Բռնարար ամուսնուն դուր չեն եկել իր մասին «Գուգլում» առկա հոդվածները
Լոռու մարզի Արջուտ գյուղի բնակիչ Կարեն Խեչոյանը մեղադրվում է կնոջը՝ Լուսինե Ղաբուզյանին, և անչափահաս դստերը՝ Մարուսյա Խեչոյանին, պարբերաբար բռնության ենթարկելու մեջ։ Հունվարի 22-ին Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Լուսինե Աբգարյանի նախագահությամբ՝ 150 հազար դրամի չափով էր տուգանել մեղադրյալին: Տուժող կողմը անարդար է համարում վճիռը և այն բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան:
Կնոջը 10 տարուց ավել պարբերաբար ծեծի ենթարկած Կարեն Խեչոյանն այսօր դատարանում պահանջել է նիստը դռնփակ անցկացնել: Բացի դա, նա դատարանից խնդրել է իրեն հանրային պաշտպան տրամադրել:
«Մինչև այդ ես ասել էի, որ իմ շահերը ինքս կպաշտպանեմ, բայց սրանց պատճառով ես ուզում եմ դռնփակ նիստ, քանի որ դա իմ ընտանեկան հարցերն են: «Յանդեքս» տալիս եմ՝ ես եմ, «Գուգլ» տալիս եմ՝ ես եմ, ընտանիքս խայտառակ են արել։ Իսկ քանի որ ես տենց օրենքը չգիտեմ, ուզում եմ հանրային պաշտպան, որ էդ դռնփակ նիստի հարցը կարգավորի», - ասել է Խեչոյանը:
Դատավորն ընդունել է ամբաստանյալի՝ պաշտպան տրամադրելու մասին միջնորդությունը և հետաձգել նիստը մինչ պաշտպանի ներկայանալը։ Պապոյանը միայն դրանից հետո կքննի նիստերը դռնփակ անցկացնելու միջնորդությունը։
Նիստի ավարտից հետո տուժողի փաստաբան Նոնա Գալստյանը նշել է, որ նման գործերի պարագայում նիստերը դռնփակ անցկացնելը խնդրահարույց է:
«Եթե հանակարծ ընտանեկան բռնությունների հետ կապված դատական նիստերը դռնփակ անցկացվելու միտում նկատվի, ապա սա շատ բացասաբար կարող է անդրադառնալ նման գործերի քննության վրա: Նախ պատշաճ և օբյեկտիվ քննության առումով, ինչպես նաև հասարակության իրազեկության առումով: Քանի որ նման գործերի լուսաբանումը հնարավորություն է տալիս հանրությանը գիտակցել, որ ընտանեկան հանցագործություններ նույնպես պետք է պատժվեն: Այս դեպքում նիստը դռնփակ անցկացնելու ոչ մի հիմք չկա», - ասել է փաստաբանը:
Վերջինս ներկայացրել է նաև իրենց կողմից Վերաքննիչ դատարան ներկայացված բողոքի հիմքերը:
«Առաջին ատյանի դատարանի պատիժը մենք համարում ենք անհամաչափ, քանի որ հաշվի չի առնվել որ ամուսինը կնոջը ծեծել է ալկոհոլի ազդեցության տակ: Սա ծանրացուցիչ հանգամանք է, որը դատարանը պետք է հաշվի առներ: Ամուսինը նաև սեռական և հոգեբանական ճնշումների է ենթարկել կնոջը: Մենք կալանք ենք պահանջում, որ նշնակվի, որովհետև բռնարարը պետք է գիտակցի՝ ինչ է արել: Ինքը իրեն այնպես է պահում, կարծես, ոչ մի հանցավոր բան չի արել», - ասել է փաստաբանը:
Այսօրվա դատական նիստին չէր ներկայացել դատախազ Արսեն Պողոսյանը, սակայն նա դատարան էր ուղարկել մեղադրականը, որում անհիմն է համարել տուժող կողմի բողոքը:
«Զարմանալի էր, որ մեղադրողը առարկել է բողոքի դեմ: Ես հակված եմ դա կապել մարզային՝ բոլորիս հայտնի հարաբերությունների հետ:
Կա կանխակալ մոտեցում՝ ի նպաստ այդ մարզի բնակչի և դա հատկապես ընտանեկան բռնությունների հետ կապված է լինում», ֊ այդ առիթով նշել է Գալստյանը:

Karen Khechoyan, a resident of the village of Arjut in Armenia’s Lori province, was found guilty by Lori district court judge Lusine Abgaryan on January 22 of physically abusing his wife and his daughter and fined AMD 150 thousand (about $300). The verdict was subsequently branded as “unfair” and appealed by the aggrieved party.
At the Court of Appeal on March 22, the defendant demanded that the appeal hearing be held behind closed doors; in addition, Khechoyan asked the judge to provide him with a public defender.
“I had said before that I’d represent my own interests; however, because of these here (pointing at reporters covering the hearing), I demand a closed trial since only concerns my family. I’m everywhere; Yandex, Google… They've disgraced my family! I don’t know the law well enough, so I want a public defender to get the matter of closed court settled,” Khechoyan said.
Judge Papoyan granted the motion to assign the accused a public defender and adjourned the hearing until the lawyer’s appointment. The motion for a closed court will also be discussed at the next hearing.
Speaking to reporters shortly after the adjournment, plaintiff Lusine Ghabuzyan's lawyer, Nona Galstyan, said that conducting the appeal hearing behind closed doors could be problematic for future similar cases. “The tendency to hear domestic violence cases behind closed doors could have a negative impact on the investigation of such cases. Both from the perspective of an objective investigation and of public awareness. Coverage of these cases enables the public to realize that domestic violence should also be punished. In this case, there is no reason for a closed court,” the lawyer stated.
Galstyan also spoke of the justifications for challenging the verdict at the Appeal Court; “We find the sentence issued by the first instance court disproportionate. The court did not take into account the fact that the husband beat his wife under the influence of alcohol. This, along with subjecting his wife to sexual and psychological abuse, is an aggravating circumstance that should have been taken into consideration by the court. We demand that be imprisoned, because the abuser should realize of what he did . Whereas, he behaves as though he has done nothing wrong.”