Հայկ Կյուրեղյանը ծափողջույններով ընդունեց իր դեմ որոշումը
Վերաքննիչ քրեական դատարանն այսօր անփոփոխ թողեց 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված Հայկ Կյուրեղյանի գործով առաջին ատյանի դատարանի վճիռը։ Կյուրեղյանը որոշումը ծափողջույններով ընդունեց։
Նիստի մեկնարկին Կյուրեղյանը հայտարարել էր, որ արդարացման դատավճիռ է պահանջում։ Նախագահող դատավոր Սերգեյ Չիչոյանի դիտարկմանը, թե Կյուրեղյանի վերաքննիչ բողոքում մի շարք այլ պահանջներ էլ են ներկայացված, մասնավորապես, նշված է, որ դատավճիռը խիստ է, Կյուրեղյանը կրկնել է՝ իր պահանջը մեկն է՝ արդարացում։
Մեղադրող դատախազ Հարություն Սարգսյանը միջնորդել է Կյուրեղյանի գործով կայացրած վճիռն անփոփոխ թողել՝ հայտարարելով, որ ամբաստանյալի պահանջն անհիմն է։ Դատավորի հարցին, թե արդյոք կողմերը նոր ապացուցյներ են ցանկանում ներկայացնել, դատախազը բացասական պատասխան է տվել, իսկ Կյուրեղյանը հայտարարել է, որ կցանկանար միջադեպի օրվա աուդիո֊ձայնագրությունը ստանալ, որի ուսումնասիրությունից հետո, գուցե, պատրաստ կլինի նոր ապացույցների մասին խոսել։ Ամբաստանյալը պարզաբանել է, որ առաջին ատյանի դատարանում դատավարության ընթացքում խնդրել է ձայնագրությունը, սակայն չի ստացել այն, իսկ դատարանում այդ ձայնագրությունը ներկայացվել է այն ժամանակ, երբ ինքը հեռացված է եղել նիստերի դահլիճից։
Սերգեյ Չիչոյանը, սակայն, հարցին չի անդրադարձել։ Նա հայտարարել է, թե արձանագրում է, որ Կյուրեղյանը նոր ապացույցներ չի ներկայացրել, և հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ վճիռը կայացնելու։
2014 թվականի հունիսի 12-ին քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների դատավարության մեկնարկին Հայկ Կյուրեղյանը բարձրացել էր դատարանի շենքի առջև տեղակայված ավտոմեքենաներից մեկի վրա և օդամղիչ ատրճանակով կրակել ոստիկանների ուղղությամբ: Կյուրեղյանը պահանջել էր ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին։ Դատավարության ընթացքում ծրագրավորողը հրաժարվել էր պաշտպանից, սակայն, ըստ օրենքի, դատական նիստերին ներկա էր լինում Կյուրեղյանին պետության կողմից տրամադրված հանրային պաշտպան Անժելա Հոբոսյանը։
Ըստ վերջինի՝ գործի նախաքննության և դատավարության ընթացքում մի շարք խախտումներ են գրանցվել, մասնավորապես, չի կատարվել առերեսում Կյուրեղյանի և տուժածների միջև, դատարանը չի քննել ոստիկանական մեքենայում Կյուրեղյանին ծեծի ենթարկելու փաստը, Կյուրեղյանը հեռացվել է դատարանի դահլիճից 10 ժամով, սակայն դատարանը թույլ չի տվել նրան նիստերին մասնակցել նաև այդ ժամկետը լրանալուց հետո:
Կյուրեղյանը դատապարտվել է 9 տարի ժամկետով ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելով ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելը՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ) և 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (խուլիգանություն, որը կատարվել է զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ) նախատեսված արարքները կատարելու համար։

Защитник осужденных армянских оппозиционеров принял вердикт против себя аплодисментами
Апелляционный уголовный суд оставил неизменным вердикт первого суда по делу Айка Кюрегяна, приговоренного к 9 годам заключения. Кюрегян принял решение аплодисментами.
В начале заседания подсудимый потребовал оправдательного вердикта. На наблюдение судьи Сергея Чичояна о том, что в апелляционной жалобе Кюрегяна представлен ряд других требований, в частности, говорится, что вердикт строгий, осужденный повторил, что требует одного – оправдания.
sergeychichoyan
Прокурор Арутюн Саргсян ходатайствовал оставить вердикт неизменным: по его словам, требование подсудимого необоснованно. На вопрос судьи, хотят ли стороны представить доказательства, прокурор дал отрицательный ответ, а Кюрегян заявил о желании получить аудио- и видеозапись с места инцидента, после изучения которых, возможно, будет готов говорить о новых доказательствах. Подсудимый пояснил, что просил аудиозапись в ходе следствия в суде первой инстанции, однако не получил ее, а представили видео в суде, когда он был удален из зала на 10 судебных часов.
Чичоян, однако, не коснулся этого вопроса. Председательствующий судья заявил, что протоколирует: Кюрегян не представил новых доказательств. После чего судья удалился для вынесения вердикта.
Кюрегян установил перед собой лист бумаги с надписью «Да здравствует Армения, которая будет завтра!»
1kyureghyan
12 июня 2014 года, в день первого заседания по делу политзаключенных Шанта Арутюняна и друзей, Айк Кюрегян поднялся на один из припаркованных перед зданием суда автомобилей и открыл огонь в направлении полицейских из пневматического оружия. Молодой человек требовал освободить политзаключенных.
В ходе следствия программист Кюрегян отказался от адвоката, однако, в соответствии с законом, на заседаниях присутствовал предоставленный государством общественный защитник Анжела Обосян.
Ранее Обосян заявила, что в ходе предварительного и судебного следствий были зафиксированы нарушения, в частности, не была проведена очная ставка между Кюрегяном и пострадавшими, суд не рассмотрел заявление об избиении, которому Кюрегян подвергся в полицейском авто, обвиняемый был устранен из зала суда на 10 часов, однако суд не позволил ему участвовать в заседаниях даже по истечении данного срока.
3kyureghyan
Кюрегяна приговорили к 9 годам заключения, признав виновным по второй части статьи 316 (применение насилия против представителя власти; оказание сопротивления представителю власти при исполнении им обязанностей, возложенных на него законом, или принуждение его к выполнению заведомо незаконных действий, совершенных с применением насилия или с угрозой применения насилия) и по четвертой части статьи 258 (хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия).