on the inmates of Yerevan's “Nubarashen” penitentiary was, most likely, intended to scare or intimidate the prisoners serving life sentences who have recently begun fighting actively for the revision of their cases, lifer Aren Chatinyan's mother, Alla Martirosyan, said in a conversation with Epress.am.
“Yes, life prisoners were not specifically targeted; however, I'm 90 percent sure it's been done to hinder our fight. We've already started a petition; citizens have been joining our protest and declaring that they are not against the revision of the prisoners' cases. We've also announced we're prepared to start a hunger strike, a sit-in. We do not intend to give in,” Martirosyan stated.
Note, the masked raid on the prison took place on October 23. Human rights defender Zhanna Aleksanyan wrote on her personal Facebook page late on Friday that “the officers of the criminal penitentiary have attacked the institution; the situation was chaotic for about half an hour: the helpless inmates were screaming out of windows and knocking on doors.”
Meanwhile, Armlur.am reported that the inmates had been beaten, and the attackers, in all probability, were masked prison officers. “This led to a panic among the prisoners. The fight got so heated that the frightened inmates began to set fire to various items in their cells, and a fire broke out.”
The penal institution, in turn, has denied any physical violence against prisoners. “Officers of the criminal penitentiary's internal security department raided the cells of 'Nubarashen' prison, discovering and confiscating various banned items. This, naturally, could have caused the convicts' and prisoners' displeasure,” the officials' statement read.
Following the incident, members of the Group of Public Observers Conducting Monitoring in the Penitentiary Institutions and Bodies of the RA Ministry of Justice visited “Nubarashen” penitentiary. Group Leader Ruben Sargyan told Epress.am they have compiled questions to be sent to the Justice Ministry. In the mean time, he added, he could not provide any further details on the visit. “I can only say that the parking lot was really crowded. There were innumerable prison officers in the courtyard, including high-ranking officials.”