Կալանավորի հայրը որդու մահվան մեջ մեղադրում է բանտի վարչակազմին
39-ամյա կալանավոր Սերոբ Գևորգյանը, 2015 թվականի ապրիլի 20-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում երակները կտրելով և իրեն թուք ներարկելով, ինքնավնասվել է։ Դեպքից միայն չորս օր անց ծայրահեղ ծանր վիճակում Գևորգյանին տեղափոխել են «Էրեբունի» հիվանդանոց, որտեղ էլ երեք օր անց՝ ապրիլի 27-ին, նա մահացել է: Հանգուցյալի հայրը՝ Սամվել Գևորգյանը, պնդում է՝ որդին մահացել է բանտի ղեկավարության անտարբերության պատճառով։
«Մարդ ա, հո իր չի՝ կորավ-կորավ։ Մեկը պետք է պատասխան տա որդուս մահվան համար։ Բանտը պարտավոր էր հոգար որդուս առոջությունը», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գևորգյանի հայրը։ Վերջինս պատմել է, որ դեպքից օրեր առաջ որդու կինը ցանկացել է բանտում ամուսնուն հեռախոս փոխանցել․ «Էդ տալուց բռնվել ա, նեղվել ա երևի ու վենեքը փրթել ա»։
Հոր խոսքով՝ դեպքից հետո Գևորգյանը զանգահարել է տուն և ասել, որ իրեն վատ է զգում, իսկ բանտում ոչ մի օգնություն ցույց չեն տալիս։ Վերջինս հորդորել է հորը դիմել ՄԻՊ գրասենյակ և հայտնել իր վիճակի մասին։ Այնտեղ, Գևորգյանի հոր համաձայն, վստահեցրել են, որ իրենք արդեն բանտի ղեկավարությանը տեղյակ են պահել կալանավորի վիճակի մասին և անպայման բժշկական օգնություն ցույց կտան։
«Հետո տղայիս հետ եմ խոսում, ասում ա՝ պա՛պ, ոչ մի բան էլ չեն արել, պա՛պ ասում ա՝ մեռնում եմ ցավից, վատանում ա վիճակս», - պատմել է Գևորգյանը։
Դրանից հետո մի քանի օր Գևորգյանը այլևս տուն չի զանգահարել, ապա «Էրեբունի» հիվանդանոցից նրանց հայտնել են, որ Գևորգյանը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Այնտեղ հարազատներին ասել են, որ հիվանդի վիճակը կայուն է, սակայն թույլ չեն տվել այցելել նրան՝ պատճառաբանելով, որ քանի որ Գևորգյանը կալանավոր է, ոստիկանության բաժանմունքից համապատասխան թուղթ պետք է ներկայացնեն։
«Ասացի՝ խնդրում եմ, քույրն եմ, գոնե հեռվից, ձեր ձեռքը բռնած տեսնեմ նրան մինչև բերդից կամ վարչությունից վերցնեմ թուղթը, ասացի ծնկի գամ, ասացին, չէ, հնարավոր չէ։ Ինձ ասացին՝ գնացեք տուն, ուտելիք բերեք, լավ ա ինքը», - Epress.am֊ին պատմել է Գևորգյանի քույրը՝ Քնարիկ Գևորգյանը՝ պնդելով, որ իրենց տուն գնալուց հետո մի քանի ժամ անց հիվանդանոցից ասել են, որ Գևորգյանին արդեն տեղափոխել են դիահերձարան։
«Փաստորեն, բժիշկը ինձանից ուտելիք ա ուզում, ասում է՝ վիճակը կայուն ա, բայց իրանք ինձ խաբեցին», - ասել է Գևորգյանի քույրը։
Երբ մահացած դատապարտյալի հայրը դիմել է վարույթն իրականացնող մարմնին՝ իր որդուն տուժող, իսկ իրեն տուժողի իրավահաջորդ ճանաչելու հարցով, իրենց տեղեկացրել են, որ գործ չեն հարուցելու։
«Ասացին, որ իր անփութությունից է, պատասխանատվություն չկա, գործ հարուցելու բան էլ չկա», -պատմել է Գևորգյանը։
Համաձայն փորձագետի՝ Գևորգյանը կտրել է երակները և այնուհետև գրիչի միջուկով թուք է ներարկել իրեն։
«Էդ հնարավոր բան չի։ Իմ կարծիքով՝ տղես ներարկիչով ա արել։ Դե հսկիչներն էլ պահանջել են, որ ասի՝ ով ա ներակրկիչը տվել։ Նրանք էլ հետը ինադ են ընկել, թողել են էնքան ժամանակ, մինչև որ ցավը ստիպի, որ ասի՝ ումից ա վերցրել։ Դրանից հետո նրանք նոր ինչ-որ օգնություն ցույց կտան կամ պատժամիջոց կսահմանեն։ Դե ինքը չի ասել, դրանք էլ օգնություն ցույց չեն տվել», - պատմել է մահացած կալանավորի հայրը։
Նա պնդում է, որ որդու մահվան ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է բանտի վարչակազմի վրա։ Գևորգյանի խոսքով՝ ՔԿՀ֊ի հերթապահները և բժիշկները չեն օգնել որդուն։
«Ծայրահեղ դեպքում տեղափոխել են ՑԲ («Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ ֊ խմբ․), բայց էնքան բարդ է եղել վիճակը, որ այնտեղ հրաժարվել են իրենց վրա վերցնեն պատասխանատվությունը և տարել են «Էրեբունի» հիվանդանոց։ Իսկ այնտեղ էլ պարզ չի՝ ինչ չափով են օգնել նրան», - նշել է Գևորգյանը։ Զրույցի մասնակից մյուս հարազատները՝ կալանավորի մայրը և քույրը, բացի բանտի ղեկավարությունից՝ Գևորգյանի մահվան մեջ մեղադրում են նաև «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներին։
«Երբ ես անատոմիկում տեսա որդուս ձեռքը՝ բինտով փաթաթած, հասկացա, որ բինտը բերված օրվանից չի փոխվել հիվանդանոցում։ Մենակ եթե ես էդ բինտը հանեի կամ նկարեի, իրանց համար էդ մեծ չեպե էր», - ասել է հանգուցյալի մայրը՝ Անժելա Ավետիսյանը։
Միայն հանգուցյալ կալանավորի հարազատների բողոքից հետո՝ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ)։ Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշանակվել է հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն, որի համաձայն՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում իրականացվել է ոչ պատշաճ բժշկական օգնություն, թույլ են տրվել մի շարք խախտումներ:

Администрацию ереванской тюрьмы обвиняют в смерти заключенного
20 апреля 2015 года 39-летний арестант Нубарашенской тюрьмы Сероб Геворгян совершил акт членовредительства, перерезав себе вены и впрыснув слюну. Только спустя 4 дня после инцидента Геворгяна в крайне тяжелом состоянии доставили в больницу «Эребуни», где он скончался через 3 дня – 27 апреля. Его отец Самвел Геворгян утверждает, что Сероб скончался из-за безразличия руководства тюрьмы.
«Это же человек, а не вещь. Кто-то должен ответить за смерть моего сына. Тюрьма должна была позаботиться о его здоровье», - заявил отец в беседе с Epress.am. По словам собеседника, за несколько дней до инцидента супруга покойного пожелала передать мужу сотовый телефон. Геворгян перерезал себе вены после того, как его поймали в момент передачи телефона, говорит отец.
Кроме того, арестант позвонил домой, сообщил о плохом самочувствии, сказав при этом, что в тюрьме ему помощи не оказывают. Он попросил отца обратиться в офис Омбудсмена и сообщить о его состоянии. По утверждению Самвела Геворгяна, в офисе заверили, что они уже поставили в известность администрацию тюрьмы, и арестанту непременно будет оказана медпомощь.
«Потом я говорю с сыном, а он сообщает, что ничего не сделали, «пап, я умираю от боли, мне становится хуже»», - передает слова Геворгяна собеседник. После этого разговора Геворгян не звонил домой в течение нескольких дней, а уже в больнице «Эребуни» родные узнали, что он находится в реанимации. Здесь сообщили о стабильно тяжелом состоянии пациента, однако встретиться с ним не разрешили на том основании, что Геворгян является осужденным, для встречи с которым необходимо соответствующее разрешение полиции.
«Я просила, сказала, что сестра, хоть бы издалека его увидеть, пока возьму бумагу из тюрьмы или управления, готова была умолять на коленях, ответили «нет, невозможно, идите домой, принесите еды, он в порядке»», - рассказала сестра арестанта Кнарик Геворгян. По ее словам, через несколько часов после их прихода домой из больницы пришло известие о том, что Сероба перевезли в морг.
«Врач говорит, что состояние стабильное, просит у меня еды, но, фактически, они меня обманули», - считает сестра.
Орган, осуществляющий производство, в который отец обратился, чтобы сына признали пострадавшим, а его – правопреемником пострадавшего, сообщил, что уголовного дела не будет. «Сказали, что это случилось из-за его халатности, безответственности, причин для уголовного дела нет».
По мнению эксперта, Геворгян перерезал вены, затем стержнем ручки впрыснул себе слюну. «Это невозможно. Я считаю, что он сделал это при помощи шприца. А надзиратели потребовали сказать, кто ему дал шприц. Они настроились против него, оставляли без присмотра до тех пор, пока не скажет, откуда шприц. После этого они должны были оказать какую-то помощь или применить санкции. Он не сказал, они и не помогли», - считает отец.
Всю ответственность за смерть сына Геворгян возлагает на администрацию тюрьмы: дежурные и врачи уголовно-исполнительного учреждения ему не помогли. «Уже в крайне тяжелом состоянии его доставили в «Больницу для осужденных», но состояние было настолько тяжелое, что брать на себя ответственность там отказались и отвезли в больницу «Эребуни». А как ему помогли здесь, неизвестно», - продолжает отец. В смерти Сероба Геворгяна мать и сестра, помимо администрации тюрьмы, винят сотрудников медцентра «Эребуни».
«Когда в морге я увидела его перевязанную бинтом руку, поняла, что в больнице не делали перевязок. Если бы я вынесла только этот бинт или сделала фото, для них это стало бы крупным ЧП», - считает мать покойного Анжела Аветисян.
Уголовное дело по статье «неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшее по неосторожности смерть человека», было заведено только после жалобы родственников Геворгяна. В рамках уголовного дела назначена комиссионная судмедэкспертиза, согласно которой, в УИУ «Нубарашен» имело место ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь, допущен ряд нарушений.