Սամվել Ալեքսանյանին կասկածում են խանութի պայթյունը կազմակերպելու մեջ․ «ՀԺ»
Հունվարի 19-ին վաղ առավոտյան Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Անդրանիկի փողոցի խանութներից մեկում պայթյուն է տեղի ունեցել. անհայտ անձը պայթեցրել է խանութի ապակին, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը: Խանութի սեփականատերը պայթյունը կազմակերպելու մեջ կասկածում է ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության օլիգարխ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին։
Խանութի սեփականատեր Սուսաննա Հովեյանը թերթի հետ զրույցում պատմել է, որ առավոտյան ժամը 7-ին խանութի անվտանգության ազդանշանների միանալուց հետո է եկել խանութ ու պարզել, որ խանութի ապակին կոտրված է, ներսում էլ պայթուցիկ սարք կա: Ըստ տիկնոջ՝ սա առաջին դեպքը չէ. նրա խոսքով՝ երկու օր առաջ էլ անհայտ մարդիկ փորձել են գազի բալոններով պայթեցնել խանութը:
«Գազի բալոնների վրա էլ երկու TT-ի փամփուշտ, պահակը նկատել է և կանխել է»,- ասել Հովեյանը։ Թերթի թղթակցի հարցին, թե ո՞ւմ եք կասկածում կատարվածի մեջ, Հովեյանն ասել է․ «Ես կասկածում եմ շատերին, այդ թվում՝ ՀՀ ԱԺ պատագամվոր Սամվել Ալեքսանյանին: Ես ոստիկաններին էլ եմ ասել»:
Նա նշել է, որ խանութի տեսախցիկները ֆիքսել են դեպքը. «Դիմակավորված մի անձ է, բերում է, ինչ-որ սարք է ապակու վրա դնում, ինչ-որ թել է քաշում երկու անգամ, երրորդ անգամից նոր պայթում է ապակին: Ոստիկաններն եկել են, առգրավել են տեսախցիկները, սպասում եմ իրենց պատասխանին: Եթե չբացահայտվեց, ես հանգիստ չեմ նստելու, դիմելու եմ ամենավերին ատյաններին: Այլ բան չեմ ուզում խոսել»:
Խանութը փաստաթղթերով պատկանում է Հովեյանի ամուսնուն՝ Արսեն Արսենյանին, որը 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունի: Թերթը նշում է, որ որոշ տեղեկություններով, Արսենյանը ժամանակին աշխատել է Սամվել Ալեքսանյանի հետ։
«Թե ինչ խնդիրներ են ունեցել սեփականատերերը Ալեքսանյանի հետ, այս պահին հայտնի չէ: Խոսվում է ընդամենը, որ Արսենյանը, որը Ալեքսանյանի «գումար հավաքագրողներից» է եղել, խաբել է պատգամավորին, իսկ բոլորովին վերջերս որոշել է անկեղծանալ ու խոստովանել է արածը։ Ալեքսանյանն էլ, ըստ նույն խոսակցությունների, չի ներել նրան», ֊ գրում է թերթը։

Yerevan Store Owners Suspect Republican MP in Organizing Attack on Their Property: Press
An explosion occurred on Tuesday morning in a store in Yerevan's Malatia-Sebastia district: an unknown person blew up the store window, local Haykakan Zhamanak daily reports. Store owner Susanna Hoveyan, the paper writes, suspects ruling Republican Party MP, oligarch Samvel Aleksanyan of organizing the blast.
Hoveyan told Haykakan Zhamanak that she rushed to the store at around 7 am when she heard the alarm go off. Upon arrival, the owner found a blasted window and an explosive device in the store. According to Hoveyan, it was not the first attack on her property: two days prior, she said, unknown assailants had attempted to blow up the store using gas cylinders. “There were two TT bullets on the cylinders; was prevented by the guard.”
Hoveyan added that she suspected “many people” in the attack, including Republican lawmaker, businessman Samvel Aleksanyan: “I've told the police the same.”
The crime was caught on the security cameras of the store: “A masked person puts some device on the window, pulls a thread twice, three times and the window explodes. The police have confiscated the cameras, so I'm waiting for their reply. I won't sit still if they don't discover , I'll appeal to the highest authorities,” the owner said.
The store is registered in the name of Hoveyan's husband, Arsen Arsenyan, who, according to Haykakan Zhamanak, has worked with Samvel Aleksanyan at one time. The sort of problem between the owners and Aleksanyan is unknown at the moment, the paper stresses, however, rumor has it that it involves a money-related deception. “Arsenyan has recently decided to come clear and confess to Aleksanyan who, according to these rumors, did not forgive him.”