Բանակը 2013-2016-ին․ խաղաղ պայմաններում մահացության դեպքերը մոտ 40 տոկոս
2016 թվականի 6 ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում և Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակում մահացել է 136 շարքային և պայմանագրային զինծառայող, ինչպես նաև քառօրյա պատերազմական գործողություններին մասնակցած կամավորականներ: Այս մասին ասվում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից հրապարակված տեղեկանքում։
Համաձայն ուսումնասիրության՝ զինծառայողների մահացության 136 դեպքերից 77-ը տեղի են ունեցել ապրիլի 1-5-ը ընկած ժամանակահատվածում՝ ռազմական գործողությունների ընթացքում։ Մահվան մնացած դեպքերը, համաձայն պաշտոնական տեղեկությունների, գրանցվել են այլ պատճառներով (ինքնասպանություն, կանոնադրային հարաբերությունների խախտման հետևանք, բնակական աղետ և այլն)։
Ուսումնասիրության համաձայն, մահացության դեպքերից 17-ը տեղի են ունեցել Հայաստանի տարածքում, 119-ը՝ Լեռնային Ղարաբաղի:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից արված ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ մահվան 136 դեպքերից 131֊ի ժամանակ է առկա եղել պաշտոնական հաղորդագրություն։
2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ զինծառայողների մահացության դեպքերն աճել են գրեթե քառակի (2015 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ մահացության 34 դեպք)։
Տեղեկանքում խոսվում է նաև վերջին երեք տարվա տվյալների մասին։
«2013-2016 թթ. ընթացքում մահացությունների թիվը կազմել է 288, որից խաղաղ պայմաններում՝ 114, իսկ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով՝ 174:
Մահացությունների ընդհանուր թվում խաղաղ պայմաններում՝ ոչ հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով, մահացությունները կազմում են մոտ 40 տոկոս», - ասված է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կողմից հրապարակված տեղեկանքի մեջ:

Армянская армия 2013-2016: почти 40-процентная смертность в мирное время
За 6 месяцев 2016 года в ВС Армении и Армии Обороны Карабаха погибли 136 рядовых, военнослужащих-контрактников и добровольцев, принявших участие в четырехдневной войне в апреле. Об этом говорится в справке, опубликованной 4 июля ванадзорским офисом Хельсинкской Гражданской Ассамблеи.
Согласно исследованию, 77 из 136 случаев смерть наступила в ходе боевых действий 1-5 апреля. Остальные случаи смерти, по официальным данным, произошли по иным причинам (самоубийство, результат нарушения уставных отношений, стихийное бедствие и т.д.).
17 смертей зафиксировано на территории Армении, 119 – в Нагорном Карабахе.
Исследования ванадзорского офиса ХГА показывают, что официальные сообщения поступали в 131 из 136 случаев смерти.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года число случаев смерти военнослужащих выросло почти в 4 раза (за первые полгода 2015-ого было зафиксировано 34 случая).
В документе представлены также данные последних трех лет. «За 2013-2016гг. количество смертей составило 288, 114 из которых – в небоевых условиях, 174 – в результате нарушения режима прекращения огня.
В общем числе смертей в случае почти 40% смерть наступила в небоевых условиях», - говорится в сообщении организации.