«2016-ի առաջին քաղբանտարկյալը». պահանջում են ազատել Գևորգ Սաֆարյանին
«Նոր Հայաստան» ընդդիմադիր շարժման անդամ Գևորգ Սաֆարյանը 2016 թվականի առաջին քաղբանտարկյալն է։ Այս մասին նշվում է «Իրավունք և աջակցություն» նախաձեռնության տարածած հայտարարության մեջ։ Նախաձեռնությունն ընդգծում է, որ Սաֆարյանն ինքն իրեն նույնպես քաղբանտարկյալ է համարում։ Համաձայն նախաձեռնության՝ հունվարի 1-ին Ազատության հրապարակից բերման ենթարկված Սաֆարյանն ինքն է ոստիկանների բռնության զոհ դարձել, իսկ նրա դեմ մեղադրանքները հիմնված են միմիայն ոստիկանի ցուցմունքի վրա։
Նշենք, որ «Նոր Հայաստան» ընդդիմադիր շարժման անդամները հունվարի 1-ին Ազատության հրապարակում ցանկացել են տոնածառ տեղադրել, սակայն ոստիկանության աշխատակիցներն արգելել են դա անել և տապալել այն: Ոստիկանների և ակտիվիստների միջև տեղի ունեցած բախումներից հետո Գևորգ Սաֆարյանին և 4 ակտիվիստների բերման են ենթարկել՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու կասկածանքով։ Գևորգ Սաֆարյանի դեմ բողոք է ներկայացրել ոստիկանության հատուկ ջոկատի 4-րդ վաշտի հրամանատար Գեղամ Խաչատրյանը: «Նոր Հայաստան» շարժման ներկայացուցիչները պնդում են, որ Սաֆարյանի վրա վնասվածքների հետքեր են եղել, նրա նկատմամբ բռնություն են կիրառել ոստիկանները։ Նախորդ դեպքում Սաֆարյանը ձերբակալվել էր ապրիլի 24-ից առաջ՝ զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու կասկածանքով, ապա ազատ արձակվել ստորագրության դիմաց։
Հունվարի 3-ի դատարանի վճռով Սաֆարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկամսյա կալանքը: Մնացած ակտիվիստներն ազատ են արձակվել: Դատական նիստի ժամանակ Գևորգ Սաֆարյանը հայտարարել է, որ հացադուլ է սկսում․ նա պահանջել է իրեն մենախուց տրամադրել։ Սաֆարյանի փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը նշել է, որ նախկինում կալանավորված լինելու ընթացքում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ում իր պաշտպանյալի նկատմամբ բռնություններ են եղել:
«Իրավունք և աջակցություն» նախաձեռնության գնահատականի հետ համաձայն է իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։ 1in.am֊ի հետ զրույցում նա ասել է․ «Միանշանակ կարող եմ հայտարարել, որ մենք ունեցանք հերթական քաղբանտարկյալը, քանի որ հրապարակում այնպիսի գործողություն չէր եղել, որի համար կարելի էր մարդ կալանավորել»։
««Նոր Հայաստան» նախաձեռնության անդամները ոչ մի վտանգ չէին ներկայացնում Ազատության հրապարակում, և Ոստիկանության կողմից Ամանորի գիշերը տեղի ունեցավ ավելորդ ուժի կիրառում, որը կարելի է համարել սադրանք», ֊ նշել է իրավապաշտպանը։
Սաֆարյանի ձերբակալությանն անդրադարձել է նաև «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը՝ նրա ձերբակալությունը որակելով որպես քաղաքական հետապնդում և պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել Սաֆարյանին:
Հունվարի 5-ին «Նոր Հայաստան»֊ը մեկ այլ դեպքի մասին է ահազանգել: Ըստ շարժման հայտարարության՝ հարձակվել են «Նոր Հայաստան» ճակատի աջակից Սյուզի Գևորգյանի վրա և ծեծի ենթարկել նրան:
«Հունվարի 5-ին, ժամը 19-ի սահմաններում միջին տարիքի երկու ամրակազմ տղամարդիկ հետապնդել են «Նոր Հայաստան» ճակատի աջակից, ռուսաստանաբնակ Սյուզի Գևորգյանին, այնուհետև, վրա հասնելով, գետին են տապալել և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել նրա գլխին, դեմքին և մարմնի տարբեր մասերին՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Երիտասարդ աղջնակի վրա հարձակվողները հեռացել են միայն այն ժամանակ, երբ նրա օգնության կանչերի վրա մարդիկ սկսել են մոտենալ: Հարվածներ հասցնելու ժամանակ հարձակվողներն ասել են, թե «քեզ ասացինք, որ հեռու մնաս, ինչո՞ւ չլսեցիր»», ֊ նշված է հայտարարության մեջ:

In a statement issued on January 6, Rights and Support foundation named New Armenia opposition alliance member Gevorg Safaryan the first political prisoner of 2016. The foundation added that Safaryan also thinks his arrest to be politically motivated, based on unsubstantiated complaints of a police officer.
Safaryan was detained in the early hours of January 1 on Yerevan's Freedom Square where New Armenia members had been holding a round the clock sit-in since December 1, 2015. Law enforcement  officers, as stated by Rights and Support, hindered the attempts by alliance members to organize New Year's celebrations on demonstration site: the police attacked the demonstrators and ripped their Christmas tree apart; several people were subsequently diagnosed with concussion and head injuries,
Nevertheless, the statement notes, authorities detained five people - “the actual victims of police brutality” - from the Square on the suspicion of assault against a public official.  Few hours later, four of the detainees were released; however, Gevorg Safaryan was arrested and charged with the offence based on an accusation by Gegham Khachatryan, Commander of the 4th special battalion of the patrol service of Yerevan Police.
On January 3, a Yerevan district court sentenced Safaryan to two months' imprisonment. During the hearing, the accused announced that he was launching an indefinite hunger strike and demanded to be transferred to an individual jail cell. Safaryan's lawyer, Tigran Hayrapetyan stated that his client had been subjected to physical violence during his previous incarceration in Nubarashen penitentiary.
Speaking to local 1in.am, human rights defender Avetik Ishkhanyan also said he considered Safaryan a political prisoner since “nothing had happened on the Square to warrant a person's arrest.”
“New Armenia members posed no danger on Freedom Square, while the Police use of excessive force on New Year's Eve could be considered a provocation,” Ishkhanyan said.
Late on Tuesday, the opposition alliance reported that another New Armenia activist, 23-year-old Syuzi Gevorgyan, had been physically assaulted by two unknown assailants: “At around 9pm on January 5 two well-built men pursued Russia-based Syuzi Gevorgyan, threw her to the ground, kicked her in the head and the face, inflicting various physical injuries on her.”
According to the alliance's statement, the attackers, while beating Gevorgyan, told her: “We warned you to stay away. You should've listened to us!”