«Ճնշում ցմահ ազատազրկվածների վրա»․ ինչ է կատարվել «Նուբարաշենում»
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում դիմակավորված անձանց կողմից դատապարտյալների վրա հարձակումը ամենայն հավանականությամբ նպատակ ուներ վախեցնել կամ ճնշում գործադրել ՔԿՀ֊ում գտնվող ցմահ ազատազրկված անձանց վրա, ովքեր սկսել են ակտիվ պայքարել իրենց գործերի վերանայման համար։ Մեկնաբանելով հոկտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած դիմակավորված անձանց մուտքը «Նուբարաշեն»՝ Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է ցմահ ազատազրկված Արեն Չատինյանի մայրը՝ Ալլա Մարտիրոսյանը։
«Ճիշտ է՝ կոնկրետ ցմահ ազատազրկվածների նկատմամբ բռնություն չի գործադրվել, սակայն ես 90 տոկոսով համոզված եմ, որ դա արվում է մեր պայքարը դադարեցնելու համար։ Մենք արդեն սկսել ենք ստորագրահավաք, քաղաքացիները ստորագրելով միանում են մեր պահանջին և հայտարարում, որ դեմ չեն, որ ցմահ ազատազրկվածների գործերը վերանայվեն։ Մենք նաև հայտարարել ենք, որ պատրաստ ենք հացադուլ, նստացույց անել, որ հետ չենք կանգնելու մեր պահանջներից։ Ստորագրահավաքի արդյունքները բերելու ենք Կառավարություն», ֊ ասել է Ալլա Մարտիրոսյանը։
«Նուբարաշենում» տեղի ունեցածի մասին ահազանգել էր իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը, ինչպես նաև մի քանի ԶԼՄ֊ներ։ Ալեքսանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ հոկտեմբերի 23-ին «ՔԿՀ վարչության աշխատակիցները գրոհել են հիմնարկը, հետո կալանավորները պատուհաններից սկսել են անօգնական ճիչեր արձակել, շուրջ կես ժամ վայնասուն է եղել, դռներին են խփել»:
«Սա ահավոր մի իրավիճակ է փակված մարդկանց հետ այսպես վարվել»,֊ նշել է Ալեքսանյանը։
Armlur.am֊ը գրել էր, որ կալանավորներին ծեծել են, և ծեծողները, ըստ երևույթին, ՔԿՀ աշխատակիցներ են եղել, ովքեր դիմակավորված են եղել: Սա խուճապի մեջ է գցել կալանավորներին և դատապարտյալներին: Արդյունքում ծեծկռտուքն այնքան է թեժացել, որ վախեցած դատապարտյալները իրենց խցերում ինչ-որ իրեր են վառել, և հրդեհ է բռնկվել:
Քրեակատարողական վարչությունը, իր հերթին, հերքել է, թե դատապարտյալների դեմ բռնություն է կիրառվել։
«ՔԿՎ ներքին անվտանգության բաժնի աշխատակիցների կողմից խուզարկություն է կատարվել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկի խցերում, որտեղից հայտնաբերվել և առգրավվել են մի շարք արգելված իրեր, ինչն էլ բնականաբար կարող էր առաջացնել դատապարտյալի կամ կալանավորված անձի դժգոհությունը»,֊ ասված է ՔԿՎ պաշտոնական հայտարարության մեջ։
«Նուբարաշենում» կատարվածի հետքերով ՔԿՀ են մեկնել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդների խմբի անդամները։ Խմբի ղեկավար Ռուբեն Սարգսյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ այցից հետո հարցեր են կազմվել, ուղարկվելու են Արդարադատության նախարարություն, իսկ մինչ այդ այցի մանրամասներ հրաժարվել է հրապարակել։
«Միայն կարող եմ ասել, որ կայանատեղիում անհամեմատ շատ էին մեքենաներ։ Բակում կային մեծ թվով քրեակատարողական վարչության աշխատողներ, այդ թվում՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ»,֊ ասել է Սարգսյանը։
Մեր հարցին, թե արդյոք ՔԿ վարչության աշխատակիցներն իրավունք ունեն դիմակներով խցեր մտնել, Սարգսյանը պատասխանել է, որ «համազգեստի մասին» խուզարկության մասին կարգում ոչինչ նշված չէ։

«Давление на пожизненно осужденных». Что произошло в ереванской тюрьме
Нападение людей в масках на пожизненно осужденных арестантов Нубарашенской тюрьмы, начавших борьбу за пересмотр своих уголовных дел, преследовало цель запугать их или оказать давление. Об этом, комментируя проникновение людей в масках в уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен» 23 октября, в беседе с Epress.am заявила Алла Мартиросян, мать приговоренного к пожизненному заключению Арена Чатиняна.
«К самим пожизненно осужденным насилие не применялось, однако я на 90% уверена, что это делается с целью остановить нашу борьбу. Мы уже начали сбор подписей, граждане присоединяются к нашему требованию и заявляют, что они не против пересмотра дел пожизненно осужденных. Мы также заявили о готовности объявить голодовку и сидячую забастовку, о том, что не отступим от своих требований. Результаты сбора подписей принесем в правительство», - сказала собеседница.
О случившемся в ереванской тюрьме заявила правозащитница Жанна Алексанян, а также некоторые средства массовой информации. На своей странице в соцсети «Фейсбук» Алексанян написала, что 23 октября «сотрудники управления УИУ атаковали учреждение, затем арестанты стали беспомощно кричать в окна, стучать в двери, около получаса стоял вопль».
«Ужасно поступать так с запертыми людьми», - пишет Алексанян.
Armlur.am сообщает, что арестантов избили, а избивали, по всей вероятности, сотрудники тюрьмы в масках. Это привело к панике среди арестованных и осужденных. Дошло до того, что напуганные осужденные стали поджигать в камерах вещи, возник пожар.
Уголовно-исполнительное учреждение, в свою очередь, отрицает насилие в отношении осужденных. «Сотрудники отдела внутренней безопасности УИУ провели обыск в камерах Нубарашенской тюрьмы, в результате чего были обнаружены и конфискованы запрещенные предметы, что, естественно, могло вызвать недовольство осужденного или арестованного», - говорится в официальном сообщении.
По следам инцидента в тюрьму отправились члены группы общественных наблюдателей, осуществляющей контроль в уголовно-исполнительных учреждениях и органах при министерстве юстиции. Руководитель группы Рубен Саргсян сообщил Epress.am, что после визита были составлены вопросы, которые отправят в Минюст. До тех пор он отказывается сообщать подробности визита. «Могу только сказать, что на парковке было несравненно больше автомобилей. Во дворе было множество сотрудников уголовно-исполнительного управления, в том числе высокопставленные чиновники».
На вопрос, имеют ли право сотрудники Управления входить в камеры в масках, Саргсян ответил, что в порядке проведения обыска «об униформе ничего не говорится».