Հայաստանում 1 տարի է ՄԻԵԴ-ի վճիռը չի իրագործվում․ կինը շարունակում է մնալ բանտում․ «Հրապարակ»
«Նալբանդյաններն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ի որոշումը, համաձայն որի ամուսիններ Բագրատ և Նարինե Նալբանդյաններին և նրանց դստերը՝ Արևիկ Նալբանդյանին խոշտանգել են, խախտել նրանց արդար դատաքննության և դատական մարմիններում պաշտպանության իրավունքը, հրապարակվել է դեռևս 2015 թվականի մարտի 31-ին, բայց «Վճռաբեկ դատարանը գործը քնեցնում է» և 14 տարվա ազատազրկման դատապարտված Նարինե Նալբանդյանը շարունակում է մնալ բանտում։ Այս մասին «Հրապարակ» օրաթերթի հետ զրույցում ասել է ընտանիքի փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը՝ հավելելով, որ պատրաստվում է այս հարցով կրկին դիմել Եվրադատարան։
«Հրապարակ»֊ը նշում է, որ Նալբանդյանների ամբողջ ընտանիքին կալանավորել էին 2004 թվականին Վարդենիսում Արևիկ Նալբանդյանի դասընկերուհու սպանության հետ կապված։ Վերջինիս տանջել, բռնության էին ենթարկել, սպանել և նետել հորը։ Դեպքի հետ կապված Նալբանդյանների ամբողջ ընտանիքին կալանավորել էին, խոշտանգել և խոստովանական ցուցմունքներ պոկել նրանցից։
ՄԻԵԴ-ի արդարացման վճռից հետո Սաֆարյանը դիմել է Վճռաբեկ դատարան 2005 թվականի դատարանի որոշումը բեկանելու և նոր քննություն սկսելու համար։ Սակայն, ըստ Սաֆարյանի, չպատճառաբանված ձևով 1 տարի ձգձգվում է գործի լսումը և դատական նիստ չի նշանակվում՝ չնայած բոլոր հնարավոր ժամկետները անցել են։
«Օրենքով դատարանը պետք է 3 ամսվա ընթացքում նիստ նշանակեր, ինչը չի անում», -թերթի հետ զրույցում ասել է փաստաբանը՝ հավելելով, որ Նարինե Նալբանդյանը արդար է ճանաչվել, բայց 1 տարի է շարունակում է մնալ բանտում։

«Остается в тюрьме»: В Армении год игнорируют вердикт Европейского суда - «Грапарак»
Решение Евросуда по правам человека по делу «Налбандяны против Армении», согласно которому, супругов Баграта и Наринэ Налбандянов, а также их дочь Аревик Налбандян подвергли пыткам, нарушили их право на справедливое следствие и защиту в судебных органах, было опубликовано 31 марта 2015 года, но «Кассационный суд усыпляет дело» и приговоренная к 14 годам тюрьмы Наринэ Налбандян остается под стражей. Об этом в беседе с корреспондентом газеты «Грапарак» заявила адвокат семьи Седа Сафарян, которая намерена повторно обратиться в ЕСПЧ.
Издание отмечает, что семью арестовали в 2004-ом в связи с убийством в Варденисе одноклассницы Аревик Налбандян. Ее подвергли насилию, убили и сбросили в яму. Налбандянов, сообщает издание, арестовали, применили к ним пытки, в результате чего были получены признательные показания.
После оправдательного вердикта Евросуда Сафарян обратилась в Кассационный суд с целью отмены решения от 2005 года и проведения нового следствия. Однако, по словам адвоката, слушание уже год безосновательно затягивается, не назначается судебное заседание, несмотря на истечение всевозможных сроков.
«По закону, суд должен был назначить заседание в течение 3 месяцев, чего не делает», - заявила адвокат в беседе с «Грапарак». Наринэ Налбандян, по ее словам, оправдали, но она уже год остается в тюрьме.