Համայնքները խոշորացնելով՝ մարդկանց զրկում են ինքնակառավարումից․ պատգամավոր
Ազգային ժողովում այսօր քննարկվել է համայնքների խոշորացման ծրագիրը։ Այն արդեն իրականացվել է 3 մարզերում, այժմ ՀՀ կառավարությունը նախատեսում է ավելի քան 100 բնակավայրեր միավորել 13 համայնքներում։
Քննարկման ընթացքում ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը նշել է, որ ծրագրով նախատեսվում է միավորել այնպիսի համայնքներ, որոնք արդեն կազմավորված են և ունեն իրենց բնորոշ առանձնահատկությունները․ «Նոյեմբերյանում միացվում է 2 համայնք, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի 3000 կամ 4000 բնակչություն։ Այս համայնքներն արդեն ունեն իրենց ինքնակառավարման համակարգը և այս միացումը ոչնչացնում է ինքնակառավարումը։ Ախր, ի՞նչ խղճով եք 3000, 4000 բնակիչ ունեցող համայնքները տանում խոշորացման։ Սրանք արդեն կազմավորված համայնք են՝ իրենց մշակույթով և ամեն ինչով։ Գոնե միացնեիք նրանց, որոնք որպես համայնք չեն գործում»։
Պատգամավորի խոսքով՝ այս ծրագրով խախտվում է նաև Սահմանադրությունը։
«Սահմանադրությունում պարզ գրված է, որ հանրային շահից ելնելով կարող են միանալ և առանձնանալ համայնքները, և ԱԺ-ն պարտավոր է լսել այդ համայնքների կարծիքը, իսկ համայնքները կողմ չեն։ Սա ինքնակառավարմանն ու մարդկանց իրավուքներին դեմ գնացող միջոցառում է, որի հետևանքով քաղաքացին հեռանում է կառավարման վահանակից»։

Community Unification Project to Rob People of Right to Self-Government, Oppositionist Believes
Armenia's Parliament debated Wednesday on a government-initiated community enlargement project that envisages merger of at least 100 Armenian villages into 13 communities.
During the debate, opposition Armenian National Congress faction secretary Aram Manukyan noted that the project aimed to unify fully developed villages with their own typical features. “Two Noyemberyan villages with a population of 2000 and 4000 persons each are set to merge. These communities already have their own systems of local self-government which would only be destroyed by the project. How do you dare unify communities with a population of 3-4 thousand? These are fully developed villages, with their own culture and everything. You could have at least merge those that do not function as communities as such,” the oppositionist said.
Manukyan added that the project also violated Armenia's Constitution; “The Constitution clearly states that communities can be unified or separated to serve the public interests and the Parliament is therefore obliged to hear the communities' views on the project, which, by the way, are not favourable. This initiative is contrary to the rights of self-government as well as the people.”