Ադրբեջանում հայտնված կնոջ հարազատները չեն հավատում, թե նա կարող էր մոլորվել․ «ՀԺ»
Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Կոթի գյուղի բնակիչ, 76-ամյա Լուսիկ Աբովյանի (Ադրբեջանի ՊՆ֊ի հաղորդագրության մեջ նշված էր, որ կինը 73 տարեկան է) հարազատները չեն հավատում, թե նա մոլորվել է ու հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում։ Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Աբովյանի հարսը՝ Ղուշիկ Բեջանյանը, թերթի հետ զրույցում ասել է, որ իրենք ԶԼՄ֊ներից են տեղեկացել, թե սկեսուրն Ադրբեջանում է։ Բեջանյանի խոսքով՝ նոյեմբերի 8-ին կինը գնացել է մորաքրոջ տուն, որը գտնվում է գյուղի ծայրամասում։
«Նա հաճախակի էր գնում մորաքրոջ տուն։ Այնպես չի, որ հնարավոր է մոլորվեր, մոլորվելու ոչ մի տարբերակ չկար, այդ ճանապարհներն իր համար անծանոթ չեն։ Նման բան հնարավոր չի, ու կարելի է ասել, որ գյուղի բոլոր բնակիչներն այդպես են կարծում», ֊ ասել է Բեջանյանը։
Վերջինս պատմել է, որ Աբովյանը մորաքրոջ տանը կարճ է մնացել, մորաքրոջ հարսն իրեն ուղեկցել է ճանապարհի որոշ հատված, որից հետո կինն ասել է, որ մնացած ճանապարհն ինքը կարող է գնալ՝ «փոքր երեխա չէ»։
Աբովյանի հարսը նաև նշել է, որ մորաքրոջ տունը սահմանից 1.5կմ հեռավորության վրա է գտնվում, բացի դա, սահմանի մոտ խրամատ կա։
«Հնարավոր չի, որ այդ խրամատը ինքն անցներ։ Տարիքով կին է, ես երիտասարդ եմ ու ես էլ չեմ կարող անցնել, դա այնքան խորն է, որ անցնել հնարավոր չի», ֊ նշել է գերի ընկած կնոջ հարսը։
Վերջինս չի բացառել, որ Լուսիկ Աբովյանը, հնարավոր է, դիվերսիոն գործողությունների հետևանքով է հայտնվել Ադրբեջանում․ «Ստույգ տվյալ ոչ ոք չի կարող ասել, բայց այդ տարբերակը ևս մտածում ենք, քանի որ մարդը չկա ու հանկարծ հայտնվել է Ադրբեջանում՝ այն դեպքում, երբ ինքը որևէ խնդիրներ չի ունեցել»։

According to the relatives of Lusine Abovyan, the 76-year-old resident of Koti border village in northeastern Armenia who was detained on the Azerbaijani side of the frontier on November 8, do not believe the elderly woman could have gotten lost and crossed into Azerbaijan accidentally.
In an interview with local Haykakan Zhamanak newspaper, Abovyan's daughter-in-law, Ghushik Bejanyan, said they'd found out that the woman was in Azerbaijan from the media. On November 8, as stated by Bejanyan, her mother-in-law went to her sister's house on the outskirts of the village. “She often visited her sister. She couldn't have gotten lost, there's no way. She was not unfamiliar with this area. Everyone in the village is of the same opinion that it was impossible for her to get lost.”
Ghushik Bejanyan added that Abovyan did not stay at the sister's house too long. The sister's daughter-in-law wanted to see her off, but the woman insisted she could reach home herself, “she is not a little kid.”
According to the interviewee, the house is located 1.5 km from the border; besides, there's a trench along the border. “She couldn't have crossed that trench; she's an old woman. Even I wouldn't be able to cross it, it's so deep.”
Ghushik Bejanyan did not rule out the possibility that Abovyan might have ended up in Azerbaijan as a result of a sabotage attack. “Nobody can say for sure, but this theory is also being discussed. A person suddenly goes missing and appears in Azerbaijan. And she didn't even have any problems.”