Նախագահականի մոտ բողոքողներն ապաստան խնդրեցին Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից
Ոստիկաններն այսօր կրկին արգելել են ՀՀ նախագահի նստավայրի կենտրոնական մուտքի մոտով անցնել ամեն հինգշաբթի ակցիա անցկացնող բանակում զոհված զինվորների ծնողներին։ Սա արդեն երկրորդ անընդմեջ շաբաթն է, երբ ոստիկանները կտրականապես հրաժարվում են թույլ տալ ծնողներին անգամ քայլել նստավայրի դարպասի կողքով։
Եթե նախորդ անգամ ոստիկաններն արգելելը բացատրել էին նախագահական նստավայր պատվիրակության ժամանմամբ, ապա այսօր նրանք ոչ մի բացատրություն չեն տվել՝ պարզապես փակելով ծնողների ճանապարհը:
2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում զոհված Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը, դուրս է եկել Բաղրամյան պողոտայի երթևեկելի մաս, սակայն ոստիկանները հրելով հեռացրել են նրան դեպի մայթ։
Ոչ մի կերպ չկարողանալով շրջանցել ոստիկանների օղակը՝ ծնողները նախագահական նստավայրից մի քանի մետր վերև են բարձրացել՝ դիմել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատուն։ 2010 թվականին զոհված Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը, դեսպանատան աշխատակցին ասել է, որ իրենք ուզում են ապաստան խնդրել։
Զոհվածների ծնողներին դեսպանատան դռան մոտ հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի փոխդեսպան Ըմայըս Մորզը (լուսանկարում): Վերջինիս պատմել են, որ իրենց որդիների սպանության գործերն արդար քննելու պահանջը տարիներ շարունակ անտեսվում է, և իրենք այլ ելք չունեն, քան ապաստան խնդրել։
«Ուզում ենք, որ մեր ձայնը լսելի լինի», ֊ ասել է 2007 թվականին զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանը։
Փոխդեսպանը խնդրել է զոհվածների ծնողներին իրենց պահանջը գրավոր դեսպանատուն ներկայացնել: Մորզը խոստացել է մայրերի նամակն անպատասխան չթողնել, սակայն նշել է, որ իրենք ոչ մի կոնկրետ բանով օգնել չեն կարող:
Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից հետո ծնողները նույն պահանջով դիմել են նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության գրասենյակ, որտեղ իրենց նույնպես խնդրել են գրավոր դիմում ներկայացնել:
Epress.am֊ի թղթակցի հետ զրույցում զոհված զինծառայողների ծնողներն ասել են, որ հետագայում ցանկանում են նաև դիմել այլ երկրների դեսպանատներ։

Родители погибших армянских солдат попросили убежище в Великобритании
10 декабря полиция Армении снова запретила родителям погибших в ВС в небоевых условиях военнослужащих приблизиться к воротам резиденции президента. Вторую неделю стражи правопорядка наотрез отказываются разрешить родителям, еженедельно пикетирующим офис президента, пройти мимо ворот.
Если в прошлы раз запрет объясняли прибытием в резиденцию делегации, сегодня  родителям преградили путь без объяснений.
Мать погибшего в Нагорном Карабахе в 2010г. Артура Газаряна Ирина Газарян вышла на проезжую часть проспекта Баграмяна, однако полицейские, толкая женщину, вернули ее на тротуар.
Не сумев обойти полицейских, родители отправились к расположенному неподалеку посольству Великобритании. Нана Мурадян, мать погибшего в 2010г. Валерия Мурадяна, сообщила сотруднику посольства, что они хотят попросить убежища. К родителям вышел вице-посол Эмайс Морз. Ему рассказали, что дела об убийстве военнослужащих годами игнорируют, и родителям ничего не остается, кроме как просить убежища.
«Хотим, чтобы нас услышали», - сказала Гоар Саргсян, мать погибшего в 2007г. Тиграна Оганджаняна. Морз попросил представить требование в письменном виде, пообещав, что заявление не останется без ответа. При этом отметил, что ничем конкретным они помочь не могут.
С тем же требованием родители обратились в офис делегации ЕС. Здесь также ждут письменного обращения.
В беседе с Epress.am родители погибших военнослужащих заявили, что впоследствии они обратятся в посольства других стран.