«Մեզ սպասում են շատ վատ տարիներ». մարդու իրավունքների ոլորտում վիճակը ճահճային է
Վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում հետընթաց է արձանագրվել: Epress.am-ի հետ զրույցում այսպիսի գնահատական է հնչեցրել Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանը: Իրավապաշտպանը նշել է, որ ներկայիս իրավիճակը կարելի է որպես ճահճային որակել:
Դանիելյանի կարծիքով՝ այսօրվա Հայաստանում իրավապաշտպաններն իրավիճակը գրեթե չեն կարող փոխել:
«Անձամբ ես կոնկրետ գործերով եմ զբաղվում: Այսպես ասած, կետային հարվածներ: Գոնե 1-2 հոգու կարող ենք օգնել», - ասել է իրավապաշտպանը:
Նա նշել է նաև, որ կողմնակից է միջազգային կառույցների կողմից պատժամիջոցների կիրառմանը Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ: Փոխարենը, սակայն, միջազգային կառույցները աջակցում են իշխանություններին, իսկ վերջիններս վերահսկում են հայաստանյան ՀԿ-ների և մամուլի 95 տոկոսը:

«Армению ждут тяжелые времена». Правозащитник о застое в сфере прав человека
За последние годы в Армении зафиксирован регресс в сфере прав человека. В беседе с Epress.am об этом заявил председатель Хельсинкской ассоциации Микаэл Даниелян. По мнению правозащитника, нынешнюю ситуацию можно назвать застойной.
Изменить ситуацию правозащитники практически не могут, считает собеседник.
«Лично я занимаюсь конкретными делами. , так сказать, точечные удары. Удается помочь хотя бы одному-двум людям».
Даниелян выступает за применение международными структурами санкций в отношении армянских властей. «Международные структуры, однако, содействуют властям, в свою очередь, контролирующим 95% местных общественных организаций и прессы.