ՊՆ֊ում խորքային ստուգումները կարող են Սեյրան Օհանյանի պաշտոնանկության պատճառ դառնալ․ «Ժողովուրդ»
ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայությունն արդեն մոտ մեկ շաբաթ է՝ ստուգումներ է անցկացնում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում։ Այս մասին հաղորդում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Թերթի համաձայն, Վերահսկողականի մասնագետների ուշադրությունն առավելապես կենտրոնացված է պաշտպանության նախարարության կողմից իրականացված գնումների գործընթացի վրա։
«Տվյալ դեպքում խոսքը ոչ թե ռազմամթերքի, այլ ՀՀ զինված ուժերի կարիքների համար ոչ ռազմական ապրանքների գնման գործընթացի մասին Է։ Հիշեցնենք, որ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը» նախօրեին հրապարակեց Հայաստանի պաշտպանության համակարգի 2015 թ. հակակոռուպցիոն համաթիվը, որում հստակ արձանագրված է. «Պաշտպանության նախարարությունը, ինչպես նաև անձնակազմի առանձին անդամներ, հանդիսանում են մի շարք առևտրային կազմակերպությունների կամ դրանց բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթների սեփականատեր, որոնց գործունեությունը և ֆինանսական հաշվետվությունները թափանցիկ չեն»։
«Ժողովուրդ»֊ի տեղեկություններով՝ ՀՀ ՊՆ որոշ աշխատակիցներ սկզբում փորձել են ստուգողներին «համոզել», որ ինչ-ինչ փաստեր չնկատելու տան։ Ըստ լուրերի՝ եթե ստուգումները շատ խորքային անցկացվեն, ապա արդյունքները ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտոնանկության պատճառ կարող են դառնալ։ ՊՆ-ում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝գնումների գործընթացները մանրակրկիտ ուսումնասիրելու դեպքում կարող Է պարզվել, որ նախարարի ընտանիքի որոշ անդամներ ազդել են գնումների գործընթացի վրա։
Ի դեպ, նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը «Ժողովուրդ»–ի հետ զրույցում հաստատել է ՊՆ-ում ստուգումներ անցկացնելու հանգամանքը», – գրում է թերթը։

Zhoghovurd daily newspaper writes that the Head of Armenia's presidential Oversight Service Hovhannes Hovsepyan has confirmed that the Service has been conducting inspections for nearly a week in the country's Ministry of Defense.
The officials' attention, the paper notes, is primarily focused on the procurement process carried out by the Ministry: “ are not related to procurement of ammunition, rather the process of purchasing non-military goods for Armenia's Armed Forces.”
Zhoghovurd stresses that Transparency International Anti-Corruption Center published Thursday it's latest Government Defence Anti-Corruption Index, according to which “the Defense Ministry, as well as individual staff members, own a majority shares in trade organizations activities and financial statements of which are not transparent.”
“Initially, several Defense Ministry employees tried to 'convince' the inspectors to 'overlook' some facts. The word is that the results of more comprehensive check-ups could lead to the resignation of Defense Minister Seyran Ohanyan. According to rumours circulating in the Ministry, a thorough probe into the procurement process might reveal that some members of the minister's family have influenced this process,” Zhoghovurd says.