Հայաստանում 1 տարի է ՄԻԵԴ-ի վճիռը չի իրագործվում․ կինը շարունակում է մնալ բանտում․ «Հրապարակ»
«Նալբանդյաններն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ի որոշումը, համաձայն որի ամուսիններ Բագրատ և Նարինե Նալբանդյաններին և նրանց դստերը՝ Արևիկ Նալբանդյանին խոշտանգել են, խախտել նրանց արդար դատաքննության և դատական մարմիններում պաշտպանության իրավունքը, հրապարակվել է դեռևս 2015 թվականի մարտի 31-ին, բայց «Վճռաբեկ դատարանը գործը քնեցնում է» և 14 տարվա ազատազրկման դատապարտված Նարինե Նալբանդյանը շարունակում է մնալ բանտում։ Այս մասին «Հրապարակ» օրաթերթի հետ զրույցում ասել է ընտանիքի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը՝ հավելելով, որ պատրաստվում է այս հարցով կրկին դիմել Եվրադատարան։
«Հրապարակ»֊ը նշում է, որ Նալբանդյանների ամբողջ ընտանիքին կալանավորել էին 2004 թվականին Վարդենիսում Արևիկ Նալբանդյանի դասընկերուհու սպանության հետ կապված։ Վերջինիս տանջել, բռնության էին ենթարկել, սպանել և նետել հորը։ Դեպքի հետ կապված Նալբանդյանների ամբողջ ընտանիքին կալանավորել էին, խոշտանգել և խոստովանական ցուցմունքներ պոկել նրանցից։
ՄԻԵԴ-ի արդարացման վճռից հետո Սաֆարյանը դիմել է Վճռաբեկ դատարան 2005 թվականի դատարանի որոշումը բեկանելու և նոր քննություն սկսելու համար։ Սակայն, ըստ Սաֆարյանի, չպատճառաբանված ձևով 1 տարի ձգձգվում է գործի լսումը և դատական նիստ չի նշանակվում՝ չնայած բոլոր հնարավոր ժամկետները անցել են։
«Օրենքով դատարանը պետք է 3 ամսվա ընթացքում նիստ նշանակեր, ինչը չի անում», -թերթի հետ զրույցում ասել է փաստաբանը՝ հավելելով, որ Նարինե Նալբանդյանը արդար է ճանաչվել, բայց 1 տարի է շարունակում է մնալ բանտում։

Armenian Authorities Have Yet to Implement European Court Judgement: Press
The European Court of Human Rights issued on March 31, 2015, a judgement in favour of the family of Nalbandyans who had lodged a complaint with the Court, alleging that they – spouses Narine and Bagrat Nalbandyan, and their daughter Arevik Nalbandyan - had been ill-treated while in police custody, that Armenian law enforcement authorities had failed to conduct an effective investigation into their allegations of ill-treatment and had deprived them of effective legal assistance. In an interview with Hraparak newspaper, however, Seda Safaryan, a lawyer for the applicants, accused Armenia's Court of Cassation of hushing up the case and said that Narine Nalbandyan still continues serving her 14-year prison sentence. Hence, Safaryan added, she intended to file another complaint with ECHR.
The Nalbandyans were arrested in June 2004 in Vardenis in connection with the murder of a local girl who was apparently Arevik's classmate. The girl, whose body was found in a well not far from the applicants’ home, had appeared to have been heavily beaten and tortured before being killed. The entire family of Nalbandyans were soon taken into police custody and subjected to beatings and torture by police officers in an attempt to coerce them to confess to the murder, according to their application.
Following the ECHR's acquittal, Seda Safaryan appealed to the Cassation Court of Armenia to overturn the 2005 ruling and send the case for further investigation. However, as stated by the lawyer, the hearing of the case has been unreasonably delayed for more than a year, despite the expiry of all time limits. “By law, the court should order a hearing within three months , which the Cassation Court has yet to do,” Safaryan told Hraparak.