ՀՕՊ պայմանագիրն ընդունվեց․ պատգամավորների մեծամասնությունը կողմ է
101 կողմ, 8 դեմ ձայներով այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում ընդունվել է «ՀՀ և ՌԴ միջև հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին» համաձայնագիրը։
ԱԺ նախորդ նիստերի ժամանակ մի քանի ընդդիմադիր պատգամավորներ՝ «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, ՀԱԿ խմբակցության անդամներ Նիկոլ Փաշինյանը և Հրանտ Բագրատյանը դեմ են արտահայտվել համաձայնագրի վավերացմանը՝ նշելով, որ, հակաօդային պաշտպանությունը ՌԴ֊ին հանձնելով, հայկական կողմը հարցականի տակ է դնում երկրի անվտանգությունը։
Հունիսի 27-ին խորհրդարանում ՀՕՊ համաձայնագրի քննարկման ժամանակ ԱԺ դարպասների մոտ մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ դեմ արտահայտվելով համաձայնագրին։

Парламент Армении «поставил под вопрос безопасность страны»
На внеочередном заседании Национального Собрания со 101 голосом за и 8 против был принят договор «О создании единой системы ПВО Армении и РФ в рамках объединенной безопасности в кавказском регионе».
На предыдущих заседаниях армянского парламента оппозиционные депутаты – член фракции «Наследие» Заруи Постанджян, депутаты от фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян и Грант Багратян – высказывались против ратификации договора. По мнению парламентариев, с передачей ПВО России армянская сторона ставит под вопрос безопасность страны.
В ходе обсуждения договора 27 июня у ворот Национального Собрания проходила акция протеста его противников.