Մարտի 8-ի երթի մասնակիցներին սպառնում էին անտղամարդ ապագայով (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
Հայաստանում կանանց 61 տոկոսը ենթարկվում է որևիցե տեսակի բռնության։ Աշխատաշուկայում կանայք վարձատրվում են 36 տոկոսով ավելի քիչ, քան տղամարդիկ։ Վիճակագրական այս տվյալները բարձրախոսով ընթերցում էր այսօր Երևանի կենտրոնում անցկացված «Կանայք տարբեր են» երթի մասնակիցներից մեկը։ «61 տոկո՞ս, էդքան շա՞տ», ֊ արձագանքեց երթի կողքով անցնող մի կին։
Երթի մասնակիցներից շատերը ձեռքերում պահել էին «Կանայք տարբեր են», «Գիտնական», «Կույս», «Մաքրուհի», «Լեսբի», «Ձեռնարկատեր», «ՄԻԱՎ֊ով ապրող կին», «Սեքս աշխատող» և այլ նման գրություններով պաստառներ։ Բաժանվող թռուցիկներում նշվում էր, որ «կանայք տարբեր են, նրանց ընտրությունները բազմազան, և պետք չէ նույնականացնել կնոջ «դերն» ու «տեղը» սեփական պատկերացումների հետ»։
Երթին անցորդների մի մասը հետաքրքրությամբ էր վերաբերվում, սակայն կային նաև դժգոհողներ՝ հիմնականում երիտասարդ տղամարդիկ։ «Ապե գիտես չէ, սրանցից մեկին մատով կպնես, կտանեն բերդում կփակեն», - ընկերոջը դիմեց մոտ 25 տարեկան երիտասարդը՝ տեսնելով երթի մասնակից կանանց։
Մեկ այլ երիտասարդ մոտեցավ երկու աղջիկների և հայտարարեց, որ նման հանրային ակցիաներն «ամոթ և տգեղ երևույթ» են․ «Կարա տպավորություն ստեղծվի, որ կնանիքի իրավունքները էս երկրում լրիվ ոտնահարված են»։ Նրա և աղջիկների միջև երկխոսություն ծավալվեց․
- Ով չի ընդունում, որ էս երկրում կինը իրավունք չունի։ Հա, կինը իրավունք ունի, բայց էդ չի նշանակում, որ ես պետք ա պլակատներով հելնեմ ու մարդկանց իրավունքները պաշտպանեմ։
- Բայց բոլորը իրավունքներ ունեն, ինչպես և նրանք իրավունք ունեն ազատ հավաքվելու։ Բացի դա, գուցե, փաստաթղթերով, օրենքով ամրագրված է, որ կնոջ և տղամարդու իրավունքները հավասար են, բայց դա միայն թղթի վրա է։
- Դե հա, բայց ես էստեղ տեսա նաև, որ քարոզում են նույնասեռականությունը, էդ նորմալ չի։ Դե հա, իրենք իրար հետ ինչ ուզում են թող անեն, մենակ թե դուրս չգան, մի տեղ պետք ա փակեն իրանց, կամ եթե դուրս էլ են գալիս, թող չքարոզեն, իրանք իրավունք չունեն ընտանիք պահելու։
- Բայց ինչպես ես իրավունք ունեմ ընտանիք կազմելու, էնպես էլ երկու հոգի, որոնք նույն սեռից են, բայց իրար հարգում են ու սիրում, փորձեն այլ ճանապարհով երեխա ունանալ։
- Դե հիմա, քուրս, քո ասածից դուրս ա գալիս, որ էն մարդը, որը որ կենդանու հետ ա, պետք ա թույլ տանք, որ, ըստ օրենքի, կենդանու հետ ամուսնանա։
Աղջիկները կրկին չհամաձայնեցին, իսկ զրույցի վերջում երիտասարդն ասաց․ «Էն կինը, որը իրա տղամարդուն հնազանդ չի, տղամարդ չի կարող ունենալ իր գլխին։ Մնում ա փողոցում»։
Երթի ողջ ընթացքում մասնակիցները շարունակում էին ներկայացնել Հայաստանում կանանց իրավունքների վիճակի մասին պատմող վիճակագրական տվյալները․

Women’s Day March in Yerevan Calls to Celebrate Diversity of Women (Photo, Video)
Dozens of demonstrators marched Tuesday through downtown Yerevan to mark the International Women's Day and to raise awareness of the issues women face daily across Armenia. The marchers used a loudspeaker to inform passersby that 61 percent of Armenian women, for instance, are periodically subjected to different types of violence, while female employees in the public sector earn an average of 36 percent less than their male counterparts.
“Women Are Different,” “Scientist,” “Virgin,” “Cleaner,” “Lesbian,” “Entrepreneur,” “Woman Living with HIV,” “Sex Worker,” read only some of the posters held aloft by demonstrators. They also gave out leaflets reading that “women are different, and their choices vary. A woman’s ‘role’ and ‘place’ should not be identified based on one's own beliefs.”
Most passersby reacted positively to the march and showed interest in what they heard and read. Some people, however, mostly young males, were visibly aggravated by the march and even stopped to inform the marchers that such public actions “are shameful and ugly phenomena.”
“One might think that women’s rights in this country are totally violated. Who says women have no rights? Sure they do, but that doesn’t mean I should take posters and start protecting people’s rights,” Epress.am reporters overheard one of the young men saying to a female marcher.
“These people have the same rights as anyone else. They have the right to freedom of assembly. Besides, the law might provide for equal rights between men and women, but it’s on paper only,” the girl replied.
The young man was not convinced and proceeded to complain that the marchers were “advocating homosexuality, and that’s not normal.” “I don’t care what they do among themselves, but let them not take to the streets and preach it. They have no right to a family,” he said, adding that “it’s like allowing people to marry animals if they want to.”