Խմբագիրը հեռացրել է լրագրողին ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով դիմելուց հետո
Լրագրող Լիլիթ Լալայանը (նկարում), ով զուգահեռ աշխատում էր Henaran.am և Past.am կայքերում, հեռացվել է Henaran.am-ից՝ Ազգային ժողովի էթիկայի հարցերով հանձնաժողով դիմելու համար։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է Լալայանը՝ նշելով, որ ինքը Էթիկայի հանձնաժողովից պահանջել էր քննել՝ ուրիշի փոխարեն քվեարկած ԱԺ 7 պատգամավորների հարցը։ Պատգամավորներից 6-ը եղել են ՀՀԿ խմբակցությունից, մեկը՝ ԲՀԿ֊ից։
«Ես գործի հետ կցել էի նաև Past.am֊ում հրապարակած իմ տեսանյութը, որտեղ ակնհայտ երևում է, որ պատգամավորները միմյանց փոխարեն են քվեարկում։ Հունվարի 20-ին ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովը դիմումը հիմնավոր համարելով՝ գործը վարույթ է ընդունել, իսկ փետրվարի 11-ին կկայացվի որոշումը»,֊ ասել է Լիլիթ Լալայանը։
Գործը վարույթ ընդունելու հաջորդ օրը՝ հունվարի 21-ին, լրագրողին է զանգահարել է Henaran․am կայքի խմբագիր Լիլիթ Դավթյանը, ում ամուսինը ԱԺ փոխխոսնակ, ՀՀԿ֊ական Էդուարդ Շարմազանովն է, և խնդրել է կապ հաստատել իր հետ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով։ «Ամբողջ խոսակցությունը տեղի է ունեցել «ֆեյսբուքում։ Խոսակցության ընթացքում նա ինձ հարցրեց, թե ինչու եմ առանց իր հետ համաձայնեցնելու դիմել ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով։ Նաև խոսեց այն մասին, որ ես աշխատում եմ միաժամանակ նաև Past.am-ում, չնայած նա այդ մասին իմացել էր իմ «Հենարանում» աշխատանքի անցնելու հենց առաջին օրը։ Զրույցի ընթացում մենք մեր մոտեցումներն ենք ներկայացրել լրագրության վերաբերյալ, որից հետո ինքն ինձ ասել է, որ ես հեռացված եմ աշխատանքից։ Պատճառաբանությունը եղել է այն, որ ես իր հետ չեմ համաձայնեցրել մինչ Էթիկայի հանձնաժողով դիմելը և իմ Past.am-ում աշխատելու հանգամանքը, որն, իր խոսքով, ընդունելի չէ։ Իմ համար անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ ես պետք է Past․am-ում իմ կատարած աշխատանքը համաձայնեցնեմ իր հետ։ Ես համոզված եմ, որ աշխատանքից հեռացվել եմ, որովհետև խմբագրին դուր չի եկել Էթիկայի հանձնաժողով դիմելու փաստը»,֊ ասել է Լիլիթ Լալայանը։
Լիլիթ Դավթյանը միջադեպի առնչությամբ հայտարարություն էր հրապարակել Henaran.am֊ում, որտեղ նշել էր, թե լրագրողը ազատվել է աշխատանքից, որովհետև խախտել է խմբագրության վարքականոնի մի քանի կետեր։ Դավթյանը, սակայն, չէր մանրամասնել, թե ինչ կետերի մասին է խոսքը։
«Մեդիադաշտում խմբագրությունից խմբագրություն լրագրողների հոսքը սովորական երևույթ է և ժամանակ առ ժամանակ ինչպես «Հենարանից», այնպես էլ մյուս ԶԼՄ-ներից կադրերի հոսք լինում է: Կարիք չկա սենսացիա որոնել և քաղաքական ենթատեքստ փնտրել այնտեղ, որտեղ այն չկա: Ի դեպ, Լիլիթ Լալայանից առաջ, նրա հեռացման հետ միաժամանակ մեզ մոտ աշխատանքից այլ լրագրողներ էլ են ազատվել»,- իր հայտարարության մեջ նշել է խմբագիրը։
Լալայնի հավաստմամբ, ինքը մինչ տվյալ միջադեպը ոչ մի դիտողություն կամ զգուշացում չի ունեցել․ «Ինձ համար վիրավորական է, որ խրախուսվելու փոխարեն, հեռացվել եմ աշխատանքից։ Ես արել եմ մի բան, որը նպաստում է լրագրողների խոսքի ազատությանը, սակայն փոխարենը հեռացվում եմ աշխատանքից։ Սա նաև վատ անդրադարձ կարող է ունենալ մյուս լրագրողների վրա, ովքեր այսուհետ կիմանան, որ, եթե հանդգնեն նման բան անել, իմ բախտին կարժանանան»։
Epress.am-ի թղթակիցը մեկնաբանություն խնդրեց նաև Լիլիթ Դավթյանից, սակայն վերջինս հրաժարվեց խոսել՝ նշելով, որ ամեն ինչ ասել է իր տարածած հայտարարության մեջ ու ավելացնելու ոչինչ չունի․ «Խնդրում եմ հարգեք իմ իրավուքները և այլևս մի անհանգստացրեք ինձ, ինչ պետք է՝ ես ասել եմ»։

Armenian Journalist Claims She Was Sacked for Complaining Against Lawmakers
Armenian journalist Lilit Lalayan (pictured), working simultaneously with Henaran.am and Past.am, filed an application in mid-January to the Armenian parliament's Ethics Committee, asking authorities to look into the conduct of 7 lawmakers who, according to the reporter, had voted for absent colleagues during previous NA sessions. Several days later, Lalayan was fired from her position in Henaran.am.
“I also submitted a video recording which had been published on Past.am. The tape clearly shows the lawmakers voting for each other. On January 20, the Ethics Committee accepted the application and initiated proceedings, and is set to issue a decision on February 11,” Lalayan told Epress.am Monday.
On January 21, Henaran.am editor-in-chief Lilit Davtyan, who is the wife of NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, phoned Lalayan and asked the reporter to contact her on Facebook: “The entire conversation took place on Facebook. She asked why I had applied to the Ethics Committee without getting her approval first. She also talked about my job at Past.am, despite being aware of it since my first day at 'Henaran.' We exchanged our views on journalism, after which she told me I was fired,” Lalayan said.
Davtyan, as stated by the reporter, cited Lalayan's work at Past.am, as well as the reporter's failure to inform her of the application to the Ethics Committee as justification for sacking her: “I don't understand why I should get approval on my activities for Past.am. I'm sure, I was fired because she didn't like the fact that I had to the NA Ethics Committee.”
Lilit Davtyan subsequently issued a statement in connection with the incident, claiming, without elaborating further, that the reporter was fired because she had “violated several provisions of Henaran.am's code of conduct.”
“Journalists' flow from one media outlet to another is a common phenomenon There's no need to look for political context where there is none. Besides, along with Lilit Lalayan, a number of other journalists were removed from their positions in the same period of time,” Davtyan's statement read.
Speaking to Epress.am, however, Lalayan assured that she had no history of any prior warnings or reprimands: “Getting fired instead of being encouraged for doing something that promotes journalists' freedom of speech is insulting to me. This can negatively affect other reporters also: from now on, they will know not to dare do anything of the kind out of fear of losing their jobs.”