Կալանավորի հայրը որդու մահվան մեջ մեղադրում է բանտի վարչակազմին
39-ամյա կալանավոր Սերոբ Գևորգյանը, 2015 թվականի ապրիլի 20-ին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում երակները կտրելով և իրեն թուք ներարկելով, ինքնավնասվել է։ Դեպքից միայն չորս օր անց ծայրահեղ ծանր վիճակում Գևորգյանին տեղափոխել են «Էրեբունի» հիվանդանոց, որտեղ էլ երեք օր անց՝ ապրիլի 27-ին, նա մահացել է: Հանգուցյալի հայրը՝ Սամվել Գևորգյանը, պնդում է՝ որդին մահացել է բանտի ղեկավարության անտարբերության պատճառով։
«Մարդ ա, հո իր չի՝ կորավ-կորավ։ Մեկը պետք է պատասխան տա որդուս մահվան համար։ Բանտը պարտավոր էր հոգար որդուս առոջությունը», - Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Գևորգյանի հայրը։ Վերջինս պատմել է, որ դեպքից օրեր առաջ որդու կինը ցանկացել է բանտում ամուսնուն հեռախոս փոխանցել․ «Էդ տալուց բռնվել ա, նեղվել ա երևի ու վենեքը փրթել ա»։
Հոր խոսքով՝ դեպքից հետո Գևորգյանը զանգահարել է տուն և ասել, որ իրեն վատ է զգում, իսկ բանտում ոչ մի օգնություն ցույց չեն տալիս։ Վերջինս հորդորել է հորը դիմել ՄԻՊ գրասենյակ և հայտնել իր վիճակի մասին։ Այնտեղ, Գևորգյանի հոր համաձայն, վստահեցրել են, որ իրենք արդեն բանտի ղեկավարությանը տեղյակ են պահել կալանավորի վիճակի մասին և անպայման բժշկական օգնություն ցույց կտան։
«Հետո տղայիս հետ եմ խոսում, ասում ա՝ պա՛պ, ոչ մի բան էլ չեն արել, պա՛պ ասում ա՝ մեռնում եմ ցավից, վատանում ա վիճակս», - պատմել է Գևորգյանը։
Դրանից հետո մի քանի օր Գևորգյանը այլևս տուն չի զանգահարել, ապա «Էրեբունի» հիվանդանոցից նրանց հայտնել են, որ Գևորգյանը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում։ Այնտեղ հարազատներին ասել են, որ հիվանդի վիճակը կայուն է, սակայն թույլ չեն տվել այցելել նրան՝ պատճառաբանելով, որ քանի որ Գևորգյանը կալանավոր է, ոստիկանության բաժանմունքից համապատասխան թուղթ պետք է ներկայացնեն։
«Ասացի՝ խնդրում եմ, քույրն եմ, գոնե հեռվից, ձեր ձեռքը բռնած տեսնեմ նրան մինչև բերդից կամ վարչությունից վերցնեմ թուղթը, ասացի ծնկի գամ, ասացին, չէ, հնարավոր չէ։ Ինձ ասացին՝ գնացեք տուն, ուտելիք բերեք, լավ ա ինքը», - Epress.am֊ին պատմել է Գևորգյանի քույրը՝ Քնարիկ Գևորգյանը՝ պնդելով, որ իրենց տուն գնալուց հետո մի քանի ժամ անց հիվանդանոցից ասել են, որ Գևորգյանին արդեն տեղափոխել են դիահերձարան։
«Փաստորեն, բժիշկը ինձանից ուտելիք ա ուզում, ասում է՝ վիճակը կայուն ա, բայց իրանք ինձ խաբեցին», - ասել է Գևորգյանի քույրը։
Երբ մահացած դատապարտյալի հայրը դիմել է վարույթն իրականացնող մարմնին՝ իր որդուն տուժող, իսկ իրեն տուժողի իրավահաջորդ ճանաչելու հարցով, իրենց տեղեկացրել են, որ գործ չեն հարուցելու։
«Ասացին, որ իր անփութությունից է, պատասխանատվություն չկա, գործ հարուցելու բան էլ չկա», -պատմել է Գևորգյանը։
Համաձայն փորձագետի՝ Գևորգյանը կտրել է երակները և այնուհետև գրիչի միջուկով թուք է ներարկել իրեն։
«Էդ հնարավոր բան չի։ Իմ կարծիքով՝ տղես ներարկիչով ա արել։ Դե հսկիչներն էլ պահանջել են, որ ասի՝ ով ա ներակրկիչը տվել։ Նրանք էլ հետը ինադ են ընկել, թողել են էնքան ժամանակ, մինչև որ ցավը ստիպի, որ ասի՝ ումից ա վերցրել։ Դրանից հետո նրանք նոր ինչ-որ օգնություն ցույց կտան կամ պատժամիջոց կսահմանեն։ Դե ինքը չի ասել, դրանք էլ օգնություն ցույց չեն տվել», - պատմել է մահացած կալանավորի հայրը։
Նա պնդում է, որ որդու մահվան ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է բանտի վարչակազմի վրա։ Գևորգյանի խոսքով՝ ՔԿՀ֊ի հերթապահները և բժիշկները չեն օգնել որդուն։
«Ծայրահեղ դեպքում տեղափոխել են ՑԲ («Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ ֊ խմբ․), բայց էնքան բարդ է եղել վիճակը, որ այնտեղ հրաժարվել են իրենց վրա վերցնեն պատասխանատվությունը և տարել են «Էրեբունի» հիվանդանոց։ Իսկ այնտեղ էլ պարզ չի՝ ինչ չափով են օգնել նրան», - նշել է Գևորգյանը։ Զրույցի մասնակից մյուս հարազատները՝ կալանավորի մայրը և քույրը, բացի բանտի ղեկավարությունից՝ Գևորգյանի մահվան մեջ մեղադրում են նաև «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներին։
«Երբ ես անատոմիկում տեսա որդուս ձեռքը՝ բինտով փաթաթած, հասկացա, որ բինտը բերված օրվանից չի փոխվել հիվանդանոցում։ Մենակ եթե ես էդ բինտը հանեի կամ նկարեի, իրանց համար էդ մեծ չեպե էր», - ասել է հանգուցյալի մայրը՝ Անժելա Ավետիսյանը։
Միայն հանգուցյալ կալանավորի հարազատների բողոքից հետո՝ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ)։ Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշանակվել է հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն, որի համաձայն՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում իրականացվել է ոչ պատշաճ բժշկական օգնություն, թույլ են տրվել մի շարք խախտումներ:

In April 2015, 39-year-old convict of Nubarashen prison Serob Gevorgyan committed self-harm acts, by injecting himself with saliva and cutting his veins. Only four days after the incident was the prisoner transferred in critical condition to Yerevan’s Erebuni hospital, where he subsequently died. The deceased’s father, Samvel Gevorgyan, claims that his son died because of the prison management’s negligence.
“He was a person, not an inanimate object; losing him matters, someone has to therefore answer for my son’s death. The prison had an obligation to look after my son,” Gevorgyan said in conversation with Epress.am. He added that several days before the incident, the deceased’s wife tried to hand her husband a cell phone when visiting him in prison. “But they were caught in the act, and he must have felt bad because he then slit his wrists.”
Following the self-harm episode, the convict, according to his father, phoned home and said he was feeling unwell but prison staff was doing nothing to help him. Moreover, Gevorgyan urged his father to inform the office of the Armenian Human Rights Ombudsman about his situation. At the office, Samvel Gevorgyan said, he was assured that Ombudsman’s staffers had already appealed to Nubarashen administration to ensure that the prisoner was provided with proper medical care.
“But then I talked to my son and he said that they had done nothing. He said the pain was killing him and that his condition was only getting worse,” Gevorgyan told Epress.am.
After this conversation, the prisoner did not call home for several days, and the family soon found out that Gevorgyan had been taken to the intensive care unit of Erebuni hospital. The family was told that the condition was stable but that they could not see him since they needed a special permit from police due their son being a prisoner.
“I begged them to let me see him; I was even willing to beg on my knees. But they did not allow me to. Instead, they told me to go home and bring food, that he was fine,” the deceased’s sister, Qnarik Gevorgyan said. She added that a few hour after their leaving, the hospital informed that the patient had been taken to the morgue.
When the father appealed to law enforcement bodies to recognize his son a victim and him – the victim’s legal successor, he was told that a criminal case into the prisoner’s death would not be initiated. “They said he had died because of his own carelessness and there was therefore no ground for opening a case.”
According to forensic experts, Gevorgyan slit his wrists and then injected himself with saliva using a pen rod. “That’s impossible. I believe that my son used a syringe, and when prison officials asked where he had gotten the syringe from, he refused to say, so they left him in pain for as long as it would take him to confess. He didn’t say, I believe, and was left with no help,” the deceased’s father said.
Samvel Geborgyan is convinced that the entire responsibility for his son’s death falls on prison management for failing to provide him with appropriate and timely medical treatment. The other members of the convict’s family – his sister and his mother- also blame the staff of Erebuni hospital.
“When I saw the bandages on my son’s hands at the morgue, I realized that the bandages had not been changed since the day of his arrival. They would have been in real trouble had I managed to take off the bandages and take photos ,” Anzhela Avetisyan, the deceased’s mother, stated.
After the relatives’ appeal, a criminal case was initiated under article 130.2 of the Armenian criminal code (non-performance or improper performance of professional duties by persons providing medical care and health services, which negligently caused a patient’s death.” A forensic examination commission, which was set up as part of the investigation, also revealed that Nubarashen prison officials had failed to provide the convict with appropriate medical care, along with making a number of other violations.