Սպանված երիտասարդի հայրը դատարանում պահանջել է արդարացնել մեղադրյալին
15-ամյա հանդբոլիստ Դավիթ Հովակիմյանի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող Վանաձորի բնակիչ Կարեն Կունգորցևը պետք է արդարացվի։ Այս մասին մարտի 25-ին Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատարանում կայացած դատական նիստին հայտարարել են դանակահարությունից հետո հիվանդանոցում մահացած Դավիթ Հովակիմյանի հայրը՝ Հակոբ Հովակիմյանը և նրա փաստաբանը՝ Արմինե Ֆանյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ դատարանում 4 առանցքային վկաների հարցաքննության արդյունքում Կունգորցևի մեղքը չի հաստատվել։ Հակոբ Հովակիմյանն էլ, իր հերթին, ասել է, որ Կունգորցևը, ում համար նախորդ նիստին դատախազը 9.5 տարվա ազատազրկում էր պահանջել, չպետք է նստի ուրիշի փոխարեն։
Մեղադրյալի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը, իր հերթին, նշել է, որ մեղադրող դատախազ Վահե Դոլմազյանի նախորդ դատական նիստին հնչեցրած ճառից տպավորություն է ստեղծվել, որ մեղադրողը տվյալ գործով դատարանում էր առաջին անգամ, և նա տեղյակ չէր, որ նախաքննության ավարտից անցել է 39 դատական նիստ, իսկ այն մեղադրանքը, որը բերվել էր դատարան, ամբողջությամբ հօդս է ցնդել: Պապիկյանը նույնպես ընդգծել է, որ նախաքննության ընթացքում վկաների տված ցուցմունքները, թե իրենք տեսել են Հովակիմյանի և Կունգորցևի վիճաբանության պահը և դանակով հարվածելը, չեն հաստատվել դատարանում։ Մասնավորապես, բազմաթիվ խնդրահարույց դրվագների շարքում Պապիկյանը նշել է, որ առանցքային վկաներից մեկը նախաքննական ցուցմունքում նշել է, որ Կունգորցևին «կզակով եմ ճանաչել», մինչդեռ դատարանում այն հարցին, թե որն է կզակը, կոկորդն է ցույց տվել։ Առանցքային վկաներից մյուսը դատարանում ուղղակիորեն հրաժարվել է նախաքննական ցուցմունքից՝ ասելով, որ հարվածելու պահը չի տեսել։
«Մեղադրական եզրակացության և մեղադրողի ճառի մեջ նշված ապացույցները կամ հանգամանքները ոչ միայն բավարար չեն, այլ դրանց մեծ մասը չեն համապատասխանում օրենքին կամ չեն վերաբերում սույն քրեական գործին: Դա նշանակում է, որ իմ պաշտպանյալին ներկայացված մեղադրանքն ակնհայտ անհիմն է», ֊ ասել է Պապիկյանը՝ արդարացման վճիռ պահանջելով։

Отец убитого в Армении подростка потребовал в суде оправдать обвиняемого
Уроженец города Ванадзор Карен Кунгорцев, обвиняемый в попытке убийства 15-летнего гандболиста Давида Овакимяна, должен быть оправдан. Об этом в ходе очередного заседания в суде общей юрисдикции Лорийской области Армении заявили отец скончавшегося в больнице после удара ножом Давида Акоп Овакимян и его адвокат Арминэ Фанян.
По словам адвоката, после допросов в суде 4 основных свидетелей вина Кунгорцева не подтвердилась. Акоп Овакимян, в свою очередь, заявил, что Кунгорцев, для которого прокурор запросил 9.5 лет, не должен понести наказание вместо кого-то другого.
После речи прокурора Ваге Долмазяна, выступившего на предыдущем заседании, у защитника обвиняемого Араика Папикяна сложилось впечатление, что обвинитель впервые оказался в суде по данному делу и не знал, что после предварительного следствия прошло 39 судебных заседаний, а принесенное в суд обвинение полностью развалилось. Папикян также подчеркнул, что в суде не подтвердились показания свидетелей, данные на этапе предварительного следствия, о том, что они видели спорящих Овакимяна и Кунгорцева и удар ножом. В частности, в числе множества спорных эпизодов Папикян отметил, что, согласно показаниям одного из ключевых свидетелей, данным на этапе предварительного следствия, он узнал Кунгорцева по подбородку. Между тем, в суде на просьбу показать подбородок он указал на шею. Другой ключевой свидетель отказался от прежних показаний, заявив, что не видел момент удара.
«Отмеченных в обвинительном заключении и речи обвинителя доказательств или обстоятельств не только недостаточно, но большая их часть не соответствует закону либо не относится к данному уголовному делу. Это значит, что выдвинутое моему подзащитному обвинение необоснованно», - заявил Папикян и потребовал вынести оправдательный вердикт.
Следующее судебное заседание состоится 6 апреля.
Напомним, что в рамках дела об убийстве Овакимяна был арестован 62- летний врач компании «Ванадзорский медцентр» Владимир Гукасян по обвинению в недобросовестном отношении и ненадлежащем исполнении профессиональных обязанностей. Карен Кунгорцев не признает ни изначально вменяемое ему преступление – убийство, ни измененное через 10 месяцев после инцидента обвинение в попытке убийства – и надеется на полное оправдание. В ходе следствия десятки свидетелей заявляли, что не видели Кунгорцева на месте преступления.