Բանակը 2013-2016-ին․ խաղաղ պայմաններում մահացության դեպքերը մոտ 40 տոկոս
2016 թվականի 6 ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակում մահացել է 136 շարքային և պայմանագրային զինծառայող, ինչպես նաև քառօրյա պատերազմական գործողություններին մասնակցած կամավորականներ: Այս մասին ասվում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից հրապարակված տեղեկանքում։
Համաձայն ուսումնասիրության՝ զինծառայողների մահացության 136 դեպքերից 77-ը տեղի են ունեցել ապրիլի 1-5-ը ընկած ժամանակահատվածում՝ ռազմական գործողությունների ընթացքում։ Մահվան մնացած դեպքերը, համաձայն պաշտոնական տեղեկությունների, գրանցվել են այլ պատճառներով (ինքնասպանություն, կանոնադրային հարաբերությունների խախտման հետևանք, բնակական աղետ և այլն)։
Ուսումնասիրության համաձայն, մահացության դեպքերից 17-ը տեղի են ունեցել Հայաստանի տարածքում, 119-ը՝ Լեռնային Ղարաբաղի:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից արված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ մահվան 136 դեպքերից 131֊ի ժամանակ է առկա եղել պաշտոնական հաղորդագրություն։
2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ զինծառայողների մահացության դեպքերն աճել են գրեթե քառակի (2015 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ մահացության 34 դեպք)։
Տեղեկանքում խոսվում է նաև վերջին երեք տարվա տվյալների մասին։
«2013-2016 թթ. ընթացքում մահացությունների թիվը կազմել է 288, որից խաղաղ պայմաններում՝ 114, իսկ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով՝ 174:
Մահացությունների ընդհանուր թվում խաղաղ պայմաններում՝ ոչ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով, մահացությունները կազմում են մոտ 40 տոկոս», - ասված է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից հրապարակված տեղեկանքի մեջ:

136 Servicemen Died in Armenia and Karabakh in First Half of Year
136 servicemen of Armenia's Armed Forces and Nagorno-Karabakh's Defense Army - among them military conscripts, contract soldiers and volunteers who participated in the early April “four-day war” – died in the first half of 2016, according to a report issued by the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office (HCAV) on July 4.
77 of the total of 136 servicemen, HCAV said, died during the four days of intense fighting along the contact line of Karabakh-Azerbaijani armed forces; the remaining deaths were attributed by military officials to a group of causes – suicide, breach of combat duty rules, natural disaster, etc. 119 of the deaths occurred on the territory of NKR, and the remaining 17 – in Armenia.
Compared to the same period last year, the report noted, the rate of servicemen's deaths has risen by nearly four times: in the first six months of 2015, the Armenian armed forces and the NKR defense army had reported 34 deaths.
The report also presented data for the last 3 years, stating that 114 of the total of 288 servicemen -  nearly 40 percent - died in non-hostile circumstances, while the remaining 174 were killed in ceasefire violations.