Վեճ դատարանում․ մեղադրյալը պնդում է՝ ուրիշի տեղը չի նստելու
Մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը 15-ամյա հանդբոլիստ Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող Վանաձորի բնակիչ Կարեն Կունգորցևի համար 9,5 տարվա ազատազրկում է պահանջել։
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է դատարանի դահլիճում ներկա «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության ղեկավար Միքայել Դանիելյանը, մարտի 18-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստն ավարտվել է միջադեպով։ Կարեն Կունգորցևը դատախազին ասել է, թե ինքը «ուրիշի տեղը չի նստելու»։ Նրանց միջև վիճաբանություն է սկսվել, դատախազը ձեռքի տակ ընկած ինչ֊որ իր է շպրտել Կունգորցևի ուղղությամբ։ Վիճաբանությանը միջամտել է երիտասարդի մայրը՝ ասելով դատախազին․ «Լավ օր չունենաս, դագաղդ տանիցդ հանեն, դագաղդ»։
Մանրամասները՝ «Հելսինկյան ասոցիացիայի» տեսանյութում․
Epress.am֊ի հետ զրույցում Դանիելյանը վստահություն է հայտնել, որ Կարեն Կունգորցևն անմեղ է և իրենք պայքարելու են նրա արդարացման համար։ Սպանված Դավիթ Հովակիմյանի հայրը դատախազի մեղադրական ճառից հետո հայտարարել է, թե դրանում տեղ գտածի 80 տոկոսն իրականությանը չի համապատասխանում։
Անդրադառնալով Վանաձորում տարածված այն զրույցներին, թե իրական սպանողը ԱԱԾ֊ի աշխատակցի որդի է, Դանիելյանն ասել է, որ ենթադրաբար ասեկոսեները, որոնց մասին գրվել է նաև մամուլում, վերաբերում են գործով որպես վկա անցնող Արթուր Բաղդասարյանին։
«Ես չեմ կարող ասել, թե ով է սպանել, դրանք ասեկոսեներ են, միայն կարող եմ ասել, որ Կարեն Կունգորցևը չի սպանել, և այդ մասին, հավանաբար, գիտի նաև մեղադրող դատախազը։ Իր մեղադրական ճառն այնպես էր կառուցել, կարծես, դա վկա Արթուր Բաղդասարյանի պաշտպանական ճառը լիներ։ Համենայնդեպս, նա Բաղդասարյանի անունն ավելի հաճախ էր տալիս, քան սպանված Դավիթ Հովակիմյանի անունը», ֊ ասել է Դանիելյանը։
Իրավապաշտպանը ենթադրել է, որ գործում «շատ մեծ փող է խաղացվել», այդ պատճառով էլ Կունգորցևի համար 9.5 տարի են պահանջել։

Отец убитого в Армении подростка отрицает 80% обвинения
Прокурор запросил 9.5 лет для Карена Кунгорцева, обвиняемого в попытке убийства 15-летнего гандболиста Давида Овакимяна.
Руководитель правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Микаэл Даниелян рассказал Epress.am об инциденте, которым 18 марта завершилось заседание в суде общей юрисдикции Лорийской области Армении. Карен Кунгорцев сказал прокурору, что не отсидит срок вместо кого-то другого. Между ними произошла словесная перепалка, прокурор бросил в направлении обвиняемого попавшийся под руку неизвестный предмет. В спор вступила мать Кунгорцева, обратившись к прокурору: «Чтоб у тебя не было хороших дней! Чтоб тебя в гробу из дому вынесли!».
Видео «Хельсинкской ассоциации»
Даниелян уверен в невиновности Карена Кунгорцева: они намерены бороться за оправдательный приговор.
Выслушав прокурора, отец убитого заявил в суде, что 80% обвинительной речи не соответствуют действительности.
Комментируя распространяемые в Ванадзоре, где произошло убийство, слухи о том, что истинным виновным является сын сотрудника Нацбезопасности, Микаэл Даниелян отметил, что, предположительно, пересуды, о которых сообщалось и в прессе, касаются проходящего по делу в качестве свидетеля Артура Багдасаряна.
«Я не могу сказать, кто убил, это сплетни. Могу только сказать, что Карен Кунгорцев не убивал, об этом, вероятно, знает и прокурор. Он построил обвинительную речь таким образом, будто это защитная речь свидетеля Артура Багдасаряна. Во всяком случае, имя Багдасаряна он упоминал чаще, чем убитого Давида Овакимяна», - заявил собеседник.
Правозащитник предположил, что в деле крутятся большие деньги, именно поэтому для Кунгорцева запросили 9.5 лет.
Напомним, что в рамках дела об убийстве Овакимяна был арестован 62- летний врач компании «Ванадзорский медцентр» Владимир Гукасян по обвинению в недобросовестном отношении и ненадлежащем исполнении профессиональных обязанностей. Карен Кунгорцев не признает ни изначально вменяемое ему преступление – убийство, ни измененное через 10 месяцев после инцидента обвинение в попытке убийства - и надеется на полное оправдание. В ходе следствия десятки свидетелей заявляли, что не видели Кунгорцева на месте преступления.