Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վարդուհի Հովնանյանը մայիսի 30-ին մերժել է «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոն ՓԲԸ-ի հայցը՝ ընդդեմ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի և Ժուլետա Ամարիկյանի, ինչպես նաև «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայության։
Կլինիկայի ղեկավարությունը պահանջում էր հերքել «Մարդու իրավուքների վիճակը ՀՀ նյարդահոգեբուժական բուժհաստատություններում 2013թ.» ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի զեկույցում հրապարակված հետևյալ տեղեկությունները. «…Ժուլետա Ամարիկյանը բռնի ուժով է բերվել հոգեբուժական հաստատութուն: Փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը հայտնել է, որ մոտ մեկ ամիս տառապել է հոգեբուժարանում տիրող մթնոլորտից և պայմաններից, առաջին 5 օրվա ընթացքում չի սնվել, միայն ջուր է խմել, հրաժարվել է ընդունել նշանակված դեղերը, քանի որ դեղերի ընդունման առաջին իսկ օրը սիրտը վատացել է և չի կարողաել քնել ամբողջ գիշեր, դեղերը բուժման վերջին օրը ստիպողաբար ներարկել են: Հոգեբուժարանում գտնվելու ողջ ընթացքում Ժուլետա Ամարիկյանը տանջվել և տառապել է, ոտնահարվել և ստորացվել է նրա արժանապատվությունը: Հոգեբուժարանում գտնվող բուժում և խնամք ստացող անձինք անընդհատ ծեծել և վիրավորել են միմյանց և գողացել միմյանց ուտելիքները»: Բացի դա, «Ավանը» ցանկանում էր, որպեսզի դատարանի վճիռը հրապարակվի ԶԼՄ֊ներով, ինչպես նաև 3 միլիոն դրամի փոխհատուցում ստանալ։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ Արայիկ Զալյանը Epress.am֊ի հետ զրույցում նշել է, որ կազմակերպության դեմ ներկայացված հայցը ի սկզբանե անհիմն է եղել։
«Քաղաքացիական օրենսգրքի «վիրավորում և զրպատություն հոդվածը ազատում է պատասխանատվությունից, երբ տեղեկության հրապարակողը տվյալ փաստի վերաբերյալ հղում է կատարում այն աղբյուրին, որտեղից իրեն հասանելի է դարձել այդ տեղեկությունը։ Մեր կազմակերպությունը մոնիտորինգի շրջանակներում ձեռք է բերել տեղեկատվություն և նշվել է աղբյուրը տեղեկատվության, որը Ամարիկյանն էր։ Եվ դա նշանակում է, որ այդ գործով Հելսինկյանն այդ հայցի պատասխանողը չէր կարող լինել։
Ամարիկյանի կողմից հայտնած տեղեկությունները այնքան հավաստի էին, որ Հատուկ քննչական ծառայությունում փաստի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ։ Ճիշտ է՝ հետո կարճվեց, բայց ամեն դեպքում հետաքննություն իրականացվեց։ Այսինքն, ուզում եմ ասել, որ այդ իրողությունն էլ օդից վերցված չէր։
Բացի դրանից, մի շարք ժամկետային խախտումներ են եղել Ավան հոգեբուժարանի կողմից։ Եթե դու գիտես քեզ վիրավորել են, տվյալ պահից մեկամսյա ժամկետ ունես դիմելու դատարան։ Կարծեմ՝ 6 ամիս անց են դիմել նրանք», ֊ ասել է Զալյանը։
Հիշեցնենք, որ Ամարիկյանին «Ավանում» հարկադիր բուժման են ենթարկել, մինչդեռ նա պնդում է, որ հոգեկան առողջության խնդիրներ չունի և հոգեբուժական կլինիկա տեղափոխվել է բնակարանի շուրջ եղբոր հետ ծագած վեճի պատճառով:

Varduhi Hovnanyan, a judge of the Lori first instance court, ruled on May 30 to dismiss a lawsuit filed by Yerevan's “Avan” mental clinic against former patient Juleta Amarikyan, Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor office (HCAV), and RFE/RL's Armenian service.
Recall, the management of the clinic demanded that HCAV refute the following statements published in their “Human Rights Situation in Neuropsychiatric Medical Institutions in 2013” report: “…Juleta Amarikyan was forcefully taken to the psychiatric clinic. Lawyer Tigran Hayrapetyan said that for about a month suffered from the hospital conditions, did not eat anything for the first 5 days, and only drank water. refused to take prescribed medications since the very first day she took them she had problems with her heart and could not sleep all night. On the last day of treatment, they forcefully injected the medication. Juleta Amarikyan suffered during her entire stay at the clinic, she was humiliated and deprived of her dignity. The patients at the psychiatric clinic were constantly beating and insulting each other and stealing each other's food.”
In addition, the clinic wanted to receive 3 million drams in moral damages, and that the potentially favorable court ruling be published by Armenian mass media outlets
Arayik Zalyan, a representatives for HCAV, told Epress.am that the claim against the organization was initially unfounded. “The Civil Code article on defamation and slander exempts from liability when publishers cite the original source of the information. Our organization obtained information via monitoring activities and named the source of the information – Juleta Amarikyan – in its report. Thus, HCAV could not be sued in this case.
“The information provided by Amarikyan was so credible that the Special Investigation Service opened a criminal case into it. It's true that the case was subsequently discontinued; but in any case, her claims were investigated. Besides, the clinic violated a number of deadlines: if you are convinced that you've been defamed, you have a month to appeal to the court. I believe, it took 'Avan' 6 months to file the suit,” Zalyan said.