Ֆիզիկական անձանց անունով Հայաստան ուղարկված տրանսֆերտների չափը 2015-ին նվազել է. «Ժողովուրդ»
Անցած 2015 թվականին ֆիզիկական անձանց անունով Հայաստան եկած տրանսֆերտների ցուցանիշը 2007 թվականից ամենացածրն է եղել, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
2007 թվականին ոչ առևտրային տրանսֆերտների զուտ ներհոսքը (եկած գնացած գումարների դրական տարբերությունը) կազմել է 1 միլիարդ 58 մլն 310 հազար դոլար, իսկ 2015-ին տրանսֆերտների զուտ ներհոսքը կազմել 891 մլն 390 հազար դոլար։
«2007-ից սկսած տրանսֆերտները շարունակաբար աճել են։ Իհարկե, 2009-ին միջազգային ճգնաժամով պայմանավորված, տրանսֆերտները կրկին նվազել և կազմել են 929 մլն 235 հազար դոլար, բայց հաջորդ տարիներին թիվը կրկին շարունակել է աճել։ Իսկ այսօր, փաստորեն, կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանի տնտեսությունն ավելի վատ վիճակում է հայտնվել, քան 2008-ի վերջից սկսված միջազգային տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ», – գրում է թերթը։

The volume of international money transfers to Armenian individuals has fallen to its lowest level since 2007: in 2015, the net inflow of non-commercial remittances amounted to $891 million 390 thousand, as opposed to the $1 billion 58 million 310 thousand of the year of 2007, Zhoghovurd daily reports.
“The remittances had been growing steadily since 2007. In 2009, naturally, transfer volumes reduced again due to the international financial crisis, amounting to $929 million 235 thousand. In subsequent years, however, the numbers started to rise again.
“Essentially, it can safely be stated that Armenia's economy is currently in a worse state than it was during the international financial crisis,” the daily notes.