ՀՀԿ֊ի երիտասարդը տեղամասում ստուգում էր՝ արդյոք «իր մարդիկ» եկել են քվեարկելու (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր առավոտյան՝ 09.00֊ի սահմաններում, Քանաքեռ֊Զեյթուն համայնքում տեղակայված 3/18 ընտրական տեղամասում մի երիտասարդ փորձել է ուսումնասիրել ընտրացուցակները՝ ասելով, որ ուզում է ճշտել՝ «ցուցակի մարդիկ եկել են ընտրելու, թե դեռ ոչ»։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է տեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Գևորգյանը։ Երիտասարդն ասել է, որ իրեն ուղարկել են Հանրապետական կուսակցության շտաբից։
Գևորգյանը տեսանկարահանել է երիտասարդին և նրա ցուցակը, որտեղ նշված են եղել տեղամասում քվեարկողների անուններ։
«Մոտը ցուցակ կար, ասաց, որ դա այն մարդկանց ցուցակն է, ում մասնակցությունը պարտավոր է ապահովել։ Ասաց, որ աշխատում է Հհանրապետականում։ ստուգի իր մարդիկ գալիս են, թե չէ, ով եկել էր, անվան վրա գիծ էր քաշել», ֊ պատմել է Գևորգյանը։
Նա նշել է, որ ոստիկանության աշխատակիցները բերման են ենթարկել երիտասարդին։
Տեսանյութը տրամադրել է Վահագն Գևորգյանը․
Դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանում անցկացվում է նոր Սահմանդրության նախագծի հանրաքվեն, որը նախաձեռնել է ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։Համաձայն նախագծի, Հայաստանը խորհրդարանական կառավարման է անցնելու։ Սահմանադրության նախագծին դեմ են հանդես գալիս քաղաքական ուժեր՝ «Ժառանգություն», «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունները, մի շարք քաղաքացիական նախաձեռնություններ, հասարակական կազմակերպություններ։

«Инспектора» от правящей партии Армении поймали со списком избирателей
Утром 6 декабря, в день референдума по конституционным реформам, на избирательном участке 3/18 в ереванском административном районе Канакер-Зейтун неизвестный молодой человек пытался ознакомиться со списками избирателей, заявив, что хочет выяснить, явились ли на голосование «люди из его списка». Об этом Epress.am сообщил председатель участковой комиссии Ваагн Геворгян. Молодой человек заявил, что его прислали из штаба правящей Республиканской партии Армении.
Геворгян заснял молодого человека и его список на видео. В списке значились имена местных избирателей.
«У него был список. Сказал, что это список людей, участие которых он обязан обеспечить. Сказал, что работает в Республиканской партии, должен проверять, приходят ли отмеченнные люди, и вычеркивать тех, кто уже принял участие в голосовании», - рассказал собеседник.
Полиция задержала неизвестного.
Видео предоставил Ваагн Геворгян.
В воскресенье, 6 декабря, в Армении проходит референдум по проекту Конституции, инициированному лидером РПА, президентом Сержем Саргсяном. Согласно проекту, Армения должна перейти на парламентскую систему правления. Против данной инициативы выступают оппозиционные партии «Наследие», «Армянский национальный конгресс», ряд гражданских инициатив, общественные организации.