Խոշորացված համայնքներում ՀՀԿ֊ական քաղաքապետեր ընտրեցին
Փետրվարի 14-ին Լոռու մարզի Թումանյան, Տավուշի մարզի Դիլիջան և Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքներում կայացան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները։ Համայնքների խոշորացման հանրաքվեից հետո այդ համայնքները նրանց միացած բնակավայրերով միասին առաջին անգամ էին համայնքի ղեկավար և ավագանի ընտրում։
Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքում, ինչպես և սպասվում էր, ամենաշատ ձայները հավաքել են Դիլիջան քաղաքի ավագանու թեկնածուները:
Ըստ կենտրոնական հաձնաժողովի տվյալների՝ ավագանու ընտրված 15 անդամներից միայն վեցն են Դիլիջանի հարակից համայնքներից: Մասնավորապես, 3 հոգի ընտրվել է Թեղուտից, 2-ը՝ Հաղարծինից և մեկը՝ Գոշից: Դիլիջանին միացած մյուս երեք համայնքները՝ Հովք, Աղավնավանք և Խաչարձան, համայնքի ավագանում անդամ չեն ունենա։
Համայնքի ղեկավար է ընտրվել Դիլիջանի գործող քաղաքապետ, ՀՀԿ֊ական Արմեն Սանթրոսյանը: Նրա օգտին քվեարկել է 6797 ընտրող: Նրա մրցակից Դիլիջանի նախկին քաղաքապետ Ժորա Սահաբալյանի օգտին քվեարկել է 4353 ընտրող: 20475 ընտրողներից քվեարկությանը մասնակցել է 11 հազար 538 ընտրող՝ ընտրողների 56 տոկոսը, ինչը բավական բարձր ցուցանիշ է համեմատած 2015-ի մայիսի 17-ին կայացած խոշորացման հանրավքեի հետ․ այն ժամանակ մանսակցիցների թիվը 30 տոկոսի սահմաններում էր:
Թումանյան համայնքում իր օգտին 1687 ձայն է ստացել միակ թեկնածուն ՀՀԿ-ական Լևոն Զավարյանը: Ընտրված ավագանիներից 3-ը Թումանյան համայնքից են, 2-ը՝ Լորուտ, ևս 4 համայնքներից՝ Մարց, Շամուտ, Քարինջ, Ահնիձոր, մեկական ավագանու անդամ է ընտրվել։ Աթանը ավագանու անդամ չի ունենա։
Սյունիքի մարզի Տաթև համայնքում 1236 ձայնով ընտրվել է Տաթևի գործող համայնքապետ, դարձյալ ՀՀԿ֊ական Մուրադ Սիմոնյանը: Ավագանու ընտրված 11 անդամներից 5-ը համայնքի ամենամեծ բնակավայրից՝ Շինուհայրից են: Խոտ գյուղից ավագանու 2 անդամ կա, Տաթևից, Սվարանցից, Հալիձորից և Հարճիսից մեկական անդամ։

Увеличенные армянские общины возглавили члены правящей партии
В воскресенье, 14 февраля, в селе Туманян Лорийской области Армении, Дилижане (Тавушская область) и в общине Татев (Сюникская область) прошли выборы в органы местного самоуправления. После референдума об увеличении общины впервые выбирали глав и Совет старейшин вместе с присоединившимися к ним селами.
В общине Дилижан, как и ожидалось, максимальное число голосов набрали кандидаты Совета старейшин города Дилижан.
По данным ЦИК, только 6 из 15 избранных членов представляют прилегающие к Дилижану общины. В частности, трое избраны из Тегута, двое — из Агарцина и один из Гоша. У трех других присоединившихся к Дилижану общин — Овк, Агавнаванк и Хачардзан — представителей не будет.
Главой общины стал действующий мэр города, член правящей Республиканской партии Армении Армен Сантросян, набравший, по официальным данным, 6797 голосов. За его конкурента, бывшего мэра Жору Сахабаляна проголосовали 4353 избирателя. Из 20 475 избирателей в голосовании приняли участие 11 538 — 56%. Это достаточно высокий показатель в сравнении с референдумом по увеличению, который состоялся 17 мая 2015 года: тогда в голосовании приняли участие около 30%.
В общине Туманян единственный кандидат, также член РПА Левон Заварян набрал 1687 голосов. Трое из избранных членов Совета старейшин представляют общину Туманян, двое — Лорут, у общин Марц, Шамут, Кариндж и Ахнидзор по одному представителю. Члена в Совете старейшин не будет у Атан.
В общине Татев Сюникской области с 1236 голосами избран действующий глава Мурад Симонян. 5 из 11 избранных членов Совета представляют самую крупную единицу общины Шинаайр. Село Хот представляют двое, у Татев, Сваранц, Алидзор и Арчис — по одному представителю.