Արդյոք Պերմյակովը մենակ էր. Ավետիսյանների հարազատները հարցեր են բարձրացնում (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
2015 թվականի հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը ռուսական 102-րդ ռազմակայանում կայացած առաջին դատական նիստի ընթացքում նստած էր ապակեպատ խցում՝ հիմնականում գլուխը կախ: Մեղադրյալը դահլիճի կողմ չէր շրջվում, դահլիճում աշխատող ֆոտոլրագրողներին բարդ էր որսալ պահը և լուսանկարել մեղադրյալի դեմքը:
Ընդգծված հարգալից ոստիկանություն
Դեկտեմբերի 18-ին մեկնարկած դատավարության համար ռազմաբազայի մոտ ժամանող լրագրողների հետ ընդգծված հարգալից էին խոսում թե հայաստանցի ոստիկանները, թե ռազմաբազայի զինծառայողներն ու աշխատակիցները, թեև վերջիններս աշխատում էին հիմնականում աչքի չընկնել: Ոստիկանները պատրաստակամ էին օգնել ամեն հարցում: Դատական նիստերի դահլիճի մուտքից 20 մետր հեռավորության վրա վրան էր տեղադրված, որտեղ կարող էին աշխատել լրագրողները: Երևում էր՝ հատուկ աշխատանք է տարվել՝ որևէ խնդրից խուսափելու համար: Այնուամենայնիվ, հետագայում ռազմաբազայում դատական նիստի անցկացման հետ կապված բողոքներից խուսափել չհաջողվեց:
Ոստիկանները լրագրողների մեքենաները կանգնեցնում էին բազայի հիմնական մուտքից մոտ 30 մետր հեռավորության վրա. նույն կերպ վարվեցին փաստաբանների մեքենաների հետ, սակայն մի քանի րոպե հեռախոսով վերադասների հետ բանակցելուց հետո փաստաբաններին թույլ տվեցին մեքենայով առաջ շարժվել:
Պերմյակովը՝ սատանի՞ստ
Դատական նիստը մեկնարկից անմիջապես հետո ընդմիջվեց, քանի որ Ավետիսյանների իրավահաջորդների փաստաբանները մեքենաների կայանման խնդրի պատճառով մի փոքր ուշացան: Հենց փաստաբաններն էլ նիստի ամենաանակնկալ հայտարարությունն արեցին. Երեմ Սարգսյանը, մասնավորապես, հղում կատարելով նախաքննությանը, հայտարարեց, որ հետազոտվել է Պերմյակովի էջը «Օդնոկլասնիկի» սոցիալական ցանցում և պարզ է դարձել, որ վերջինս սատանիստական խմբավորման մեջ է եղել: Նա մեջբերել է Պերմյակովի գրառումը. «Ես երդվում եմ և խոստանում եմ քո տնօրինությանը հանձնել մի քանի տղամարդկանց և կանանց, բացի այդ, ես հրաժարվում եմ Աստծուց, Սուրբ Երրորդությունից և մկրտությունից և երդվում եմ ծառայել ու ենթարկվել քեզ ընդմիշտ և հավիտյան»:
Սարգսյանն ասել է, որ այս հաղորդագրությունից հիմնավոր պատկերացում է ստեղծվում, որ Վալերի Պերմյակովը սատանիստ է: Սարգսյանի կարծիքը կիսել է Ավետիսյանների իրավահաջորդների մեկ այլ փաստաբան՝ Լուսինե Սահակյանը:
Ամեն դեպքում, Երեմ Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ երբ քննիչները հարցրել են Պերմյակովին՝ ինչու է այդպիսի գրառում արել, վերջինս պատասխանել է. «Ուղղակի »:
Ինչ են մտածում Ավետիսյանների հարազատները
Ավետիսյանների հարազատները, սակայն, այլ խնդիր են բարձրացնում: Ընդիմջումներից մեկի ընթացքում հարազատներից Ռիմա Ավետիսյանը հայտարարել է, թե իրենք չեն հավատում, որ Պերմյակովը միայնակ է գործել:
«Ես դրա վիճակն ու դեմքը տեսնելով՝ չեմ էլ մտածում, որ կարող ա ինքը չլինի, բայց մենակ չի գործել, ինչ-որ մեկը դրդել է նրան այդ քայլին: Ես չեմ էլ հավատում, որ հիմա ասում են, թե գողության համար է մտել, որովհետև ինքը ուզենար գողություն անել, տան տիրոջը կսպառնար ու գումարը կվերցներ»,- ասել է Ռիմա Ավետիսյանը:
Epress.am-ի թղթակցի այն հարցին, թե արդյոք տուժողների փաստաբանները քննարկում են Պերմյակովի ոչ միայնակ գործելու հավանականությունը, Երեմ Սարգսյանն ասել է, որ գործում այս պահին «նման փաստական տվյալ չկա»:
Նիստից հետո Սարգսյանը ևս մեկ անգամ անդրադարձել է Պերմյակովի սատանիստ լինելու թեմային:
«Իհարկե, մենք չենք վիճարկում այն հարցը, որ հանցագործության բուն դրդապատճառը եղել է ավազակային հանցագործություն անելը, իսկ այն, ինչ տեղի է ունեցել ներսում, նրա սատանիստական գաղափարների արդյունք է: Եթե նա չլիներ սատանիստ, գուցե, ներսում գործողություններն այլ կերպ զարգանային», - մեզ հետ զրույցում ասել է փաստաբանը:
Դատը չպետք է անցկացվի բազայի տարածքում
Որքան էլ դատական նիստի կազմակերպիչները փորձել էին պայմաններ ստեղծել դատավարության մասնակիցների համար, բողոքներ եղան, առաջին հերթին, Ավետիսյանների հարազատների կողմից:
«Ինչի՞ են ռազմաբազայում անցկացնում, ինչ ա՝ մենք դատարան չունե՞նք, որ դատարանում անենք: Կոստանյանը ու Սերժ Սարգսյանը խոսք էին տվել, որ դրան հանձնելու են մեզ ու մեր դատարանն ա գործով զբաղվելու, բա էլ ինչի՞ են բերել մեզ ռազմաբազա ու էն էլ էս պայմաններում: Ոնց որ մեզ ձեռ առնեն», - հարազատների կարծիքը լրագրողներին է փոխանցել նույն Ռիմա Ավետիսյանը:
Նիստերի դահլիճում բավարար տեղ չկար, սկզբում հարազատներից ոչ բոլորն էին կարողացել ներս մտնել: Նիստից հետո Լուսինե Սահակյանը նշել է, որ դատարանը պետք է ապահովի բոլոր հարմարությունները և պետք է լինի անկախ:
«Այստեղ մենք անկախություն չտեսանք, և կար ակնհայտ կաշկանդվածություն: Նախագահողը և պայմաններ թելադրողը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության դատարանը», - ասել է փաստաբանը:
Դեռ երեկ Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը նշել էր, որ Հայաստանի դատարանի արտագնա նիստը բազայում անցկացնելն օրենքի խախտում է:
Խնդրահարույց ռուս զինվորները
Ավետիսյանների ընտանիքի իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցին դուր չեն եկել 2 ռուսաստանցի զինծառակողները, որոնք ողջ նիստի ընթացքում կանգնած էին Պերմյակովի ապակեպատ խցի մոտ: Նա միջնորդություն է ներկայացրել դատարանից հեռացնել նրանց՝ նշելով, որ այդ զինվորներն իրենց համազգեստով հոգեբանական ճնշում են գործադրում ներկաների վրա:
Դատավոր Հարություն Մովսեսյանն այդ պահին ընդմիջում է հայտարարել, իսկ նիստը վերսկսելուց հետո մերժել է միջնորդությունը: Նա պատճառաբանել է, թե Պերմյակովն ավելի վաղ ռուսական դատարանի կողմից դատապարտվել էր ռազմակայանը լքելու համար, այժմ նա կալանավոր է, և նրա անվտանգությունը պահպահնում են ռուս զինվորները:
Պատասխանը չի բավարարել Սաքունցին, և վերջինս շարունակել է պահանջել, որ զինվորները հեռացվեն: Դատարանը, սակայն, անդրդվելի է մնացել:
Հանրային պաշտպանը պետք է ծանոթանա գործին
Պերմյակովի փաստաբան Էդուարդ Աղաջանյանը, որը Հանրային պաշտպանի գրասենյակի անդամ է, և գործում ներգրավվել է բոլորովին վերջերս, դատարանին միջնորդեց հետաձգել նիստը 30 օրով, որպեսզի ինքը հասցնի ծանոթանալ գործին:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներն այս միջնորդությանը չառարկեցին, սակայն նրանք դատական նիստի ընթացքի և անցկացման վայրի վերաբերյալ մի շարք միջնորդություններ ունեին, որոնք դատավորը թույլ չտվեց բարձրաձայնել: Նա պնդեց, որ դրանք կլսվեն մյուս դատական նիստի ընթացքում: Հաջորդ դատը նշանակվել է հունվարի 18-ին:

Valery Permyakov, a Russian soldier accused of brutally murdering a seven-member Armenian family last January in Gyumri, sat with his head bowed inside a glass cage as Armenian judicial authorities began hearing his case on Friday in a court staged on the premises of the 102nd Russian military base. The defendant hardly ever looked toward the audience, so cameras had a hard time photographing his face.
permyakov 1soldiers
Peculiarly Respectful Police
Journalists arriving at the military base for the December 18 hearing were treated with emphasized respect by both Armenian law enforcement officers and the servicemen and staffers of the Russian base; although, the latter mainly tried to go unnoticed. The local police were willing to do anything to help. A tent had been installed for reporters about 20 meters from the “courtroom.” Evidently, officials had done a significant job in order to avoid potential issues. However, these efforts can hardly be called successful, as evidenced by the numerous complaints about the unsatisfactorily conducted hearing on the territory of the base.
tent journalists
Police pulled the reporters’ cars over 30 meters from the main entrance and made them walk the rest of the way. The lawyers of the victims’ relatives were also stopped; after short negotiations, however, they were allowed to move forward with their cars. As a result, the relatives’ legal representatives couldn’t avoid being late to the hearing.
Permyakov – a Satanist?
Yerem Sargsyan, one of the lawyers of the Avetisyans’ relatives, announced during the hearing that Permyakov was a member of a Satanist sect, citing notes made by the suspect on his social network account. The 20-year-old soldier, Sargsyan claimed, had promised to “sacrifice several men and women to You to serve and obey You forever and ever.”
Lawyer Lusine Sahakyan agreed with Sargsyan’s allegations that Permyakov had had a “Satanist motive to slaughter the Avetisyans.”
However, Yerem Sargsyan added, when asked by investigators why he had written the corresponding notes, Permyakov had answered: “I just did.”
trial
Relatives have other questions
The Avetisyans’ relatives, on the other hand, have other concerns. Speaking to reporters during one of the many breaks, Rima Avetisyan stated they did not believe Permyakov had acted alone: “I see his face and his state, and I know it’s him… But he wasn’t alone; someone had pushed him to it. I don’t believe when they say he’d had robbery motives. If he’d wanted to rob , he’d have killed the homeowner and taken the money.”
1relatives
Asked by Epress.am as to whether the lawyers were discussing the abovementioned theory, Yerem Sargsyan replied “there is no factual evidence” supporting the claim.
After the hearing, he once again talked about Permyakov having satanic beliefs: “Of course, we’re not arguing that the main motive of the crime was robbery; however, everything that happened inside the house is a result of his satanic beliefs. If he weren’t a Satanist, events just might have developed differently,” Sargsyan told Epress.am.
Trial should not be held on the premises of the Russian military base
No matter how hard organizers had tried to create favorable conditions for the proceedings, there were still complaints, and they came first of all from the relatives of the Avetisyans.
“Why is being held at the military base? Don’t we have a court? Kostanyan and Serzh Sargsyan had promised would be tried by an Armenian court. So why have they brought us to the military base. And the conditions! They must be kidding us,” Rima Avetisyan told reporters.
The area serving as the “courtroom” was too small to even host the aggrieved party and all of their representatives. After the hearing, lawyer Lusine Sahakyan told reporters: “The court is not independent; they’ve obviously been intimidated. should be presided, and choices should be dictated by the Republic of Armenia.”
Controversial Russian servicemen
Artur Sakunts, another lawyer for the Avetisyans’ relatives and head of the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, did not like the idea of two Russian soldiers standing next to Permyakov’s glass cage throughout the hearing. He motioned for their removal from the room, stating that their presence was “legally baseless, as well as distressing.”
sakunts
Presiding Judge Harutyun Movsisyan, however, dismissed the motion, citing the fact the Permyakov is a Russian national who’s also serving a separate sentence imposed by the Russian side. “The Russian servicemen are ensuring security measures,” he said.
soldiers
Defense lawyer needs time
Eduard Aghajanyan, the defense lawyer, has only recently been assigned Permyakov’s case, so he motioned to the court for a 30-day postponement so that he could get acquainted with the case.
The lawyers of the relatives of the victims did not object the motion since “the accused has a right to adequate defense,” so the presiding judge adjourned the hearing until January 18, 2016.