Ազատ գետի համար պայքարող գառնեցուն սպառնացել են գցել մեքենայի տակ
Երեկ՝ մայիսի 22-ին, անծանոթ մի տղամարդ գառնեցի Սահակ Սահակյանին սպառնացել է գցել մեքենայի տակ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գառնի գյուղի բնակիչներից Արուսյակ Այվազյանը, որը, ինչպես և Սահակյանը, պայքարում էր Ազատ գետից Արարատի մարզ ջուր տեղափոխելու ՀՀ կառավարության ծրագրի դեմ։ Նշենք, որ շաբաթ օրը ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այցելել է Գառնի և հայտարարել, որ Կառավարությունը կչեղարկի ծրագիրը։
«Երեկ Սահակը եկել էր իմ դեղատուն, միասին խոսում էինք, թե ինչքան լավ է, որ գետը փրկեցինք։ Հետո Սահակն ասեց՝ գիտես, ինձ ժամը 19։00-ի սահմաններում Գառնիի ձորում մի տղամարդ ա մոտեցել, ասում ա՝ քեզ խելոք պահի, թե չէ կգցենք մեքենայի տակ, հետո էլ գետը կգցենք։ Ես Սահակին ցույց տվեցի ինձ դեղատանը սպառնացող մարդու նկարը, ասեց, որ շատ նման է։ Մեքենան էր հիշել․ ասեց, որ ռուսական համարանիշով սև ջիպ էր։ Սահակն էլ Արցախյան պատերազմի ազատամարտիկ է, հաշմանդամություն ունի։ Նա շատ բարի անձնավորություն է»,- պատմել է Արուսյակ Այվազյանը։
Կինը նշել է, որ վերջին բողոքի ցույցի օրը՝ մայիսի 21-ին, երբ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը գյուղացիների հետ հանդիպումից հետո շրջելիս է եղել գյուղում, նա տեսել է իրեն սպառնացող մարդուն ամբոխի մեջ․ «Ինքը բռնեց ձեռքիցս քաշեց, ես էլ, անկախ ինձանից, կոպտեցի, ձեռքս ազատեցի ու գնացի»։
Գառնեցիները Ազատ գետից ջուրը խողովակներով Արարատի մարզ տեղափոխելու կառավարության ծրագրի դեմ պայքարում են 2014-ից։ Նրանք համոզված են, որ գետի ջուրը ոռոգելու է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հողերը: Վերջինս մայիսի 21-ին գառնեցիների հետ հանդիպման ժամանակ հերքել էր դա։

Борцу за реку в армянском селе пригрозили наездом автомобилем
Неизвестный пригрозил жителю села Гарни Сааку Саакяну наездом автомобилем. Об этом Epress.am сообщила односельчанка Саакяна Арусяк Айвазян, которая также борется против программы правительства Армении о перемещении воды из реки Азат в Араратскую область. В субботу, напомним, в Гарни прибыл премьер Овик Абрамян и заявил, что программа будет отменена.
«Вчера Саак пришел в мою аптеку, говорили о том, как хорошо, что мы спасли реку. Потом Саак сказал: «Знаешь, около 7 часов в ущелье Гарни ко мне подошел мужчина, сказал, чтобы я вел себя смирно, «не то задавим тебя автомобилем и бросим в реку». Я показала Сааку фото мужчины, который угрожал мне в аптеке, он сказал, что очень похож. Вспомнил, что он был на черном джипе с российскими номерами.
Саак – ветеран арцахской войны, у него инвалидность. Он очень добрый человек», - рассказала Айвазян.
По словам собеседницы, в день протеста 21 мая, когда премьер Абрамян, после встречи с сельчанами, прогуливался по селу, она увидела в толпе угрожавшего ей человека: «Он дернул меня за руку, а я невольно нагрубила, высвободила руку и ушла».
Жители Гарни борются против программы правительства о перемещении воды из реки Азат в Араратскую область с 2014 года. Они уверены, что вода нужна для орошения земельных участков премьер-министра, который, однако, отрицает эту информацию.