Գաղտնազերծված փաստաթղթերում հիշատակցված ԴԱՀԿ պետը հրաժարական է ներկայացրել
Ապրիլի 18-ին հրաժարական է ներկայացրել Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանը։
«Հայկական և միջազգային մամուլում վերջերս պանամական օֆշորների մասին հրապարակումներում ի հայտ եկավ նաև իմ անունը։ Ցավում եմ, որ անունս արծարծվում է միլիարդավոր դոլարներ իրականում սեփականացրած՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի կողքին։ Անընդունելի եմ համարում, որ իմ անձը պատճառ դառնա իմ երկրի և բռնապետական Ադրբեջանի միջև քաղաքակրթական որևէ զուգահեռի, ինչի համար էլ այսօր իմ հրաժարականի դիմումն եմ ներկայացրել զբաղեցրածս պաշտոնից։ Օֆշորային հրապարակումներին հրապարակավ կանդրադառնամ արդեն որպես շարքային քաղաքացի՝ առանց պետական լծակներ տիրապետելու», ֊ ԴԱՀԿ֊ի կայքում գրել է Պողոսյանը։
Նշենք, որ Պողոսյանի անունը հիշատակվում է Mossack Fonseca ընկերության գաղտնազերծված փաստաթղթերում որպես օֆշորային գոտում գրանցված ընկերությունների բաժնետեր։ Հայաստանյան մամուլում բազմիցս հրապարակումներ են եղել Միհրան Պողոսյանի բիզնեսների մասին։ Ըստ դրանց, նա, մասնավորապես, Հայաստան բանան ներկրելու մենաշնորհ ունի։

Не панамские оффшоры, а параллели с Азербайджаном «ушли» армянского чиновника
В понедельник, 18 апреля, подал в отставку начальник Службы принудительного исполнения судебных актов Мигран Погосян.
«В недавних публикациях армянской и международной прессы о панамских оффшорах было и мое имя. Сожалею, что оно отмечается рядом с семьей президента Азербайджана Ильхама Алиева, на самом деле присвоившей миллиарды долларов. Считаю, что неприемлемо становиться поводом для каких-либо параллелей между моей страной и тоталитарным Азербайджаном, поэтому и представил сегодня заявление на увольнение с занимаемой должности. Публично на статьи об оффшорах отвечу уже в качестве рядового гражданина, не владея государственными рычагами», - говорится в заявлении Погосяна, опубликованном на сайте СПИСА.
В документах, рассекреченных компанией Mossack Fonseca, Погосян упоминается в качестве акционера компании, зарегистрированной в оффшорной зоне. Армянская пресса неоднократно писала о бизнесах Миграна Погосяна. Согласно этим публикациям, он, в частности, владеет монополией на импорт бананов.