«Հանցավոր խմբի» գործով գլխավոր կասկածյալը կալանավորվեց․ փաստաբանը կոչ է անում չշիկացնել մթնոլորտը
Ազգային անվտանգության ծառայությունը միջնորդել է կալանավորել մի շարք ծանր հանցագործություններ կազմակերպելու գործով բերման ենթարկված 21 անձանց։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԱԾ քննչական վարչության պետի տեղակալ Միքայել Համբարձումյանը։ Երկու օր առաջ ԱԱԾ֊ն հայտնել էր, որ բացահայտել է «կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն», որի ղեկավարն է 34-ամյա Արթուր Վարդանյանը։ Վերջինիս 2 ամսով կալանավորելու որոշումն արդեն կայացվել է։
Համբարձումյանը տեղեկացրել է, որ նախապատրաստվող հանցագործությունները «հրեշավոր էին»՝ ուղղված քաղաքական գործիչների, քաղաքացիների, պետության առանձին ճյուղերի դեմ, սակայն լրագրողների հարցին, թե կոնկրետ ինչ «հրեշավոր» հանցագործությունների մասին է խոսքը, Համբարձումյանը չի պատասխանել։
Արթուր Վարդանյանի պաշտպանությունը ստանձնել է փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը։ Վերջինս հայտնի է մի շարք հնչեղ քրեական գործերում որպես պաշտպան ներգրավված լինելով․ մասնավորապես, նա պաշտպանել է «Իրավունք» թերթի և դրա խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանի, ինչպես նաև «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի շահերը։
Փաստաբանը լրագրողներին հորդորել է չշիկացնել մթնոլորտը և հաշվի առնել անմեղության կանխավարկածը։ Բաղդասարյանն ասել է, որ իր պաշտպանյալը չի ընդունում իրեն առաջադրած մեղադրանքը։
Armtimes.com֊ի փոխանցմամբ՝ 21 ձերբակալվածների թվում է նաև ազատամարդիկ Խաչիկ Ավետիսյանը։ Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին Ավետիսյանը հայտարարել էր, որ ապրիլի 24-ին Ազատության հրապարակում հացադուլ է անցկացնելու 17 քաղբանտարկյալների ազատ արձակման պահանջով, սակայն հետագայում դրժել էր խոստումը՝ հայտարարելով, թե հացադուլը կանցկացնի տանը, քանի որ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի օրը պետք է միասնական, հյուրերի համար ներկայանալի լինել։

The members of the "organized criminal group" arrested as a result of the Armenian security forces' Wednesday's raid on their house in Yerevan's Nork district were preparing numerous “monstrous attacks” against Armenian citizens, politicians, as well as state agencies, Mikayel Hambardzumyan, the Deputy Chief of the Investigation Department of the National Security Service (NSS), said Friday at a press conference in Yerevan.
The senior NSS official, however, did not answer the journalists' inquiries regarding the specific nature of these “monstrous” crimes. Hambardzumyan said that the NSS has petitioned for the imprisonment of the detainees, while 34-year-old “gang leader” Arthur Vardanyan's two-month arrest warrant has already been issued.
Vardanyan has been assigned to lawyer Levon Baghdasaryan who is known for a number of high-profile cases. Baghdasaryan, in particular, defended “Iravunk” paper and its editor-in-chief Hovhannes Galajyan, as well as Union of National Self-Determination party leader Paruyr Hayrikyan
As reported by Armtimes.com, among those arrested is also Karabakh war veteran Khachik Avetisyan. Recall, in April this year Avetisyan announced his intention (AM) to stage a hunger strike at Yerevan's Freedom Square on April 24 to demand the release of 17 Armenian political prisoners. The veteran, however, subsequently failed to keep his promise, saying he would stage the strike at home since "the day of the 100th anniversary of the Armenian Genocide should be unified and look presentable for guests.”