Հրկիզվել է հացադուլի մեջ գտնվող կալանավորի խուցը
Երրորդ շաբաթը Նուբարաշենի բանտում հացադուլի մեջ գտնվող ծանր հիվանդ կալանավոր Հրաչյա Գևորգյանի դեմ սադրանքներ են պատրաստում։ Այս մասին ահազանգում են «Հելսինկյան ասոցիացիայի» իրավապաշտպանները։
Կազմակերպության դիտորդ Արման Վեզիրյանը Epress.am-ի հետ զրույցում պատմեց, որ անցած գիշեր Գևորգյանի խուց են տեղափոխել երկու հոգի, ինչից հետո սենյակը հրկիզվել է, իսկ նորեկներից մեկը փախել է։ «Ինչ-որ մարդ են բերել գիշերը, իրանց լեզվով ասած՝ «ստուկաչներից» (գործ տվող), փորձել են ինչ-որ մի բան ձեռնարկել, բայց ինչ կոնկրետ՝ չգիտենք։ Չեն արել, թե չեն կարողացել, հայտնի չէ։ Մյուս տեղափոխվածը ինսուլտ տարած մարդ է։ Գիշերը խուցը հրկիզվել է, ինչից հետո այդ ստուկաչը կարողացել է լքել խուցը։ Ինչ-որ մի բան փորձում են անել Հրաչի գլխին, բայց կոնկրետ չգիտենք՝ ինչ»։
Վեզիրյանը տեղեկացրել է նաև, որ Գևորգյանի առողջական վիճակը շարունակում է վատթարանալ։
Երեքշաբթի կալանավորի փաստաբան Տիգրան Սաֆարյանը հայտնել էր, որ ՄԻՊ-ի գրասենյակի ներկայացուցչի այցից հետո էլ, այնուամենայնիվ, Գևորգյանի վիճակի հետ կապված ոչ մի դրական տեղաշարժ չի եղել։ Նա հավելել էր, որ ոչ մի փոփոխություն չկա նաև կալանավորին ազատ արձակելու հետ կապված։
Ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչ Նինա Կարապետյանցը տեղեկացրել էր, որ Գևորգյանի՝ Պարկինսոնի հիվանդությունը Կառավարության կողմից առանձնացրած հիվանդությունների ցանկում է, որի դեպքում կալանավորը ենթակա է ազատ արձակման։
«Ոչ մի բան չեն արել նաև այդ ուղղությամբ, չնայած այս հիվանդության մարդիկ չեն կարող կալանքի տակ լինել», – ասել է Սաֆարյանը։
Նշենք, որ Գևորգյանը տառապում է քրոնիկական հեպատիտ C-ով, քրոնիկական բրոնխիտով սրացման շրջանում, Պարկինսոնի հիվանդությամբ, արտերիալ հիպերտենզիայով, ալերգիկ դերմատիտով։ Սնվելիս և անձնական կարիքները հոգալիս նա օգտվում է այլ կալանավորների օգնությունից։
Նա ապրիլի 25-ից հացադուլ է հայտարարել՝ պնդելով, որ բանտի ադմինիստրացիան զրկում է իրեն պատշաճ բուժօգնությունից։
Գևորգյանի առողջական վիճակը վատացել է վերջին 2 տարիների ընթացքում, նա շարունակաբար պահանջել է իրեն քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխել, ի նշան բողոքի մի քանի անգամ մեխ և ասեղ է կուլ տվել, որից հետո իր պահանջը կատարվել է։ Գևորգյանի գործով վճիռը կարդալու օրը մեղադրյալը դատարան էր եկել բենզինի տարայով, ինքնահրզիկման փորձ էր արել, բայց իրավապահները տարան նրա ձեռքից վերցրել էին։ Դատավոր Մարինե Մելքոնյանը Գևորգյանին մեղավոր է ճանաչել գործով որպես տուժող անցնող Նաիրա Հարությունյանին պատանդ վերցնելու, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու և շորթում կատարելու հոդվածներով և 8 տարվա ազատազրկման է դատապարտել։ Միևնույն ժամանակ, դատարանը Գևորգյանին անմեղ է ճանաչել Հարությունյանի նկատմամբ սեռական բնույթի գործողություններ կատարելու մեղադրանքով։

В камере голодающего арестанта ереванской тюрьмы случился пожар
Против тяжело больного арестанта Нубарашенской тюрьмы Грачья Геворгяна, проводящего голодовку третью неделю, готовят провокации, сообщают правозащитники «Хельсинкской ассоциации».
Наблюдатель организации Арман Везирян сообщил Epress.am, что прошлой ночью в камеру Геворгяна заселили двоих, после чего на месте случился пожар, а один из сокамерников сбежал. «Привели ночью каких-то людей, как у них говорят, стукачей, они пытались что-то предпринять, но что именно, нам неизвестно. Не сделали или не сумели – неизвестно. Другой – человек, переживший инсульт. Ночью в камере случился пожар, после чего стукачу удалось покинуть камеру. Они пытаются втянуть во что-то Грача, но мы не знаем, во что».
По словам собеседника, состояние Геворгяна продолжает ухудшаться.
Во вторник адвокат заключенного Тигран Сафарян сообщил, что положительных сдвигов не наблюдается и после визита представителя офиса Омбудсмена Армении. Никаких изменений, по словам адвоката, нет и в связи с его освобождением.
Ранее представитель правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Нина Карапетянц сообщила, что болезнь Паркинсона, которой страдает Геворгян, входит в число тех, при которых арестант подлежит освобождению.
«Ничего не сделано и в связи с этим, хотя людей с таким диагнозом не должны содержать под стражей», – подтвердил Сафарян.
У арестанта хронический гепатит С, хронический бронхит в стадии ремиссии, болезнь Паркинсона, артериальная гипертензия, аллергический дерматит. Принимать пищу и совершать другие действия ему помогают заключенные.
Геворгян объявил голодовку 25 апреля, утверждая, что администрация тюрьмы не обеспечивает ему должной медпомощи.
Состояние здоровья Геворгяна ухудшилось в течение двух последних лет, он постоянно требовал перевода в гражданскую больницу, в знак протеста неоднократно глотал гвозди и иглы, после чего требование выполнялось. В день оглашения вердикта обвиняемый принес в суд сосуд с бензином и пытался совершить самосожжение, однако правоохранителям удалось помешать ему. Судья Маринэ Мелконян признала Геворгяна виновным в захвате в заложники пострадавшую по делу Наиру Арутюнян, применении насилия в отношении представителя власти и вымогании, приговорив к 8 годам тюрьмы. В то же время суд признал Геворгяна невиновным в совершении действий сексуального характера.