Գասպարիին բերման ենթարկեցին դատարան․ նա դատավորին չէր պատասխանում (ՎԻԴԵՈ)
Ինժեներ Վարդգես Գասպարին այսօր կրկին չի ցանկացել ներկայանալ իր գործով դատական նիստին, և ոստիկանները նրան ուժով են տեղափոխել Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարան։
Երբ իրավապահներն այցելել են Գասպարիի բնակարանը, նա հայտարարել է, որ իրեն միայն բռնի ուժով կարող են դատարան տանել և պառկել է շքամուտքի մոտ։ Ոստիկանները, բռնելով նրա ձեռքերից ու ոտքերից, Գասպարիին տեղափոխել են ոստիկանության մեքենա։
Դատարանում Գասպարիին գետնին են դրել և ողջ դատական նիստի ընթացքում նա ոչ մի բառ չի խոսել։ Դատական նիստին այսօր չի ներկայացել հանրային պաշտպան Մերի Ալավերդյանը, ում ծառայություններից Վարդգես Գասպարին երեկ պաշտոնապես հրաժարվել էր։
Դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի հարցին, թե ինչու հանրային պաշտպանը չի ներկայացել դատական նիստին, քարտուղարը պատասխանել է, որ դատարանին պատճառների մասին չեն տեղեկացրել։ Դատավորը նիստերի դահլիճում պառկած Գասպարիին հորդորել է ավելի պատշաճ դիրք ընդունել՝ այլապես խոստանալով «խիստ դատական սանկցիա կիրառել» և 3 ժամով հեռացնել նրան դատարանի դահլիճից։ Գասպարին չի պատասխանել նաև դատավորի այդ դիտարկմանը։
Հանրային պաշտպանի բացակայության պատճառով դատավորը հետաձգել է դատական նիստը։ Հաջորդը կկայանա փետրվարի 1֊ին։
Նշենք, որ Գասպարին բոյկոտում է Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթացող դատաքննությունը, որի շրջանակներում նա մեղադրվում է դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցույց տալու մեջ։ Ինժեներն ասել էր, որ չի վստահում դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին և որևէ արդարադատության սպասելիք չունի։ Նա նաև խնդրել էր իր փաստաբաններին չմասնակցել դատական նիստին, որից հետո դատարանը Գասպարիին հանրային պաշտպան տրամադրելու և դատարանի դահլիճ Գասպարիին բերման ենթարկելու որոշում է կայացրել։

Вардгеса Гаспари силой доставили в армянский суд
В четверг, 21 января, инженер Вардгес Гаспари снова решил не являться на судебное заседание, и стражи правопорядка силой доставили его в суд общей юрисдикции ереванского административного района Шенгавит.
Прибывшим к нему домой правоохранителям Гаспари сообщил, что в суд его могут доставить лишь насильно, и лег у порога. Стражи правопорядка, взяв его за руки и ноги, перенесли Гаспари в полицейское авто.
В суде его положили на землю. Гаспари молчал на протяжении всего заседания. В суд не явилась и общественный защитник Мэри Алавердян, от услуг которой Гаспари официально отказался вчера.
На вопрос судьи Нелли Багдасарян, почему общественный защитник не явилась в суд, секретарь ответила, что суду она о причинах не сообщила. Судья призвала лежащего на полу Гаспари «принять более пристойную позу», пригрозив применением строгой судебной санкции в виде устранения из зала суда на 3 часа. На слова судьи Гаспари не отреагировал.
По причине отсутствия общественного защитника заседание отложили на 1 февраля.
Напомним, что Вардгес Гаспари бойкотирует следствие, проводимое в суде общей юрисдикции, в рамках которого он обвиняется в неуважении к суду. Инженер заявил, что не доверяет судье Багдасарян и не надеется на правосудие. Он также попросил своих адвокатов не участвовать в судебных заседаниях, после чего суд вынес решение о предоставлении ему общественного защитника и приводе Гаспари в суд.