Առաքելական քահանաները ձեռնոց են նետում բնության օրենքներին
Արարատի մարզի Սուրենավան համայնքի բնակիչ Լևոն Նադարյանը ծիրանի և խաղողի այգիները չի ոռոգում և ցրտերից առաջ չի ծխահարում։ Սուրենավանցին այգիները պաշտպանում է աղոթքով, օրհնությամբ ու հավատով, գրում է «Արմենպրես» պետական տեղեկատվական գործակալությունը:
Մարտի 17-ին Դալարի Սբ․ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Եփրեմ քահանա Հարությունյանը և Արարատ գյուղի հոգևոր հովիվ Տեր Դավիթ քահանա Սահակյանը Նադարյանի ծիրանի և խաղողի այգիներում կատարել են օրհնության կարգ:
«Հոգևորականները խնկարկեցին և օրհնեցին պտղատու այգիները` Աստծո օրհնությունը խնդրելով ծառերին, ծիլերին, սերմերին: «Քո առատ ողորմությունը տուր հողի մշակներին, ով Տեր, որպեսզի առատ բերք հավաքեն, որ կարկտաբեր ամպերը ցողի վերածվեն, իսկ քամին ու ցուրտը` մեղմ զեփյուռի», - իրենց աղոթքում նշեցին Արարատյան հայրապետական թեմի հոգևոր այրերը: Սեփականատեր Լևոն Նադարյանն ասաց, որ արդեն վեցերորդ տարին է, որ նա այգին օրհնելու համար հրավիրում է Տեր Եփրեմ քահանա Հարությունյանին: Եվ իր իսկ խոսքերով` Աստծո զորությամբ, ամեն տարի 2 հա ծիրանի այգուց ստանում է 25-30 տոննա բերք, այն դեպքում, երբ հարեւան պտղատու այգիներն ընդհանրապես ծիրան չեն ունենում, կամ նույն մակերեսով այգի ունեցողները ստանում են 500 կգ բերք: Տեր Եփրեմ քահանա Հարությունյանը դրվատանքի խոսքեր ասելով Նադարյանների ընտանիքի հավատի մասին, ընդգծեց, որ վաղուց գիտի այդ ընտանիքին․ «Իսկ ընտանիքի մեկը հազար է դառնում շնորհիվ նրանց անսասան հավատի»», ֊ փոխանցում է «Արմենպրեսը»:
axotk1
Ինչպես նշում է գործակալությունը, Նադարյանը «մեծ հավատով» ասել է, որ այգիները չի ծխահարում է, եւ ոչ էլ ոռոգում է․ «Ամենակարևորն արդեն արել եմ, և սպասում եմ առատ բերքի»:

Armenian Farmer Brings Priests to Pray for Rich Harvest
Armenpress state news agency reports that Levon Nadaryan, a resident of the town of Surenavan in Armenia's Ararat Province, does not irrigate his apricot orchards and vineyards, nor does he smoke trees to prevent frost damage. Nadaryan believes he can rely on the power of prayer and blessings, as well as on his faith to protect his orchards.
On March 17, Father Yeprem Harutyunyan, a priest of the St. Mary Church of Dalar, and the spiritual pastor of Ararat village, Father Davit Sahakyan, performed a spiritual ritual at the farmer's orchards and lit incense to convey God's blessings “to the trees, sprouts, and seeds” and pray for a rich harvest.
Speaking to Armenpress, Nadaryan said he has been inviting the priests to bless his fruit trees for six years now, and, every year, "with Lord's blessings," 2 hectares of land have provided him with 25-30 tons of apricot harvest, while neighboring orchards “get no harvest at all.”
Father Yeprem Harutyunyan, in turn, spoke in praise of the Nadaryans' and said that the family “manages to build and maintain wealth thanks to their indestructible faith.”