Վեճ դատարանում․ մեղադրյալը պնդում է՝ ուրիշի տեղը չի նստելու
Մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանը 15-ամյա հանդբոլիստ Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող Վանաձորի բնակիչ Կարեն Կունգորցևի համար 9,5 տարվա ազատազրկում է պահանջել։
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է դատարանի դահլիճում ներկա «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության ղեկավար Միքայել Դանիելյանը, մարտի 18-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացած դատական նիստն ավարտվել է միջադեպով։ Կարեն Կունգորցևը դատախազին ասել է, թե ինքը «ուրիշի տեղը չի նստելու»։ Նրանց միջև վիճաբանություն է սկսվել, դատախազը ձեռքի տակ ընկած ինչ֊որ իր է շպրտել Կունգորցևի ուղղությամբ։ Վիճաբանությանը միջամտել է երիտասարդի մայրը՝ ասելով դատախազին․ «Լավ օր չունենաս, դագաղդ տանիցդ հանեն, դագաղդ»։
Մանրամասները՝ «Հելսինկյան ասոցիացիայի» տեսանյութում․
Epress.am֊ի հետ զրույցում Դանիելյանը վստահություն է հայտնել, որ Կարեն Կունգորցևն անմեղ է և իրենք պայքարելու են նրա արդարացման համար։ Սպանված Դավիթ Հովակիմյանի հայրը դատախազի մեղադրական ճառից հետո հայտարարել է, թե դրանում տեղ գտածի 80 տոկոսն իրականությանը չի համապատասխանում։
Անդրադառնալով Վանաձորում տարածված այն զրույցներին, թե իրական սպանողը ԱԱԾ֊ի աշխատակցի որդի է, Դանիելյանն ասել է, որ ենթադրաբար ասեկոսեները, որոնց մասին գրվել է նաև մամուլում, վերաբերում են գործով որպես վկա անցնող Արթուր Բաղդասարյանին։
«Ես չեմ կարող ասել, թե ով է սպանել, դրանք ասեկոսեներ են, միայն կարող եմ ասել, որ Կարեն Կունգորցևը չի սպանել, և այդ մասին, հավանաբար, գիտի նաև մեղադրող դատախազը։ Իր մեղադրական ճառն այնպես էր կառուցել, կարծես, դա վկա Արթուր Բաղդասարյանի պաշտպանական ճառը լիներ։ Համենայնդեպս, նա Բաղդասարյանի անունն ավելի հաճախ էր տալիս, քան սպանված Դավիթ Հովակիմյանի անունը», ֊ ասել է Դանիելյանը։
Իրավապաշտպանը ենթադրել է, որ գործում «շատ մեծ փող է խաղացվել», այդ պատճառով էլ Կունգորցևի համար 9.5 տարի են պահանջել։

Scuffle at Lori Court as Defendant Refuses to 'Serve for Someone Else'
A scuffle broke out in Lori District Court on March 18 as Prosecutor Vahe Dolmazyan demanded a prison sentence of 9,5 years for Vanadzor resident Karen Kungortsev charged with attempted murder of 15-year-old Yerevan teenager Davit Hovakimyan.
In an interview with Epress.am, head of the Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights Mikayel Danielyan, who attended the March 18 hearing, said that the brawl broke out at the end of the hearing when Kungortsev told the prosecutor he was not going to “serve a prison sentence for someone else.” After an exchange of verbal insults between the two men, Dolmazyan threw some item at Kungortsev, upon which the defendant's mother intervened with curses directed against the prosecutor.
Video by HAHR.
The human rights defender told Epress.am that he was convinced of Kungortsev's innocence, and their organization was going to fight for his aquittal to the last. Besides, Danielyan added, after the prosecutor's final speech, the victim's father announced that “80 percent of the indictment is made up.”
Speaking of the rumours going around in Vanadzor about the real murderer being a son of a National Security Service officer, Danielyan said that this gossip presumably referred to witness Artur Baghdasaryan: “I don't know who killed ; those are just rumors. I can only say that Karen Kungortsev is innocent, and the prosecution is probably aware of this, too. speech resembled more a defense speech in support of Artur Baghdasaryan. Anyhow, he mentioned Bagdasaryan's name more often than that of the killed, David Hovakimyan,” the human rights defender stated.
Mikayel Danielyan suggested that “big money is involved in the case,” hence the prosecution demanding a 9,5 years' sentence for Kungortsev.