Ազատ գետի համար պայքարող գառնեցուն սպառնացել են գցել մեքենայի տակ
Երեկ՝ մայիսի 22-ին, անծանոթ մի տղամարդ գառնեցի Սահակ Սահակյանին սպառնացել է գցել մեքենայի տակ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գառնի գյուղի բնակիչներից Արուսյակ Այվազյանը, որը, ինչպես և Սահակյանը, պայքարում էր Ազատ գետից Արարատի մարզ ջուր տեղափոխելու ՀՀ կառավարության ծրագրի դեմ։ Նշենք, որ շաբաթ օրը ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է Գառնի և հայտարարել, որ Կառավարությունը կչեղարկի ծրագիրը։
«Երեկ Սահակը եկել էր իմ դեղատուն, միասին խոսում էինք, թե ինչքան լավ է, որ գետը փրկեցինք։ Հետո Սահակն ասեց՝ գիտես, ինձ ժամը 19։00-ի սահմաններում Գառնիի ձորում մի տղամարդ ա մոտեցել, ասում ա՝ քեզ խելոք պահի, թե չէ կգցենք մեքենայի տակ, հետո էլ գետը կգցենք։ Ես Սահակին ցույց տվեցի ինձ դեղատանը սպառնացող մարդու նկարը, ասեց, որ շատ նման է։ Մեքենան էր հիշել․ ասեց, որ ռուսական համարանիշով սև ջիպ էր։ Սահակն էլ Արցախյան պատերազմի ազատամարտիկ է, հաշմանդամություն ունի։ Նա շատ բարի անձնավորություն է»,- պատմել է Արուսյակ Այվազյանը։
Կինը նշել է, որ վերջին բողոքի ցույցի օրը՝ մայիսի 21-ին, երբ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը գյուղացիների հետ հանդիպումից հետո շրջելիս է եղել գյուղում, նա տեսել է իրեն սպառնացող մարդուն ամբոխի մեջ․ «Ինքը բռնեց ձեռքիցս քաշեց, ես էլ, անկախ ինձանից, կոպտեցի, ձեռքս ազատեցի ու գնացի»։
Գառնեցիները Ազատ գետից ջուրը խողովակներով Արարատի մարզ տեղափոխելու կառավարության ծրագրի դեմ պայքարում են 2014-ից։ Նրանք համոզված են, որ գետի ջուրը ոռոգելու է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հողերը: Վերջինս մայիսի 21-ին գառնեցիների հետ հանդիպման ժամանակ հերքել էր դա։

An unknown man threatened on Sunday to run over Garni resident Sahak Sahakyan with a car and throw his body into the river, Arusyak Ayvazyan, a villager who, along with Sahakyan, has been fighting against a government-initiated irrigation project which, if implemented, would divert water from Azat river to a number of villages Ararat in province, told Epress.am Monday. Recall, as a result of a numerous protest actions and demonstrations held by hundreds of Garni residents, Armenia’s Prime Minister Hovik Abrahamyan finally announced on Saturday that the government would scrap the construction plans.
“Sahak came to my pharmacy yesterday, and we were talking about how good it was that we had managed to save the river. Then Sahak said that at around 7 pm an unknown man approached him in the Garni gorge and told him to behave himself, otherwise, the man said, he'd run Sahak over and throw his body into the river. I showed Sahak a photo of the man who had threatened me at my pharmacy, and he said that the man looked very much like this person. He recalled that the car was a black Jeep with Russian number plates,” Ayvazyan said.
Note, Garni villagers claim that the project would cause Azat river – the main source of Garni’s irrigation and drinking water – to dry up entirely, and that its main intention is to provide Abrahamyan’s agricultural lands in Ararat plain with irrigation water.