Ծաղկահովիտի բնակիչը պահանջում է բացահայտել նախկին մարզպետի կողմից կաշառք ստանալու դեպքը
Ծաղկահովիտ գյուղի բնակիչ Արայիկ Սարդարյանն այսօր Կառավարության մոտ է եկել իր հաշմանդամություն ունեցող երեխայի հետ և պահանջել է բացահայտել Արագածոտնի նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանի և Ծաղկահովիտի գյուղապետ Երվանդ Խաչատրյանի կատարած ապօրինությունները։
Սարդարյանը պատմել է, որ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հրամանով 2015 թվականի դեկտեմբերի 31–ին Ծաղկահովիտում բնակարաններ են հատկացվել 1988 թվականին տեղի ունեցած երկրաշարժից տուժածներին, սակայն, ըստ նրա, բնակարանների մեծ մասը տվել են արդեն բնակարաններ ունեցող մարդկանց․ «Տուն ստացողներից մեկը ֆերմեր է և 2 հարկանի տուն ունի, կան նաև մարդիկ ովքեր հենց հիմա այդ ստացած տները հանել են վաճառքի։ Եթե իրենց բնակարան պետք չի եղել, ինչու են նրանց տվել, իսկ ծայրահեղ ծանր ապրողներին բնակարան չեն հատկացրել։ Ես քանի տարի է պայքարում եմ, որ ինձ բնակարան հատկացվի, քանի որ կնոջս և ի ծնե հաշմանդամ անչափահաս երեխայիս հետ չունեմ մշտական բնակության վայր, ապրում ենք ծայրահեղ վիճակում, բայց քանի որ մյուսների նման գումար չեմ կարողացել տալ նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանին, ինձ բնակարան չեն հատկացրել»։
Նա ասել է, որ կոռուպցիայի դեպքի վերաբերյալ դիմել է դատախազություն, սակայն դատախազությունից պատասխանել են, թե իրենք պարզել են, որ Արայիկ Սարդարյանին բնարական չի հասնում, ինչից եզրակացրել են, որ հանցագործության դեպք չկա։
«Այսինքն՝ դատախազությունը հանցագործությունը բացահայտելու փոխարեն ինձ նման աբսուրդ գրություն է ուղարկել։ Ես չեմ հասկանում ինձ բնակարան հասնել֊չհասնելու հարցը ի՞նչ կապ ունի կոռուպցիայի դեպքի հետ։ Ես պահանջել էի, որ 13 ընտանիքներին բաժանված բնակարանների հարցը քննեն և տեսնեն, թե ում են հատկացվել այդ բնակարանները», ֊ նշել է բողոքողը։
Այսօր նա հանդիպել է Կառավարության նամակների և ընդունելությունների բաժնի պետ Ալեքսանդր Ղազարյանին, ով հավաստիացրել է, որ խնդրի վերաբերյալ կտեղեկացնի ՀՀ վարչապետին․ «Ինքը ինձ բառացիորեն ասեց, որ համաձայն է իմ հետ։ Ասեց, որ այս գործում կա այլանդակություն, ոչ թե կաշառակերություն ու խոստացավ, որ իմ դիմումը նորից կնայի ու կհանձնի վարչապետին»։

Семья осталась без жилья, поскольку не накопила на взятку армянскому губернатору
Житель села Цахкаовит Араик Сардарян пришел к зданию правительства в центре Еревана с требованием выявить беззакония, совершенные бывшим губернатором Арагацотнской области Саргисом Саакяном и сельским главой Еврандом Хачатряном. Мужчина привел на акцию 12-летнюю дочь-инвалида.
Сардарян рассказал, что по распоряжению премьера Армении Овика Абрамяна 31 декабря 2015 года в Цахкаовите раздавали квартиры пострадавшим от землетрясения 1988 года, но, по словам сельчанина, большинство квартир получили те, кто уже имел жилье. «Один из получивших квартиру – фермер, у него двухэтажный дом. Есть и такие, кто уже выставил на продажу полученные квартиры. Если они им были не нужны, почему квартиры не дали живущим в крайне тяжелых условиях? Я долгие годы борюсь за квартиру, потому что у меня, жены и моего несовершеннолетнего ребенка, инвалида от рождения, нет постоянного места проживания, живем в крайне тяжелых условиях, но так как я не смог, подобно другим, заплатить бывшему губернатору Саргису Саакяну, квартиру мне не дали».
Мужчина обратился в прокуратуру по факту коррупции: по словам представителя структуры, они выяснили, что Сардаряну не полагается квартира, из чего заключили, что преступления совершено не было. «То есть вместо раскрытия преступления прокуратура прислала мне это абсурдное письмо. Не понимаю, как вопрос о том, полагается или нет мне квартира, связан со случаем коррупции? Я потребовал, чтобы они рассмотрели вопрос предоставления квартир 13 семьям и узнали, кто их получил», - сказал он.
Сардарян встретился с начальником отдела писем и приема граждан при правительстве Александром Газаряном, который заверил, что сообщит о проблеме премьеру. «Он сказал, что согласен со мной, что в деле есть безобразие, а не коррупция, и пообещал снова рассмотреть и передать мое заявление премьеру».