Նախագահականի մոտ պահանջում են ազատ արձակել եզդի գործարարին
Այսoր առավոտյան՝ 10։00-ից, Հայաստանի եզդիական համայնքի մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչներ հավաքվել են ՀՀ նախագահի նստավայրի դիմացի մայթին՝ պահանջելով ազատ արձակել գործարար Ջնդի Ամարյանին:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների խոսքով՝ Ամարյանին անօրինական կերպով են ձերբակալել: Epress.am-ի հետ զրույցում «Շամս» մարդասիրական ՀԿ֊ի նախագահ Ռուստամ Բաքոյանը (լուսանկարում) նշել է, որ Ամարյանն ապրիլի 2-ից գտնվում է անազատության մեջ: Վերիջինս մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (Շորթում, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով):
«Եզդիական բոլոր կազմակերպությունները, եզդի գյուղապետերը, ողջ եզդի ազգաբնակչությունն իր բողոքի ձայնն է բարձրացնում՝ նախագահին լսելի դարձնելու մեր բողոքը...․ Ամարյանին մի բանում են մեղադրում,, որում նա մեղավոր չէ: Ասում են՝ իբր իրեն պատկանող մի ռեստորանում նա մասնակցել է շորթման մի պրոցեսի: Բայց մենք հաստատ տեղեկություն ունենք, որ նա հաստատ չի մասնակցել: Այդ դեպքից 4-5 օր առաջ մահացել էր նրա մայրը, և նա վշտի մեջ էր գտնվում, մեկ օր հետո էլ նրա մոր յոթն էր: Նա չէր կարող այլ բանով զբաղվել», - ասել է Բաքոյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ եզդական համայնքի ներկայացուցիչները տվյալ հարցի առնչությամբ բաց նամակով դիմել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին, սակայն դեռևս ոչ մի պատասխան չեն ստացել:

Protesters in Yerevan Demand Release of Yazidi Businessman
Early Thursday morning, several dozen representatives of Armenia's Yazidi community gathered outside the Armenian presidential residence to demand the release of “unlawfully arrested” Yazidi businessman Jndi Amaryan.
Protester, head of the Shams humanitarian NGO Rustam Bakoyan (pictured) told Epress.am that Amaryan, who has been held in custody since April 2, was charged with large-scale extortion.
“All the Yazidi organizations, Yazidi village heads, the entire Yazidi population are raising their voice of protest. Amaryan has been accused of something he has not done: they say he was involved in an extortion case at one of his restaurants. But we know for sure that's not true. He was in mourning for his mother who had died 4-5 days before the incident; he couldn't have concerned himself with anything else,” Bakoyan said.
He added that the members of the Yazidi community have written open letters to Armenia's President Serzh Sargsyan and Human Rights Ombudsman Arman Tatoyan, but they haven't received a response yet.