Պաշտոնական վարկածով 1 օրում 2 զինվոր է մահացել զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով
Ապրիլի 21-ին, ժամը 07:00-ի սահմաններում N զորամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Հ.Բարեյանն իրեն ամրակցված ինքնաձիգը մաքրելու ժամանակ կրակոց է արձակել, որի հետևանքով գլխի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Սպարտակ Քալաշյանը: Այս մասին հաղորդում է Քննչական կոմիտեն՝ չնշելով, թե որտեղ է տեղեկայված զորամասը։ Հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով անզգուշությամբ մարդու մահ առաջացնելու դեպքի առթիվ: Բարեյանը ձերբակալվել է:
Նշենք, որ Քննչականի հաղորդագրությունից ավելի վաղ «Հրապարակ» օրաթերթը գրել էր Վանաձորի բնակիչ Քալաշյանի մահվան մասին՝ նշելով, որ դեպքը տեղի է ունեցել Մարտունու զորամասերից մեկում 2 օր առաջ։
Ապրիլի 21-ին բանակում ևս մեկ մահվան դեպք է գրանցվել, և Քննչական կոմիտեն դարձյալ չի նշել՝ արդյոք զորամասը գտնվում է Հայաստանի, թե Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն, ապրիլի 21-ին՝ ժամը 14:30-ի սահմաններում, N զորամասի «ՈւԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևոր, պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Պ.Եգորյանը, խախտելով զենքի հետ վարվելու կանոնները, ինքնաձիգից կրակոց է արձակել, որի հետևանքով նշված ավտոմեքենայի վարորդ, պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Կարեն Արտյուշի Աղաբեկյանը կրծքավանդակի աջ կեսի շրջանում ստացել է մահացու հրազենային վիրավորում։
«Հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով անզգուշությամբ մարդու մահ առաջացնելու դեպքի առթիվ: Պ.Եգորյանը ձերբակալվել է», ֊ ասված է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ:
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում Ջերմուկի քաղաքապետարանի պաշտոնական էջում նշված է, որ 1996 թվականին ծնված Կարեն Աղաբեկյանը Վայոց ձորի մարզի Կեչուտ գյուղի բնակիչ է, ծառայում էր Լեռնային Ղարաբաղում։

Двое армянских солдат погибли из-за неправильного обращения с оружием – официальная версия
Утром 21 апреля выстрелом, произведенным при чистке автомата на боевой позиции одной из военчастей, военнослужащий обязательной срочной службы, рядовой Бареян нанес смертельное огнестрельное ранение в области головы рядовому Спартаку Калашяну. Об этом сообщает Следственный Комитет Армении, не отмечая, где дислоцирована военчасть. Уголовное дело заведено по факту нарушения правил обращения с оружием, повлекшее по неосторожности смерть человека.
Сообщение СК поступило до публикации в газете «Грапарак», согласно которой, инцидент произошел 2 дня назад в городе Мартуни.
21 апреля произошел другой инцидент, и структура снова не сообщила, произошел он в Армении или Карабахе. По официальной версии, 21 апреля, около 14:30, пассажир «УАЗ»-а, военнослужащий обязательной срочной службы, рядовой П. Егорян, нарушив правила обращения с оружием, выстрелил из автомата и смертельно ранил водителя, рядового Карена Агабекяна в область правой половины грудной клетки.
«Заведено уголовное дело в связи с нарушением правил обращения с оружием, повлекшее по неосторожности смерть человека. Егорян арестован», - говорится в сообщении СК.
На странице мэрии Джермука в соцсети «Фейсбук» говорится, что Карен Агабекян 1996 года рождения был родом из села Кечут Вайоцдзорской области Армении, служил в Нагорном Карабахе.