Վարդգես Գասպարիի դեմ քրգործ են հարուցել․ նա պնդում է՝ տեղամասում ընտրակեղծիքներ էր արձանագրում
Դեկտեմբերի 6-ին թիվ 9/15 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել, հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։ Համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, ընտրատեղամասային հանձնաժողովի նախագահը ոստիկանություն հաղորդում է տվել, որ այդ օրը դիտորդ Վարդգես Գասպարին պարբերաբար աղմկել է, հայհոյել և իր վարքագծով խոչընդոտել տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքին, մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը։
Դեկտեմբերի 6-ի երեկոյան ոստիկանները Գասպարիին ուժով հեռացրել էին տեղամասից։ Epress.am֊ի հետ հեռախոսազրույցում նա պատմել էր, որ առավոտից իր կողմից դիտարկվող թիվ 9/16 և 9/15 ընտրատեղամասերում մասսայական կեղծիքներ էին գրանցվում, որոնք նա անընդհատ արձանագրում էր․ «Տեղամասերում կողմնակի անձինք էին կուտակվում, մարդկանց մեքենաներով էին բերում․․․ օրինակ, երեք հոգի տեղեկանքներով էին եկել, երբ փորձեցի ստուգել անձնագրային տվյալները, վազելով փախան։ Իրենց գլխավոր նպատակն ընթացքն ուղղորդելն էր»։
Քննչական կոմիտեն քրգործը հարուցել է Քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը)։ Այս հոդվածով նախատեսվում է տուգանք նվազագույն աշխատավարձի 200֊պատիկից 400-պատիկի չափով, կամ կալանք՝ առավելագույնը 1 ամիս ժամկետով։

Armenia's Investigative Committee has initiated criminal proceedings against civic activist Vardges Gaspari based on a complaint filed by the head of the election commission at 9/15 polling station in Yerevan for “obstructing the work of the election commission” during the December 6 referendum on draft constitutional amendments. A corresponding article of Armenia’s Criminal Code envisages a fine in the amount of 200 to 400 times the minimum salary, or an up to 1-month imprisonment.
According to the complaint, Gaspari, who was stationed at the precinct as an observer, “clamored, cursed periodically,” causing hindrance to the implementations of the election commission's work.
Recall, the observer was detained and held in police custody for more than three hours on Sunday. Speaking to Epress.am, the observer had said he had been recording mass violations at the two polling stations where he was stationed – 9/15 and 9/16 – since early morning. Gaspari had added that violations were especially gross at 9/15 precinct, and all his attempts to report them to the head of the election commission of the said precinct were fruitless. On the contrary, the commission head, unable to reign in the observer and prevent him from protesting against the violations, complained about his actions to the chief of the community police.