Պետությունը զինվորների ընտանիքներին օգնում է պետծառայողների հաշվին․ «Հրապարակ»
ԱԺ պատգամավորներից ոմանք համոզել են իրենց օգնականներին ստորագրել մի փաստաթղթի տակ, համաձայն որի, նրանք հրաժարվում են իրենց աշխատավարձի 1 տոկոսից, գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը՝ հավելելով, որ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանին ուղղված համաձայնագրով, աշխատակիցներն իբրև իրենց պատրաստակամությունն ու համաձայնությունն են հայտնում՝ ֆինանսապես օգնելու ապրիլյան պատերազմում զոհված ու վիրավոր զինվորների ընտանիքներին։
Թերթի տեղեկություններով՝ ԱԺ-ում տևական ժամանակ շրջանառվող ձևաթուղթն ու պարտադրվող կամավորությունը զայրացրել է աշխատակազմին։ Պատգամավորներից մեկի օգնականը, որը, անձը չբացահայտելու պայմանով, թերթի հետ զրույցում ասել է, որ փորձում են զինվորի անունն օգտագործելով հերթական անգամ գումար կորզել իրենցից։
«Մոտավոր հաշվարկներով՝ ամսական 128 մլն․ դրամ աշխատավարձի ֆոնդով, 1 տոկոս պահման դեպքում հանգանակված գումարը կկազմի տարեկան շուրջ 16 մլն դրամ։ Ինչ խոսք՝ փոքր թիվ չէ, եթե, իրոք, նպատակին ծառայի։ Բայց այստեղ էլ հարց է առաջանում՝ դեռ մինչև ե՞րբ պետք է պետությունն իր գործառույթը սղղացնի քաղաքացիների վրա»,- գրում է «Հրապարակ»-ը։

Государство помогает семьям солдат за счет госслужащих - «Грапарак»
Некоторые депутаты Национального Собрания Армении убедили своих помощников подписаться под документом об отказе от 1% своей зарплаты. По сообщению газеты «Грапарак», в договоре, адресованном руководителю аппарата парламента Грайру Товмасяну, сотрудники якобы выражают готовность и согласие оказать финансовую помощь семьям солдат, погибших или раненых за время эскалации карабахского конфликта в апреле.
По данным издания, аппарат парламента вывело из себя навязанное добровольчество и давно вошедший в обращение документ. Помощник одного из парламентариев, пожелавший остаться неизвестным, сообщил изданию, что с них в очередной раз пытаются урвать деньги, спекулируя солдатами.
«По приблизительным подсчетам, в случае удержания 1%, с фондом зарплаты в размере 128 млн. драмов в месяц, пожертвованная сумма составит около 16 млн. драмов (порядка $33 472) в год. Безусловно, цифра немаленькая, если она, действительно, послужит своей цели. Но возникает вопрос: до каких пор государство будет перекладывать свою функцию на граждан?», - заключила «Грапарак».