Պերմյակովի հայրը պնդում է՝ որդին հոգեկան խնդիրներ չի ունեցել. 168.am
Այս տարվա հունվարին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամներին սպանելու մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովի հայրը՝ Պավել Պերմյակովը պնդում է, որ իր որդին հոգեկան խնդիրներ չի ունեցել։ Այս մասին նա ասել է 168.am-ի հետ զրույցում։ Պերմյակովի՝ հոգեկան խնդիրներ ունենալու, 14 տարեկանից թմրամիջոցներ և ոգելից խմիչքներ օգտագործելու մասին բարձրաձայնել են գործի քննությունն իրականացնող ռուսաստանյան իրավապահ մարմինները։ Հոկտեմբերի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ավետիսյանների ընտանիքի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Լուսինե Սահակյանն ընդգծել էր, որ ռուսական կողմի տրամադրած փաստաթղթերում անգամ ասված է եղել, թե բժիշկները նշել են, որ Պերմյակովը չէր կարող զենքով ծառայություն իրականացնել։
«Շատ բաներ են գրում, շատ բաներ են խոսում: Այդ ամենը ճիշտ չէ: Հոգեբանների մոտ նա չի բուժվել, լրիվ նորմալ, ադեկվատ տղա է եղել»,- ասել է Պավել Պերմյակովը։
Հոր խոսքով՝ մանկության տարիներին էլ իր որդին «նորմալ, հավասարակշռված տղա է» եղել։ Պավել Պերմյակովն ասել է, որ որդու ձերբակալությունից հետո նրա հետ չի խոսել, ինքը թույլտվություն է խնդրել զորամասից, սակայն մերժում ստացել։ Պերմյակովի հայրը չի հավատում, որ որդին կարող էր նման քայլի դիմել․ «Ի՞նչ գիտեմ ես՝ ինչ է տեղի ունեցել, ինչպե՞ս կարող եմ ասել: Ես պատկերացում չունեմ՝ ինչ կարող էր այնտեղ տեղի ունենալ:
Մենք չենք հավատում մեղավորությանը, չենք ընդունում պատիժը, որովհետև մենք գիտենք, որ նա չէ, մենք հավատում ենք դրան: Ի՞նչ պատիժ կարող է լինել, եթե նա չի եղել: Երբ ես հանդիպեմ նրան, խոսեմ հետը, այդ ժամանակ կերևա»:

Pavel Permyakov, father of 102nd Russian military base soldier Valery Permyakov accused of murdering seven members of the Avetisyan family in Armenia's second largest city of Gyumri, claimed in an interview with local 168.am his son did not have any mental disorders. Note, information about the soldier's alleged substance abuse problems and mental health issues was first released by Russian law enforcement agencies conducting the investigation.
During an October 16 press conference, Lusine Sahakyan, legal representative of the victims' successors, said that, based on the documents provided by the Russian side, Permyakov was not even fit for an armed military service.
“A lot has been said, a lot has been written. None of that is true. He has not been treated by psychologists; he was a completely normal, adequate boy,” the soldier's father told the outlet. He added that as a child his son was a “normal, poised kid.”
Pavel Permyakov has not seen or talked to the accused since the arrest; he was denied permission by the military unit. In the mean time, the father believes there is no way his son could have possibly committed the crime. “How do I know what happened? How can I say anything? I have no idea what could have happened there. We do not believe he is guilty, we do not accept the punishment because we're sure he did not do it. It will all become clear after I see and talk to him.”