Պաշտոնական վարկածով 1 օրում 2 զինվոր է մահացել զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով
Ապրիլի 21-ին, ժամը 07:00-ի սահմաններում N զորամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Հ.Բարեյանն իրեն ամրակցված ինքնաձիգը մաքրելու ժամանակ կրակոց է արձակել, որի հետևանքով գլխի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Սպարտակ Քալաշյանը: Այս մասին հաղորդում է Քննչական կոմիտեն՝ չնշելով, թե որտեղ է տեղեկայված զորամասը։ Հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով անզգուշությամբ մարդու մահ առաջացնելու դեպքի առթիվ: Բարեյանը ձերբակալվել է:
Նշենք, որ Քննչականի հաղորդագրությունից ավելի վաղ «Հրապարակ» օրաթերթը գրել էր Վանաձորի բնակիչ Քալաշյանի մահվան մասին՝ նշելով, որ դեպքը տեղի է ունեցել Մարտունու զորամասերից մեկում 2 օր առաջ։
Ապրիլի 21-ին բանակում ևս մեկ մահվան դեպք է գրանցվել, և Քննչական կոմիտեն դարձյալ չի նշել՝ արդյոք զորամասը գտնվում է Հայաստանի, թե Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն, ապրիլի 21-ին՝ ժամը 14:30-ի սահմաններում, N զորամասի «ՈւԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևոր, պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Պ.Եգորյանը, խախտելով զենքի հետ վարվելու կանոնները, ինքնաձիգից կրակոց է արձակել, որի հետևանքով նշված ավտոմեքենայի վարորդ, պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Կարեն Արտյուշի Աղաբեկյանը կրծքավանդակի աջ կեսի շրջանում ստացել է մահացու հրազենային վիրավորում։
«Հարուցվել է քրեական գործ՝ զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով անզգուշությամբ մարդու մահ առաջացնելու դեպքի առթիվ: Պ.Եգորյանը ձերբակալվել է», ֊ ասված է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության մեջ:
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում Ջերմուկի քաղաքապետարանի պաշտոնական էջում նշված է, որ 1996 թվականին ծնված Կարեն Աղաբեկյանը Վայոց ձորի մարզի Կեչուտ գյուղի բնակիչ է, ծառայում էր Լեռնային Ղարաբաղում։

Two Armenian Soldiers Dead, Two Arrested In Separate Incidents of Violation of Gun Safety Rules
The First Garrison Investigation Department of Armenia's Defense Ministry has instituted an investigation into the circumstances of the death of conscript Spartak Qalashyan, the country's Investigative Committee reports, stating that a fellow soldier, H. Bareyan, has been arrested on suspicion of violating the rules of safe weapons handling.
According to preliminary data, Qalashyan was fatally wounded in a Nagorno-Karabakh military unit at around 7 am on Thursday as Bareyan's service weapon went off accidentally while he was cleaning it. The Investigation Department has launched a criminal case on a charge of a breach of rules for handling weapons which negligently caused the death of another person.
In a separate incident, conscript Karen Aghabekyan sustained a fatal gunshot wound to the chest at around 2:30 pm Thursday while driving his unit's UAZ military van. Conscript P. Yegoryan, a van passenger, was arrested on suspicious of negligently killing his fellow as a result of violating the rules for safe gun handling. “The First Garrison Investigation Department is taking all necessary investigative and procedural measures to establish the circumstances into the accident and to ensure an objective and well-rounded investigation,” authorities say.