Ինչու է պաշտոնանկ արվել Սերժ Սարգսյանի մտերիմ փոխնախարարը․ «Ժողովուրդ»
Երեկ 3 գեներալների պաշտոնանկության հարցում որոշիչ դերակատարություն են ունեցել ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության կողմից ՀՀ ՊՆ-ում անցկացված ստուգման արդյունքները: Այս մասին գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Թերթը նշում է, որ պաշտոնանկ արվածներից մեկը՝ Պաշտպանության նախարարի տեղակալ֊նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի պետ Ալիկ Միրզաբեկյանը, կոռուպցիոն սխեմա է կիրառել, որով իր ընտանիքի անդամի կողմից հիմնադրած ընկերությունից նախարարության համար գնումներ է կատարել։
«Ստուգումների արդյունքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ կապված ևս լուրջ խնդիրներ են ի հայտ եկել, ուստի չի բացառվում, որ նա ևս առաջիկայում պաշտոնանկ կարվի», ֊ գրում է թերթը:
«Ժողովուրդն» ընդգծում է, որ 2016 թվականի փետրվարի 22-ին, ՀՀ զինվորական դատախազի հանձնարարությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում սկսել էին նյութեր նախապատրաստել ՊՆ-ում հնարավոր չարաշահումները քննելու նպատակով, սակայն կարճ ժամանակ անց քրեական գործի հարուցումը մերժվել էր՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Թերթի փոխանցմամբ, սակայն, ապրիլի 2-ից հետո իրավիճակը փոխվեց։
«Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում հակառակորդի լայնածավալ գործողությունները մի շարք քննարկումների տեղիք տվեցին: Բանն այն է, որ ինչպես զինվորները, այնպես էլ նրանց հարազատները հրապարակավ հայտնեցին, որ քառօրյա պատերազմի ընթացքում մենք չէինք ունենա այդքան զոհ, եթե մեր զինվորները զինված լինեին համապատասխան սպառազինությամբ:
Քննարկվեց նաև, թե ինչպես են ՊՆ-ն համապատասխան պաշտոնյաները տարիների ընթացքում ահռելի կալվածքների տեր դարձել և ինչ ճանապարհով են նրանք հարստացել, եթե բանակը զենքի խնդիր ունի:
Ու մինչ ՊՆ-ն փորձում էր վստահեցնել, որ քառօրյա պատերազմում հետախուզությունը նախօրոք ամեն ինչ իմացել է և լավ է գործել, դիրքերում զինվորները ոչ մի բանի կարիք չեն ունեցել և չունեն, բանակը ապահովված է զենքով, զինամթերքով և կապի արդիական միջոցներով, շաբաթը ուրբաթից շուտ եկավ:
Հասարակության մտահոգությունները առավել հիմնավոր դարձան, երբ Սերժ Սարգսյանը աշխատանքից ազատեց ՀՀ ՊՆ նախարարի տեղակալ-նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի պետ ալիկ Միրզաբեկյանին: Իսկ ո՞վ է Ալիկ Միրզաբեկյանը:
«Ժողովուրդ»-ը պարզեց, որ վերջինս Սերժ Սարգսյանի հետ բավականին մտերիմ է եղել և այն պաշտոնյան էր, որը պետք է զինվորներին ապահովեր համապատասխան տեխնիկայով։ Ամենայն հավանականությամբ, վերջինս Սերժ Սարգսյանին վստահեցրել է, թե բանակը լավ վիճակում է, սակայն քառօրյա պատերազմը ցույց տվեց, որ Սերժ Սարգսյանին խաբել են։
«Ժողովուրդ»֊ի տեղեկություններով՝ Ալիկ Միրզաբեկյանը բավականին ակտիվ բիզնես գործարքներ է կատարել իր կնոջ՝ Իվետա Իսրայելյանի հետ, որը բացահայտվել է տարբեր օղակների կողմից իրականացված քննության ընթացքում: Ասել է թե ամուսիններով միմյանց սեփական բիզնեսները «պաս» են տվել: Ի դեպ, պարզեցինք, որ Իվետա Իսրայելյանն աշխատում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում որպես պետական նմուշի փաստաթղթերի վարման բաժնի պետ», ֊ գրում է «Ժողովուրդը»:

Почему уволен замминистра обороны, близкий к президенту Армении - «Жоховурд»
Решающую роль в вопросе увольнения трех генералов сыграли результаты проверок, проведенных в министерстве обороны Службой контроля при президенте Армении. Об этом со ссылкой на свои источники пишет газета «Жоховурд».
По сообщению издания, один из уволенных, замминистра обороны, начальник департамента материально-технического обеспечения Алик Мирзабекян, применил коррупционную схему, при помощи которой он совершал покупки для министерства в компании, основанной членом его семьи.
«В результате проверок также были выявлены серьезные проблемы, связанные с министром обороны Сейраном Оганяном, поэтому не исключено, что в ближайшее время уволят и его», - пишет автор.
22 февраля 2016 года по поручению военного прокурора Армении в Следственном Комитете начали подготавливать материалы для расследования возможных злоупотреблений в Минобороны, однако, как отмечает «Жоховурд», спустя короткое время было отказано в возбуждении уголовного дела за отсутствием состава преступления.
Однако ситуация изменилась после 2 апреля: «Широкомасштабные действия противника на карабахско-азербайджанской границе дали повод для ряда обсуждений. Дело в том, что как солдаты, так и их родственники публично заявили, что у нас не было бы столько жертв в ходе четырехдневной войны, будь солдаты обеспечены соответствующим вооружением.
Также обсуждалось, как соответствующие чиновники министерства обороны стали владельцами колоссальных имений и как они обогатились, если в армии проблемы с вооружением.
И пока МО пыталось заверить, что в четырехдневной войне разведка обо всем знала заранее и действовала хорошо, солдаты на позициях ни в чем не нуждались и не нуждаются, армия обеспечена оружием, боеприпасами и современными средствами связи, события стали развиваться быстрее.
Обеспокоенность общества стала обоснованнее, когда Серж Саргсян уволил начальника департамента материально-технического обеспечения Алика Мирзабекяна.
«Жоховурд» выяснила, что он был довольно близок с Сержем Саргсяном, был чиновником, который должен обеспечивать солдат соответствующей техникой. По всей вероятности, он заверил Сержа Саргсяна, что армия в хорошем состоянии, однако четырехдневная война показала, что Сержа Саргсяна обманули.
По данным газеты, Алик Мирзабекян вместе с супругой Иветтой Исраелян довольно активно совершал бизнес-сделки, о чем стало известно в ходе расследования, проведенного различными органами.
Мы, кстати, выяснили, что Иветта Исраелян работает начальником реестра документов государственного образца в министерстве образования и науки», - заключило издание.