Նախագահականի մոտ պահանջում են ազատ արձակել եզդի գործարարին
Այսoր առավոտյան՝ 10։00-ից, Հայաստանի եզդիական համայնքի մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչներ հավաքվել են ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթին՝ պահանջելով ազատ արձակել գործարար Ջնդի Ամարյանին:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ Ամարյանին անօրինական կերպով են ձերբակալել: Epress.am-ի հետ զրույցում «Շամս» մարդասիրական ՀԿ֊ի նախագահ Ռուստամ Բաքոյանը (լուսանկարում) նշել է, որ Ամարյանն ապրիլի 2-ից գտնվում է անազատության մեջ: Վերիջինս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (Շորթում, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով):
«Եզդիական բոլոր կազմակերպությունները, եզդի գյուղապետերը, ողջ եզդի ազգաբնակչությունն իր բողոքի ձայնն է բարձրացնում՝ նախագահին լսելի դարձնելու մեր բողոքը...․ Ամարյանին մի բանում են մեղադրում,, որում նա մեղավոր չէ: Ասում են՝ իբր իրեն պատկանող մի ռեստորանում նա մասնակցել է շորթման մի պրոցեսի: Բայց մենք հաստատ տեղեկություն ունենք, որ նա հաստատ չի մասնակցել: Այդ դեպքից 4-5 օր առաջ մահացել էր նրա մայրը, և նա վշտի մեջ էր գտնվում, մեկ օր հետո էլ նրա մոր յոթն էր: Նա չէր կարող այլ բանով զբաղվել», - ասել է Բաքոյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ եզդական համայնքի ներկայացուցիչները տվյալ հարցի առնչությամբ բաց նամակով դիմել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին, սակայն դեռևս ոչ մի պատասխան չեն ստացել:

У офиса президента Армении езидская община требует освободить бизнесмена
В четверг, 5 мая, несколько десятков представителей езидской общины провели акцию протеста неподалеку от офиса президента Армении, требуя освободить арестованного предпринимателя Джнди Амаряна.
Демонстранты считают его арест незаконным. Председатель гуманитарной общественной организации «Шамс» Рустам Бакоян заявил в беседе с Epress.am, что Амарян находится в заключении со 2 апреля. Ему выдвинули обвинение по третьей части статьи 182 УК Армении (вымогательство, совершенное в целях получения имущества в особо крупных размерах).
«Протестуют все езидские организации, езиды-главы сельских администраций, все езидское население, чтобы донести свой голос до президента. Амаряна обвиняют в том, в чем он не виноват. Говорят, будто он участвовал в вымогательства в одном из принадлежащих ему ресторанов. Но у нас есть точная информация о том, что он этого не делал. За несколько дней до этого случая скончалась его мать, он был в трауре. Он не мог заниматься чем-то другим», - заявил собеседник.
Представители общины написали открытое письмо президенту и Омбудсмену Армении, однако ответ пока не поступил.