Մահացած զինվորի գործի վարույթը կասեցրել են․ մայրն այդ մասին իմացել է 2 ամիս անց
2010 թվականին բանակում ոչ մարտական պայմաններում զոհված Վալերի Մուրադյանի գործի վարույթը կասեցվել է 2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, սակայն այդ մասին Մուրադյանի հարազատներն իմացել են միայն օրեր առաջ՝ փետրվարի 1-ին:
Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը, Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է, որ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշման մասին իրենք իմացել են շատ պատահական, երբ փետրվարի 1-ին՝ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը բանակում զոհված 5 զինծառայողների ծնողներին տրամադրել է ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից տրված իրենց որդիների մահվան հանգամանքների, հարուցված քրեական գործերի ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ տեղեկանքները։
«Էդ տեղեկանքից եմ իմանում, որ գործի վարույթը կասեցրել են: Երկու ամիս ա անցել՝ ինչ կասեցրել են, բայց մինչև այսօր ես գրավոր ոչ մի ծանուցում չեմ ստացել», - ասել է Նանա Մուրադյանը:
Նա ասել է, որ իրենց փաստաբանը՝ Ռոբերտ Ռևազյանը, արդեն դիմում է գրել ՀՀ Քննչական կոմիտե՝ պարզելու, թե ինչու գործի կասեցման մասին որոշման գրավոր ծանուցումն իրենք մինչ օրս չեն ստացել: Մուրադյանը նաև նշել է, որ իրենք պատրաստվում են բողոք ներկայացնել դատարան քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշման դեմ:
«6 տարի բա ի՞նչ էին անում, որ հիմա որոշել են, որ մեղավոր չկա ու կասեցնում են: Ոչ մի նախաքննություն էլ չեն անում, գործը սեյֆի մեջ դրված ա: Նույն քննիչներն են կասեցրել Տիգրանի (խոսքը 2007 թվականին զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մասին է-խմբ.) գործը: Ոնց որ դաստա են անում միանգամից մի քանի գործ ու կասեցնում», ֊ ասել է Մուրդյանը:
Կինը պնդել է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկանքում իր որդու մահվան հանգամանքների հետ կապված էական փաստեր չեն ներգրավվել:

Мать погибшего армянского солдата узнала о закрытии уголовного дела спустя 2 месяца
Производство по делу Валерия Мурадяна, погибшего в армянской армии в небоевых условиях в 2010 году, было прекращено 7 декабря 2015-ого, однако родные военнослужащего узнали об этом лишь спустя несколько дней - 1 февраля.
Мать военнослужащего Нана Мурадян сообщила Epress.am, что о прекращении производства по уголовному делу они узнали случайно, когда председатель постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Ованес Саакян отдал родителям 5 погибших в армии военнослужащих предоставленные Следственным Комитетом справки об обстоятельствах смерти их сыновей, уголовных процессах и результатах.
«Из этой справки я узнаю о прекращении производства. Прошло 2 месяца, как можно прекращать? Никакого письменного извещения я до сих пор не получила», - говорит Нана Мурадян.
По ее словам, их адвокат Роберт Ревазян уже написал в СК с целью выяснить, почему они не получили письменного извещения о прекращении дела. Мурадян также заявила о намерении представить жалобу против данного решения.
«Чем они занимались эти 6 лет, раз теперь решили, что виновных нет, и нужно закрыть дело? Никакого предварительного следствия не проводят, дело лежит в сейфе. Дело Тиграна [Оганджаняна, погиб в 2007г.] закрыли те же следователи. Будто скопом закрывают несколько дел». Мурадян также утверждает, что в справках Следственного Комитета нет существенных фактов об обстоятельствах смерти ее сына.