«2016-ի առաջին քաղբանտարկյալը». պահանջում են ազատել Գևորգ Սաֆարյանին
«Նոր Հայաստան» ընդդիմադիր շարժման անդամ Գևորգ Սաֆարյանը 2016 թվականի առաջին քաղբանտարկյալն է։ Այս մասին նշվում է «Իրավունք և աջակցություն» նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ։ Նախաձեռնությունն ընդգծում է, որ Սաֆարյանն ինքն իրեն նույնպես քաղբանտարկյալ է համարում։ Համաձայն նախաձեռնության՝ հունվարի 1-ին Ազատության հրապարակից բերման ենթարկված Սաֆարյանն ինքն է ոստիկանների բռնության զոհ դարձել, իսկ նրա դեմ մեղադրանքները հիմնված են միմիայն ոստիկանի ցուցմունքի վրա։
Նշենք, որ «Նոր Հայաստան» ընդդիմադիր շարժման անդամները հունվարի 1-ին Ազատության հրապարակում ցանկացել են տոնածառ տեղադրել, սակայն ոստիկանության աշխատակիցներն արգելել են դա անել և տապալել այն: Ոստիկանների և ակտիվիստների միջև տեղի ունեցած բախումներից հետո Գևորգ Սաֆարյանին և 4 ակտիվիստների բերման են ենթարկել՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու կասկածանքով։ Գևորգ Սաֆարյանի դեմ բողոք է ներկայացրել ոստիկանության հատուկ ջոկատի 4-րդ վաշտի հրամանատար Գեղամ Խաչատրյանը: «Նոր Հայաստան» շարժման ներկայացուցիչները պնդում են, որ Սաֆարյանի վրա վնասվածքների հետքեր են եղել, նրա նկատմամբ բռնություն են կիրառել ոստիկանները։ Նախորդ դեպքում Սաֆարյանը ձերբակալվել էր ապրիլի 24-ից առաջ՝ զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու կասկածանքով, ապա ազատ արձակվել ստորագրության դիմաց։
Հունվարի 3-ի դատարանի վճռով Սաֆարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկամսյա կալանքը: Մնացած ակտիվիստներն ազատ են արձակվել: Դատական նիստի ժամանակ Գևորգ Սաֆարյանը հայտարարել է, որ հացադուլ է սկսում․ նա պահանջել է իրեն մենախուց տրամադրել։ Սաֆարյանի փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը նշել է, որ նախկինում կալանավորված լինելու ընթացքում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ում իր պաշտպանյալի նկատմամբ բռնություններ են եղել:
«Իրավունք և աջակցություն» նախաձեռնության գնահատականի հետ համաձայն է իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։ 1in.am֊ի հետ զրույցում նա ասել է․ «Միանշանակ կարող եմ հայտարարել, որ մենք ունեցանք հերթական քաղբանտարկյալը, քանի որ հրապարակում այնպիսի գործողություն չէր եղել, որի համար կարելի էր մարդ կալանավորել»։
««Նոր Հայաստան» նախաձեռնության անդամները ոչ մի վտանգ չէին ներկայացնում Ազատության հրապարակում, և Ոստիկանության կողմից Ամանորի գիշերը տեղի ունեցավ ավելորդ ուժի կիրառում, որը կարելի է համարել սադրանք», ֊ նշել է իրավապաշտպանը։
Սաֆարյանի ձերբակալությանն անդրադարձել է նաև «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը՝ նրա ձերբակալությունը որակելով որպես քաղաքական հետապնդում և պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել Սաֆարյանին:
Հունվարի 5-ին «Նոր Հայաստան»֊ը մեկ այլ դեպքի մասին է ահազանգել: Ըստ շարժման հայտարարության՝ հարձակվել են «Նոր Հայաստան» ճակատի աջակից Սյուզի Գևորգյանի վրա և ծեծի ենթարկել նրան:
«Հունվարի 5-ին, ժամը 19-ի սահմաններում միջին տարիքի երկու ամրակազմ տղամարդիկ հետապնդել են «Նոր Հայաստան» ճակատի աջակից, ռուսաստանաբնակ Սյուզի Գևորգյանին, այնուհետև, վրա հասնելով, գետին են տապալել և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել նրա գլխին, դեմքին և մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Երիտասարդ աղջնակի վրա հարձակվողները հեռացել են միայն այն ժամանակ, երբ նրա օգնության կանչերի վրա մարդիկ սկսել են մոտենալ: Հարվածներ հասցնելու ժամանակ հարձակվողներն ասել են, թե «քեզ ասացինք, որ հեռու մնաս, ինչո՞ւ չլսեցիր»», ֊ նշված է հայտարարության մեջ:

«Первый политзаключенный 2016-ого». В Армении требуют освободить оппозиционера
«Член движения «Новая Армения» Геворг Сафарян (на фото) – первый политзаключенный 2016 года», - говорится в заявлении инициативы «Право и содействие». Сафарян также считает себя политическим заключенным. Задержанный 1 января на ереванской площади Свободы Сафарян, пишут авторы, стал жертвой насилия со стороны стражей правопорядка, а обвинения против него основаны только на показаниях полицейского.
1 января члены оппозионного движения пытались установить елку на площади, однако сотрудники силовой структуры воспрепятствовали их действиям. После столкновений между полицейскими и активистами по подозрению в применении насилия в отношении представителя власти был задержан Геворг Сафарян и четверо других оппозиционеров. Командир четвертого отряда особого назначения Гегам Хачатрян представил жалобу на Сафаряна. Представители «Новой Армении» утверждают, что на Сафаряне были следы насилия, примененного полицейскими. В прошлый раз активиста арестовали до дня памяти жертв Геноцида (24 апреля) по подозрению в подготовке массовых беспорядков. Тогда Сафаряна освободили под подписку о невыезде. 3 января суд постановил арестовать его на 2 месяца. В ходе заседания Сафарян заявил о начале голодовки и потребовал предоставить ему одиночную камеру. По словам адвоката Тиграна Айрапетяна, в ходе предыдущего ареста его подзащитный подвергся насилию в Нубарашенской тюрьме.
Оценку инициативы «Право и содействие» разделяет правозащитник Аветик Ишханян. В беседе с 1in.am он сказал: «Могу однозначно заявить, что у нас появился очередной политзаключенный, так как на площади не происходило действий, за которые можно было арестовать человека».
«Члены инициативы «Новая Армения» не представляли никакой угрозы на площади Свободы, и в новогоднюю ночь Полиция напрасно применила силу, что можно считать провокацией», - заявил правозащитник.
Арест Сафаряна прокомментировала оппозиционная партия «Армянский национальный конгресс», назвав случившееся политическим преследованием. Политическая сила требует немедленно освободить активиста.
5 января «Новая Армения» заявила о нападении и избиении, которому подверглась сторонница движения Сюзи Геворгян.
«Вечером 5 января сторонницу движения, проживающую в России Сюзи Геворгян преследовали двое мужчин средних лет и крепкого телосложения. Они повалили ее на землю и стали бить ногами по голове, лицу и по другим частям тела. Напавшие на молодую девушку покинули место только после того, как на ее крики о помощи стали сбегаться прохожие. Избивая, атаковавшие твердили «тебе же говорили держись подальше, почему не послушалась?»», - говорится в заявлении.