Գեղանուշցիները պահանջում են փոխհատուցել պոչամբարի հետևանքով հասցված վնասները
Սյունիքի մարզի Գեղանուշ համայնքի բնակիչները պահանջում են փոխհատուցել իրենց բնակավայրի մոտ կառուցված «Դանդի Փրիշըս Մեթալս Կապան» ընկերության կողմից գործարկվող պոչամբարի հետևանքով բնակիչներին հասցրած վնասը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռեգիոնալ մոնիտորինգի ինստիտուտ» հ/կ-ն։ Կազմակերպության փոխանցմամբ՝ գյուղացիները հավաստիացնում են, որ պոչամբարի պատճառով գյուղի բնակիչների կեսից ավելին ունեն լուրջ առողջական խնդիրներ։
«Գյուղի ներքևի բոլոր տների բնակիչները մահացել են ուռուցքով։ Երեխաները հիվանդ են ծնվում ու ծննդատնից միանգամից տեղափոխում են մանկական հիվանդանոց»,- ասում է գյուղի բնակիչ Ամալյա Մարտիրոսյանը։
Գյուղի բժիշկ Սարիկ Աթաջյանը նշում է, որ մեծացել են հատկապես չարորակ ուռուցքի դեպքերը․ «Այսօր տարածված է դարձել նաև ոսկրային օստիոպարոզ հիվանդությունը, որը կապված է կալցիումի պակասի հետ, իսկ դրա պատճառը ծանր մետաղներն են»։
38-ամյա Խորեն Մկրտչյանը, ով ժամանակին զբաղվել է անասնաբուծությամբ և մեղվապահությամբ, այսօր ոչ անասուններ ունի, ոչ էլ մեղուներ․ «6 մայր խոզ էի գնել, երբ ծննդաբերում էին բոլոր ձագերը կույր էին ծնվում ու չէին կարողանում շարժվել։ Հավեր էլ ունի, բայց հիմա բոլորը վերացել են։ Մեկ ամսվա ընթացքում վերացան նաև մոտ 1 միլիոն 600 հազար մեղու»։
Գյուղացիները նշում են, որ հողագործությամբ նույնպես չեն կարողանում զբաղվել, որովհետև հողը թունավորված է և ծառերը պտուղ չեն տալիս։ Այս բոլոր կորուստների համար մինչև այսօր գյուղացիները ոչ մի փոխհատուցում չեն ստացել։
«Ռեգիոնալ մոնիտորինգի ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպության օժանդակությամբ Սյունիքի մարզի Գեղանուշ համայնքում այս խնդիրների վերաբերյալ իրականացվել է ստորագրահավաք՝ Գեղանուշի պոչամբարի վերագործարկման հետևանքով շրջակա միջավայրին և մարդկանց առողջությանը հասցված վնասները և բաց թողնված օգուտները վերականգնելու նպատակով։
Ստորագրահավաքին մասնակցել են համայնքում գրանցված է 249 ընտրողից 184-ը։ Ստորագրահավաքի արդյունքում այսօր ժամը 15:00-ին «Դանդի Փրիշըս Մեթալս Կապան» ՓԲԸ ներկայացուցիչները Գեղանուշ համայնքում հանդիպելու են համայնքի բնակիչներին և քննարկելու են բնակիչների կողմից բարձրացված խնդիրները:

Армянское село требует возместить вред от хвостохранилища
Жители села Гегануш Сюникской области Армении требуют компенсировать вред, нанесенный им в результате эксплуатируемого компанией «Данди Пришс Металс Капан» хвостохранилища, построенного неподалеку от сельской общины. Об этом сообщает общественная организация «Институт регионального мониторинга». Сельчане заверяют, что из-за хвостохранилища более чем у половины местных жителей серьезные проблемы со здоровьем.
«У всех скончавшихся жителей нижних домов села была опухоль. Дети рождаются больными, из роддома их сразу доставляют в детскую больницу», - говорит проживающая в Гегануше Амалия Мартиросян.
Местный врач Сарик Атаджян заявил, что увеличились случаи возникновения злокачественных опухолей: «Сегодня также распротранен остеопороз, что связано с нехваткой кальция, а причиной тому тяжелые металлы».
38-летний Хорен Мкртчян, занимавшийся в свое время скотоводством и пчеловодством, в настоящее время не имеет ни скот, ни пчел: «Я купил 6 свиней-матерей. Поросята рождались слепыми и не могли двигаться. Были у меня куры, но теперь их нет. В течение месяца не стало 1 миллиона 600 тысяч пчел».
По словам сельчан, заниматься земледелием они тоже не могут, так как земля отравлена и деревья не дают плодов. Никакой компенсации за эти убытки жители Гегануша до сих пор не получили.
При содействии «Института регионального мониторинга» в селе провели сбор подписей с требованием возместить вред, нанесенный окружающей среде и здоровью людей. В сборе подписей приняли участие 184 из зарегистрированных в общине 249 избирателей. В результате данной акции представители ЗАО «Данди Пришс Металс Капан» встретятся с местными жителями и обсудят поднятые вопросы.