«Հանրաքվեին մոտ վարչական ռեսուրսի չարաշահումները շատանալու են»․ դիտորդները փաստեր են հավաքում
Հայաստանի իշխանությունների համար շատ վատ ավանդույթ է դարձել ընտրությունների ընթացքում օգտագործել իրենց ձեռքի տակ եղած վարչական ռեսուրսը։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոն» մամուլի ակումբում հայտարարել է Գյումրու ավագանու անդամ, լրագրողների «Ասպարեզ» ակումբի վարչության նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։ Վերջինս հատվածներ է ներկայացրել դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք սահմանդրական փոփոխությունների հանրաքվեին ընդառաջ ստեղծված «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության 2-րդ ամփոփագրից, որտեղ մատնանշվում են քարոզարշավի ընթացքում վարչական ռեսուրսի չարաշահումների դեպքերը։
Բանախոսը իշխանությունների ամենաաղմկալի քայլերից մեկն անվանել է նույնականացման քարտերով քվեարկությունը թույլ տալը։ Դրանով կես միլիոն մարդուց ավել հնարավորություն ստացան քվեարկել նույնականացման քարտով, սակայն, Գյումրու ավագանու անդամի խոսքով, դիտորդական առաքելությունները, քաղաքացիական հասարակությունը և ընդդիմության ներկայացուցիչները խիստ սահմանափակ գործիքներ ունեն նույնականացման քարտերով քվեարկությունը վերահսկելու համար։
«Պատկերացրեք, որ մարդուն նույնականացնելու են միայն քարտի վրա առկա լուսանկարով։ Ի՞նքն է, թե ինքը չէ։ Եսիմ, ի՞նքն է։ Հասցե չկա, մատյաններում պիտի նայեն, որ անուն- ազգանունը նույնը լինի ընդամենը և վերջ։ Շատ մեծ է ռիսկը, որ ինչ֊որ մոբիլ խմբեր կարող են կազմակերպվել և այդ խմբերը կարող են պտտվել ու քվեարկել բացակա ընտրողների փոխարեն», ֊ ասել է Բարսեղյանը։
Ամփոփագրում նաև ներկայացված են մարզպետների մակարդակով վարչական ռեսուրսի օգտագործման դեպքեր։ Բարսեղյանն ասուլիսի ընթացքում մեկ օրինակ է ներկայացրել․ Մեղրիում «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը քննարկում է կազմակերպել, որին միացել է նաև Մեղրիի քաղաքապետը։ Արդեն քաղաքը լքելուց հետո Մեղրիում նախապես գրանցված դիտորդներից 3-ը նախաձեռնությանը տեղեկացրել են, որ հրաժարվում են դիտորդական առաքելություն իրականացնել հանրաքվեի օրը՝ ասելով, թե իրենք ռիսկեր են տեսնում, իրենց աշխատանք են խոստացել և իրենք չեն ուզում այդ մեկ օրվա չարչարանքի պատճառով կորցնել այդ հնարավորությունը։
«Ակնհայտորեն տեսնում ենք, որ վարչապետից սկսած՝ մարզպետերով, համայնքապետերով, բոլորը հրամայական կերպով ներգրավված են «այո»֊ի քարոզարշավին։ Գյուղերում ինչ֊որ ցուցակագրումներ են ընթանում, անընդհատ այդ ահազանգերը կան, դրանք շատ֊շատ են», ֊ նշում է Բարսեղյանը։
Նա հատկանշական հանգամանք է համարել, որ դեկտեմբերի 6-ին հանրաքվեից առաջ իշխանությունները նաև Պաշտպանության նախարարին են ներգրավել քարոզչության մեջ․ «Մենք գիտենք, որ ավանդաբար՝ երևի 95 թվականից ի վեր, բանակը 7-ից 10 տոկոսանոց քվե է իշխանության թեկնածուի գրպանում։ Եվ ինչպես է քվեարկում բանակը, բոլորիս հայտնի է։ Անցած տարիներին մի քանի առաջարկ է եղել կամ բանակի քվեարկությունը հանել համապետական ընտրություններից, կամ այնպես կազմակերպել, որպեսզի չլինի տոտալիտար պրոցես․․․ Այս առաջարկները մերժվել են։ Հիմա էլ նախարարին ներգրավել են էս կրկեսի մեջ»։
Բարսեղյանի խոսքով՝ այդ ամենն իշխանությունների ցինիզմի հերթական դրսևորումն է՝ «հա, տեսեք, մենք կարող ենք անել, իշխանությունը մեր ձեռքում է»։
Բանախոսը կանխատեսել է, որ քանի մոտենա հանրաքվեի օրը, վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերն ահագնանալու են։

Ближе к референдуму в Армении будет расти использование административных ресурсов
Плохая традиция появилась у властей Армении: во время выборов они используют имеющийся под рукой административный ресурс. Об этом на пресс-конференции 20 ноября заявил член Совета старейшин второго по величине города Гюмри, председатель правления клуба журналистов «Аспарез» Левон Барсегян.
Он представил отрывки из сводки инициативы «Гражданин наблюдатель», созданной в преддверии референдума по конституционным реформам (6 декабря). В сводке отмечаются случаи злоупотребления административными ресурсами.
Одним из самых скандальных действий властей он считает разрешение голосовать по идентификационным картам. Тем самым более полумиллиона человек получили возможность голосовать по ИД-карте, однако, по мнению члена Совета старейшин, возможности наблюдательских миссий, гражданского общества и представителей оппозиции контролировать голосование по идентификационным картам ограничены.
«Представьте, что человека будут идентифицировать только по фото на карте. Он это или не он? Откуда мне знать? Нет адреса, нужно смотреть в журналах, чтобы просто проверить, что имя совпадает, и все. Очень велик риск, что могут быть организованы какие-то мобильные группы, которые будут голосовать вместо отсутствующих», - заявил Барсегян.
В сводке зафиксированы случаи использования административного ресурса на уровне губернаторов. Левон Барсегян представил следующий пример: инициатива «Гражданин наблюдатель» организовала в Мегри обсуждение, в котором принял участие мэр города. Покинув город, трое зарегистрированных в Мегри наблюдателей сообщили, что отказываются проводить наблюдательскую миссию в день голосования, так как видят риски, кроме того, им обещали работу и они не хотят лишиться такой возможности из-за одного дня мучений.
«Очевидно, что начиная от премьера и до губернаторов, глав общин, - всем велено вовлечься в кампанию «за» . В селах составляются какие-то списки, постоянно поступают сообщения, их очень много». Левон Барсегян считает примечательным, что власти привлекли к пропаганде и министра обороны Сейрана Оганяна: «Мы знаем, что традиционно с 95 года армия составляет от 7 до 10% голосов для кандидата власти. И всем нам известно, как голосует армия. В прошлом было несколько предложений: либо отменить голосование армии на общереспубликанских выборах, либо организовать процесс таким образом, чтобы не было тоталитарного голосования. Эти предложения отклонили. Теперь в этот цирк вовлекли и министра».
Происходящее Барсегян считает очередным проявлением цинизма властей: «да, посмотрите, мы можем делать это, власть в наших руках».
С приближением дня референдума случаи злоупотребления административным ресурсом будут расти, прогнозирует член Совета старейшин.