Երևանում ձերբակալված բահրեյնցու գտնվելու վայրը հայտնի չէ․ իրավապաշտպանները մտահոգված են
Հունվարի 1-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանում ձերբակալված Բահրեյնի բնակիչ Ֆադհել Ռադհին երեկ ազատ է արձակվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ֊ից, սակայն նրա գտնվելու վայրը հայտնի չէ։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության ղեկավար Միքայել Դանիելյանը։
Վերջինս նշել է, որ մտավախություն ունի՝ Ռադհիին առանց ավելորդ աղմուկի կհանձնեն Բահրեյնի բռնապետական իշխանություններին, որոնք մեղադրում են Ռադհիին ահաբեկչության, ապօրինի զենք պահելու և սպանության փորձի մեջ, մինչդեռ Ռադհին քաղաքացիկան ակտիվիստ է և հետապդնվում է քաղաքական նպատակներով։
Դանիելյանն ընդգծել է, որ երեկ լրանում էր Ռադհիի կալանքի տակ պահելու մեկ ամիսը, որից հետո նրան պետք է բաց թողնեին։ Խնդրով զբաղվող ՄԱԿ֊ի փախստականների գրասենյակի հայաստանյան ներկայացուցչության անդամները և Ռադհիի փաստաբանը երեկ 12։00-ին գնացել են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ Ռադհիի դուրս գալուց հետո նրան հանդիպելու համար, սակայն ՔԿՀ֊ից նրանց հայտնել են, որ բահրեյնցին կես ժամ առաջ է դուրս եկել ՔԿՀ֊ից։ Դանիելյանի փոխանցմամբ՝ «Նուբարաշենում» ասել են, որ Ռադհիին դիմավորել են Հայաստանի միգրացիոն ծառայության ներկայացուցիչները, սակայն Միգրացիոն ծառայությունում, իրենց հերթին, պնդել են, որ նման մարդ իրենց մոտ չկա։
Իրավապաշտպանն ասել է, որ այժմ իրենք նամակներ են պատրաստում Ազգային անվտանգության ծառայություն և Արդարադատության նախարարություն՝ բացատրություն ակնկալելով․ «Մարդը կորել է, չկա։ Անգամ անկախ նրանից, թե ով է, պետք է բացատրեն՝ ուր է նա։ Բացի դա, մտավախություն ունեմ, որ նրան կարտահանձնեն Բահրեյնին, մինչդեռ երիտասարդը քաղաքացիական ակտիվիստ է ու հետապնդումների կարող է ենթարկվել։ Ասում են, որ նրա վրա քրեական հոդվածներ կան, բայց բոլոր երկներում էլ քաղաքացիական ակտիվիստների ու քաղաքական գործիչների վրա քրեական հոդվածներ են դնում։ Որպեսզի Ռադհիին չարտահանձնեն, Հայաստանի իշխանությունները պետք է քաղաքական կամք ունենան, դա քաղաքական որոշում պիտի լինի, իսկ եթե արտահանձնեն, ինչը, իմ կարծիքով, շատ հավանական է, ուրեմն գործարքի են գնացել Բահրեյնի իշխանությունների հետ»։
Տեղի ուենցածին անդրադարձել է նաև «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակ» իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես Եվրոպայի Խորհրդի անդամ պետություն, չպետք է արտահանձնի Ֆադհել Ռադհիին Բահրեյնի Թագավորությանը, քանի որ նրա նկատմամբ կարող են կիրառվել խոշտանգումներ, որի համար ուղղակի պատասխանատվությունը կկրի Հայաստանի Հանրապետությունը: Արտահանձնման դեպքում կարող է վտանգվել նաև Ֆադհել Ռադհիի կյանքը, քանի որ Բահրեյնի Թագավորությունում վերացված չէ մահապատիժը», ֊ ասված է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ։

Fadhil Radhi, a Bahraini citizen who was arrested by Armenia's law enforcement upon his arrival at Yerevan's Zvartnots airport on January 1, 2016, was released on January 31 from Nubarashen penitentiary, however his location is currently unknown, Helsinki Association head, human rights defender Mikayel Danielyan told Epress.am Monday.
Danielyan said he feared that Armenian authorities would quietly extradite Radhi to Bahrain's “authoritarian regime” who accuse him of terrorism, illegal possession of weapons, and attempted murder; meanwhile, Radhi “is a civic activist and is being prosecuted for political reasons.”
The human rights defender added that Radhi was supposed to be released this Sunday after a month-long detention in Yerevan's Nubarashen jail. At noon Sunday, representatives of the local office of the United Nations High Commissioner for Refugees along with Radhi's lawyer went to Nubarashen to meet the detainee upon his release. They, however, were told by prison staff that the Bahraini had already been picked up by employees of the Migration Service of Armenia, who, for their part, have denied this information.
Human rights advocates are currently preparing appeal letters to be filed with the National Security Service and the Ministry of Justice: “The person has gone missing. Regardless of who he is, should make his location known. Besides, I fear that he might be extradited to Bahrain; meanwhile, the young man is a civic activist, and he could be subjected to persecution. Armenian authorities must show political will, they should make a political decision and not extradite Radhi," Danielyan said.
Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office (HCAV) has also issued a statement regarding the incident: “As a member of the Council of Europe, the Republic of Armenia should not extradite Fadhil Radhi to the Kingdom of Bahrain where he might be subjected to torture, and the direct responsibility for that would lie with Armenia. If extradited, Radhi's life could also be put in jeopardy, since the death penalty has not been abolished in the Kingdom of Bahrain.”