«Մեզ սպասում են շատ վատ տարիներ». մարդու իրավունքների ոլորտում վիճակը ճահճային է
Վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում հետընթաց է արձանագրվել: Epress.am-ի հետ զրույցում այսպիսի գնահատական է հնչեցրել Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը: Իրավապաշտպանը նշել է, որ ներկայիս իրավիճակը կարելի է որպես ճահճային որակել:
Դանիելյանի կարծիքով՝ այսօրվա Հայաստանում իրավապաշտպաններն իրավիճակը գրեթե չեն կարող փոխել:
«Անձամբ ես կոնկրետ գործերով եմ զբաղվում: Այսպես ասած, կետային հարվածներ: Գոնե 1-2 հոգու կարող ենք օգնել», - ասել է իրավապաշտպանը:
Նա նշել է նաև, որ կողմնակից է միջազգային կառույցների կողմից պատժամիջոցների կիրառմանը Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ: Փոխարենը, սակայն, միջազգային կառույցները աջակցում են իշխանություններին, իսկ վերջիններս վերահսկում են հայաստանյան ՀԿ-ների և մամուլի 95 տոկոսը:

'We Face Tough Times Ahead' - Activist on 'Stagnant' State of Human Rights in Armenia
In recent years, Armenia has registered a considerable regress in the field of human rights, chairman of the Armenian Helsinki Association Michael Danielyan said Thursday in an interview for Epress.am. The human rights advocate assessed the current state of human rights in the country as “stagnant,” and Armenian human rights defenders, Danielyan believes, cannot do much today to change the situation.
“I, personally, take on specific cases. Launching, so to speak, surgical strikes, I at least manage to help one or two people,” he stressed.
The human rights activist also spoke in favor of applying international sanctions against Armenian authorities; however, he added, international structures continue to assist those in power, enabling their control over 95% of Armenia's public organizations and mass media.