Վարդգես Գասպարիի դեմ քրգործ են հարուցել․ նա պնդում է՝ տեղամասում ընտրակեղծիքներ էր արձանագրում
Դեկտեմբերի 6-ին թիվ 9/15 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել, հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։ Համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, ընտրատեղամասային հանձնաժողովի նախագահը ոստիկանություն հաղորդում է տվել, որ այդ օրը դիտորդ Վարդգես Գասպարին պարբերաբար աղմկել է, հայհոյել և իր վարքագծով խոչընդոտել տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքին, մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը։
Դեկտեմբերի 6-ի երեկոյան ոստիկանները Գասպարիին ուժով հեռացրել էին տեղամասից։ Epress.am֊ի հետ հեռախոսազրույցում նա պատմել էր, որ առավոտից իր կողմից դիտարկվող թիվ 9/16 և 9/15 ընտրատեղամասերում մասսայական կեղծիքներ էին գրանցվում, որոնք նա անընդհատ արձանագրում էր․ «Տեղամասերում կողմնակի անձինք էին կուտակվում, մարդկանց մեքենաներով էին բերում․․․ օրինակ, երեք հոգի տեղեկանքներով էին եկել, երբ փորձեցի ստուգել անձնագրային տվյալները, վազելով փախան։ Իրենց գլխավոր նպատակն ընթացքն ուղղորդելն էր»։
Քննչական կոմիտեն քրգործը հարուցել է Քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Ընտրական իրավունքի իրականացմանը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը մասնակցող անձանց լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը)։ Այս հոդվածով նախատեսվում է տուգանք նվազագույն աշխատավարձի 200֊պատիկից 400-պատիկի չափով, կամ կալանք՝ առավելագույնը 1 ամիս ժամկետով։

СК завел уголовное дело на наблюдателя после референдума в Армении
Уголовное дело заведено по факту препятствования работам избирательной комиссии на участке 9/15 в Ереване в ходе состоявшегося 6 декабря референдума, сообщает Следственный Комитет Армении. В официальном заявлении говорится, что председатель участковой избирательной комиссии представил сообщение в полицию о том, что в отмеченный день наблюдатель Вардгес Гаспари периодически шумел, ругался и своим поведением препятствовал работе местной избирательной комиссии, осуществлению полномочий участвующих лиц.
Вечером 6 декабря полицейские силой устранили Гаспари с участка. В телефонном разговоре Гаспари рассказал Epress.am, что с утра на участках 9/16 и 9/15 происходили массовые фальсификации, которые он фиксировал. «На участках были скопления посторонних, людей привозили на автомобилях. К примеру, трое пришли со справками. Когда я попытался проверить паспортные данные, они убежали. Главной их целью было направление процесса».
Следственный Комитет завел уголовное дело по первой части статьи 149 УК (воспрепятствование свободному осуществлению гражданином своего избирательного права или права участвовать в референдуме либо работе избирательной комиссии или комиссии референдума, а также воспрепятствование осуществлению своих полномочий избирательными комиссиями или комиссиями референдума либо членом инициативной группы, кандидатом, его доверенным лицом, наблюдателем, представителем средства массовой информации или уполномоченным лицом партии (партийного блока); наказывается штрафом в размере от двухсоткратного до четырехсоткратного размера минимальной заработной платы или арестом на срок не свыше одного месяца).