2015֊ին բանակում 76 զինծառայող է մահացել․ տեղեկանք
2015 թվականին ՀՀ Զինված ուժերում և Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակում գրանցված 58 միջադեպերի հետևանքով մահացել է 76 զինծառայող: Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից հունվարի 9-ին հրապարակված տեղեկանքում։
«Բացի նշվածից՝ գրանցվել են ևս 4 հայ զինծառայողների մահացության դեպքեր, որոնցից 2-ը ՀՀ-ում ռուսական զորքերի զինծառայողներ էին, 1-ը՝ ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող, որը, ըստ ՀՀ ՊՆ-ի, մահվան պահին արձակված է եղել պահեստազոր, իսկ 1 զինծառայողի մահվան դեպքը կապված չէ զինվորական գործունեության հետ (Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի զինվորական կոմիսարի սպանությունն է՝ ալկոհոլի ազդեցության տակ գտնվող համագյուղացու կողմից)», ֊ նշում են տեղեկանքի հեղինակները:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունն ընդգծում է, որ 2014 թվականին գրանցվել էր 45 մահացության դեպք՝ 41 միջադեպի հետևանքով:
Համաձայն ուսումնասիրության տվյալների՝ 2015թ. մահացության 76 դեպքերից 41-ը հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով են, 3-ը՝ սպանության (1-ը՝ դիտավորյալ, 2-ը՝ մարտական ծառայության կանոնների խախտման), 6-ը՝ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու, 1֊ը` մարտական ծառայության կանոնների խախտման, 21-ը՝ դժբախտ պատահարի (19 ավտովթար, 1 նռնակի պայթյուն, 1 դեռևս չճշտված հանգամանքներ), 4-ը՝ առողջական խնդիրների հետևանքով:
Հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով 41 մահացության դեպքից 34-ը տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում, իսկ 7-ը՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:

76 случаев смерти зафиксировано в армиях Армении и Карабаха за 2015 год
В результате зафиксированных за 2015 год 58 инцидентов в ВС Армении и Армии обороны Карабаха погибли 76 военнослужащих. «Кроме того, зафиксировано 4 случая смерти армянских военнослужащих, двое из которых были военнослужащими российских войск в Армении, один – военнослужащим ВС Армении, который, согласно Минобороны, на момент смерти был отправлен в запас. Смерть другого военнослужащего не связана с военной деятельностью (убийство военного комиссара в городе Берд Тавушской области односельчаниным, который находился в состоянии алкогольного опьянения)», - говорится в справке ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи.
Правозащитная организация отмечает, что за 2014-й год было зафиксировано 45 смертей, наступивших в результате 41 инцидента.
Согласно данным исследования, в 2015 году 41 случай смерти из 76 наступил в результате нарушения режима прекращения огня, 3 случая – в результате убийства (1 преднамеренное, 2 – нарушение правил несения боевой службы), 6 самоубийств/доведение до самоубийства, 1 погиб в результате нарушения правил несения боевой службы, 21 – в результате несчастного случая (19 ДТП, 1 взрыв гранаты, 1 инцидент произошел в еще невыясненных обстоятельствах), 4 – по причине проблем со здоровьем.
34 из 41 случая смерти в результате нарушения режима прекращения огня произошли в Нагорном Карабахе.