Մահացած զինվորի գործի վարույթը կասեցրել են․ մայրն այդ մասին իմացել է 2 ամիս անց
2010 թվականին բանակում ոչ մարտական պայմաններում զոհված Վալերի Մուրադյանի գործի վարույթը կասեցվել է 2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, սակայն այդ մասին Մուրադյանի հարազատներն իմացել են միայն օրեր առաջ՝ փետրվարի 1-ին:
Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը, Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշման մասին իրենք իմացել են շատ պատահական, երբ փետրվարի 1-ին՝ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը բանակում զոհված 5 զինծառայողների ծնողներին տրամադրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից տրված իրենց որդիների մահվան հանգամանքների, հարուցված քրեական գործերի ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ տեղեկանքները։
«Էդ տեղեկանքից եմ իմանում, որ գործի վարույթը կասեցրել են: Երկու ամիս ա անցել՝ ինչ կասեցրել են, բայց մինչև այսօր ես գրավոր ոչ մի ծանուցում չեմ ստացել», - ասել է Նանա Մուրադյանը:
Նա ասել է, որ իրենց փաստաբանը՝ Ռոբերտ Ռևազյանը, արդեն դիմում է գրել ՀՀ Քննչական կոմիտե՝ պարզելու, թե ինչու գործի կասեցման մասին որոշման գրավոր ծանուցումն իրենք մինչ օրս չեն ստացել: Մուրադյանը նաև նշել է, որ իրենք պատրաստվում են բողոք ներկայացնել դատարան քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշման դեմ:
«6 տարի բա ի՞նչ էին անում, որ հիմա որոշել են, որ մեղավոր չկա ու կասեցնում են: Ոչ մի նախաքննություն էլ չեն անում, գործը սեյֆի մեջ դրված ա: Նույն քննիչներն են կասեցրել Տիգրանի (խոսքը 2007 թվականին զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մասին է-խմբ.) գործը: Ոնց որ դաստա են անում միանգամից մի քանի գործ ու կասեցնում», ֊ ասել է Մուրդյանը:
Կինը պնդել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկանքում իր որդու մահվան հանգամանքների հետ կապված էական փաստեր չեն ներգրավվել:

Criminal investigation into the death of Valery Muradyan, a soldier of Armenia's Armed Forces who died in 2010 in non-combat conditions, was closed early last December, but the family only learned about it on February 1, 2016. Speaking to Epress.am, Muradyan's mother, Nana Muradyan, said they found out about the termination of the proceedings accidentally, when Head of the Armenian Parliamentary Commission on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan provided the parents with the Armenian Investigative Committee's response to their inquiry about the circumstances of their son's death, the stage of the criminal proceedings and results.
“That's when I learned the case had been closed. It's been two months, but I have yet to receive a written notification,” Muradyan said, noting that their lawyer, Robert Revazyan, has already filed an appeal to the Investigative Committee to find out why they have not received a written notice of the case termination. She also announced her intention to challenge the decision.
“What have they been doing for 6 years? How come they suddenly decided there was no suspect and the case had to be closed? They conduct no preliminary investigation; the case is in a safe somewhere. It was closed by the same investigators who closed Tigran case. It's like they take a bunch of cases and just decide to close them,” Muradyan told Epress.am.