Խմբագիրը հեռացրել է լրագրողին ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով դիմելուց հետո
Լրագրող Լիլիթ Լալայանը (նկարում), ով զուգահեռ աշխատում էր Henaran.am և Past.am կայքերում, հեռացվել է Henaran.am-ից՝ Ազգային ժողովի էթիկայի հարցերով հանձնաժողով դիմելու համար։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Լալայանը՝ նշելով, որ ինքը Էթիկայի հանձնաժողովից պահանջել էր քննել՝ ուրիշի փոխարեն քվեարկած ԱԺ 7 պատգամավորների հարցը։ Պատգամավորներից 6-ը եղել են ՀՀԿ խմբակցությունից, մեկը՝ ԲՀԿ֊ից։
«Ես գործի հետ կցել էի նաև Past.am֊ում հրապարակած իմ տեսանյութը, որտեղ ակնհայտ երևում է, որ պատգամավորները միմյանց փոխարեն են քվեարկում։ Հունվարի 20-ին ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովը դիմումը հիմնավոր համարելով՝ գործը վարույթ է ընդունել, իսկ փետրվարի 11-ին կկայացվի որոշումը»,֊ ասել է Լիլիթ Լալայանը։
Գործը վարույթ ընդունելու հաջորդ օրը՝ հունվարի 21-ին, լրագրողին է զանգահարել է Henaran․am կայքի խմբագիր Լիլիթ Դավթյանը, ում ամուսինը ԱԺ փոխխոսնակ, ՀՀԿ֊ական Էդուարդ Շարմազանովն է, և խնդրել է կապ հաստատել իր հետ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով։ «Ամբողջ խոսակցությունը տեղի է ունեցել «ֆեյսբուքում։ Խոսակցության ընթացքում նա ինձ հարցրեց, թե ինչու եմ առանց իր հետ համաձայնեցնելու դիմել ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով։ Նաև խոսեց այն մասին, որ ես աշխատում եմ միաժամանակ նաև Past.am-ում, չնայած նա այդ մասին իմացել էր իմ «Հենարանում» աշխատանքի անցնելու հենց առաջին օրը։ Զրույցի ընթացում մենք մեր մոտեցումներն ենք ներկայացրել լրագրության վերաբերյալ, որից հետո ինքն ինձ ասել է, որ ես հեռացված եմ աշխատանքից։ Պատճառաբանությունը եղել է այն, որ ես իր հետ չեմ համաձայնեցրել մինչ Էթիկայի հանձնաժողով դիմելը և իմ Past.am-ում աշխատելու հանգամանքը, որն, իր խոսքով, ընդունելի չէ։ Իմ համար անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ ես պետք է Past․am-ում իմ կատարած աշխատանքը համաձայնեցնեմ իր հետ։ Ես համոզված եմ, որ աշխատանքից հեռացվել եմ, որովհետև խմբագրին դուր չի եկել Էթիկայի հանձնաժողով դիմելու փաստը»,֊ ասել է Լիլիթ Լալայանը։
Լիլիթ Դավթյանը միջադեպի առնչությամբ հայտարարություն էր հրապարակել Henaran.am֊ում, որտեղ նշել էր, թե լրագրողը ազատվել է աշխատանքից, որովհետև խախտել է խմբագրության վարքականոնի մի քանի կետեր։ Դավթյանը, սակայն, չէր մանրամասնել, թե ինչ կետերի մասին է խոսքը։
«Մեդիադաշտում խմբագրությունից խմբագրություն լրագրողների հոսքը սովորական երևույթ է և ժամանակ առ ժամանակ ինչպես «Հենարանից», այնպես էլ մյուս ԶԼՄ-ներից կադրերի հոսք լինում է: Կարիք չկա սենսացիա որոնել և քաղաքական ենթատեքստ փնտրել այնտեղ, որտեղ այն չկա: Ի դեպ, Լիլիթ Լալայանից առաջ, նրա հեռացման հետ միաժամանակ մեզ մոտ աշխատանքից այլ լրագրողներ էլ են ազատվել»,- իր հայտարարության մեջ նշել է խմբագիրը։
Լալայնի հավաստմամբ, ինքը մինչ տվյալ միջադեպը ոչ մի դիտողություն կամ զգուշացում չի ունեցել․ «Ինձ համար վիրավորական է, որ խրախուսվելու փոխարեն, հեռացվել եմ աշխատանքից։ Ես արել եմ մի բան, որը նպաստում է լրագրողների խոսքի ազատությանը, սակայն փոխարենը հեռացվում եմ աշխատանքից։ Սա նաև վատ անդրադարձ կարող է ունենալ մյուս լրագրողների վրա, ովքեր այսուհետ կիմանան, որ, եթե հանդգնեն նման բան անել, իմ բախտին կարժանանան»։
Epress.am-ի թղթակիցը մեկնաբանություն խնդրեց նաև Լիլիթ Դավթյանից, սակայն վերջինս հրաժարվեց խոսել՝ նշելով, որ ամեն ինչ ասել է իր տարածած հայտարարության մեջ ու ավելացնելու ոչինչ չունի․ «Խնդրում եմ հարգեք իմ իրավուքները և այլևս մի անհանգստացրեք ինձ, ինչ պետք է՝ ես ասել եմ»։

Армянскую журналистку уволили за обращение в парламентскую комиссию
Журналистку Лилит Лалаян (на фото), работавшую на Henaran.am и Past.am, уволили с первого сайта за обращение в парламентскую комиссию по вопросам этики. В беседе с Epress.am Лалаян сообщила, что потребовала от Комиссии рассмотреть вопрос 7 депутатов Национального Собрания Армении, голосовавших вместо коллег. 6 из них представляли фракцию правящей Республиканской партии, один - «Процветающую Армению».
«Я прикрепила к делу свой видеоматериал, опубликованный на Past.am, на котором ясно видно, что депутаты голосуют один вместо другого. 20 января парламентская комиссия по вопросам этики сочла заявление обоснованным и приняла дело к производству, а 11 февраля будет решение», - рассказала Лалаян.
На следующий день после принятия дела к производству, 21 января, журналистка позвонила редактору Henaran.am Лилит Давтян, супруге вице-спикера парламента, депутата от партии президента Эдуарда Шармазанова, и попросила связаться с ней через соцсеть «Фейсбук». «Весь разговор происходил в «Фейсбук»-е. Она спросила, почему я обратилась в комиссию по этике, не согласовав это с ней. Также высказалась по поводу того, что я одновременно работаю в Past.am, хотя ей было известно об этом с первого дня работы на Henaran.am. В ходе беседы мы обменялись своими представлениями о журналистике, после чего она сообщила, что я уволена. Согласно аргументации, я не согласовала с ней обращение в комиссию по этике, а также была упомянута моя работа на Past.am, что, по ее словам, неприемлемо. Мне непонятно, почему я должна согласовывать с ней свою деятельность в Past.am. Уверена, я была уволена потому, что редактору не понравился факт моего обращения в комиссию по этике», - сказала собеседница.
Редактор Лилит Давтян разместила на Henaran.am заявление, в котором говорится, что журналистка уволена из-за нарушения нескольких пунктов о правилах поведения в редакции. При этом никаких подробностей о характере отмеченных пунктов не сообщается.
«Переход журналистов из одной редакции в другую — обычное явление на медиаполе, и время от времени как из Henaran.am, так и из других СМИ, случается утечка кадров. Не стоит искать сенсаций и политический подтекст там, где его нет. Кстати, до Лилит Лалаян, параллельно ее увольнению, были увлены и другие журналисты», - говорится в заявлении редактора.
По словам Лалаян, до этого инцидента она не получала никаких замечаний или предостережений. «Для меня оскорбительно, что вместо поощрения меня уволили. Я сделала нечто, способствующее свободе слова журналистов, однако меня увольняют с работы. Это может плохо сказаться и на других журналистах, которые отныне будут знать, что удостоятся той же участи, если посмеют сделать нечто подобное».
Получить комментарий Лилит Давтян не удалось. По ее словам, она все сказала в распространенном заявлении и добавить ей нечего: «Прошу уважать мои права и больше меня не беспокоить. Я сказала все, что должно».