ՏԵՍԱՆՅՈՒԹԵՐ. Խորենացու փողոցի բախումները. Փաշինյանի խոսքը (թարմացվում է)
00:00 Իրավիճակը Խորենացի փողոցում հանդարտվել է: Մարդիկ կրկին հավաքվել են ոստիկանական պատնեշի մոտ, քաղաքացիների թիվն ավելանում է: Մարդկանց մոտ շարունակում է մնալ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Տեսանյութում՝ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը և իրավիճակը Խորենացի փողոցում բախումներից անմիջապես հետո: Մյուս երկու տեսանյութերում՝ բախումները:
23:00 Նիկոլ Փաշինյանը հավաքվածներին հորդորել է այլևս սադրանքների չտրվել և դադարեցնել բախումները ոստիկանների հետ: Նա կոչ է արել չպատասխանել ոստիկաններին, անգամ եթե նրանք քար նետեն քաղաքացիների ուղղությամբ: Փաշինյանը նշել է, որ բախումը ոստիկանների ցանկությունն է, նրանք ցանկանում են ավելի հեռու տեղադրել պատնեշը, իսկ ցուցարարներին հարկավոր է հնարավորինս մոտ լինել գրաված ՊՊԾ շենքում գտնվողներին:
«Ոստիկանությունը ներսում գործողություններ կատարելու համար ցանկանում է մարդկանց հեռացնել այստեղից: Ոչ մի բռնություն չկիրառել, քանի որ դրանով է ապահովվում Սասնա Ծռեր խմբի անդամների կյանքի երաշխիքը: Ով որ այստեղից քար նետի այն կողմ, նա ԱԱԾ աշխատակից է և սադրիչ: Երբ ես ներսում էի ու տեսա այդ տղաներին հասկացա, որ ինձ չեմ ների, եթե Պավլիկ Մանուկյանի գլխից մի մազ պակասի, ինչպես նաև ինձ չեմ ների նաև, որ մազ պակասի նաև Օսիպյանի և մյուս ոստիկանների գլխից: Հայաստանը չի դառնալու մի երկիր, որտեղ շարունակաբար մարդկանց կոտորում են»:
Այս պահին իրավիճակը Խորենացի փողոցում համեմատաբար հանգիստ է, իսկ ցուցարարների մի մասը բարիկադներ է կառուցում նաև Տիգրան Մեծ պողոտայում:
22:30 Ժամը 21:55-ի սահմաններում Խորենացի փողոցում հավաքված քաղաքացիները ոստիկաններին ժամանակ էին տվել, որպեսզի իրենց պատասխանեն՝ արդյոք թույլ կտան սնունդ փոխանցել ՊՊԾ շենքը գրաված Սասնա ծռեր խմբի անդամներին: Երբ ժամանակը լրացավ հավաքված մարդիկ սկսեցին հարվածել ոստիկանական պատին: Նրանք սկսեցին նաև քարեր և այլ իրեր նետել դեպի ոստիկաները: Ի պատասխան՝ ոստիկանները սկսեցին հատուկ միջոցներ կիրառել՝ պայթուցիկներ և արցունքաբեր գազ: Մարդիկ սկսել է վազել դեպի Խորենացի - Նար -Դոս փողոցների խաչմերուկ և դեպի Տիգրան ՄեԾ պողոտա: Ոստիկանները բերման են ենթարկել մի շարք ցուցարարներին: Կան վնասվածք ստացած քաղաքացիներ և ոստիկաններ:
Մի քանի րոպե բախումից հետո, երբ ցուցարարները մի փոքր հեռացան ոստիկանների մոտից, ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը եկավ և ասաց, որ բախումն առաջացել է սադրանքի հետևանքով: Նա նշել է, որ դա ԱԱԾ գործակալների քայլերի հետևանք է: Նա նշել է, որ ցուցարարները թույլ չեն տալու, որպեսզի զոհեր լինեն:Փաշինյանը հորդորել է ոստիկաններին և ցուցարաերին հանգստանալ: Այս պահին իրավիճակը դեռ շարունակում է լարված մնալ: Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է բանակցել ոստիկանության նեկայացուցիչների հետ:

Видео. Полиция применила специальные средства против протестующих
23:00 Никол Пашинян призвал собравшихся больше не поддаваться провокациям и прекратить столкновения с полицией, не отвечать полицейским даже в случае агрессии с их стороны. Он отметил, что столкновения выгодны полиции, которая намеревается отодвинуть барьер, в то время, как протестующим необходимо находиться по возможности ближе к территории захваченной ППС.
“Для того, чтобы перейти к действиям внутри, полиция хочет сделать так, чтобы люди ушли отсюда. Не применять насилие, потому что именно это является гарантией жизни членов группы Сасна Црер! Кто бросит камень в ту сторону, тот является сотрудником СНБ и провокатором. Когда я был внутри и увидел этих парней, я понял, что не прощу себе, если с головы Павлика Манукяна падет хотя бы один волос, как не прощу себе, если хотя бы один волос падет с головы Осипяна или других полицейских. Армения не станет страной, где продолжительно убивают людей”.
На данный момент на улице Хоренаци относительно спокойная ситуация. Часть протестующих строит баррикады на улице Тиграна Меца.
22:30 В районе 21:55 часов собравшиеся на улице Хоренаци протестующие дали полиции время на ответ, позволят ли им передать продукты питания членам группы “Сасна Црер”, захватившим здание патрульно-поставой службы Эребуни. Когда время истекло, собравшиеся начали быть по полицейскому кордону, кидать камни и другие предметы в сторону полицейских. В ответ на это полиция применила специальные средства, содержащие слезоточивые вещества. Собравшиеся побежали в сторону перекрестка улиц Хоренаци и Нар-Дос и на проспект Тиграна Меца. Среди полицейских и гражданских лиц есть раненные, несколько протестующих задержаны.
Спустя пару минут после столкновений, когда протестующие несколько отдалились от полицейского кордона, депутат Национального Собрания Никол Пашинян заявил, что столкновения начались в следствие провокаций. Он отметил, что это стало следствием действий сотрудников СНБ. Пашинян сказал, что протестующие не позволят сделать так, чтобы были жертвы. Он призвал полицейских и протестующих успокоиться. На данный момент ситуация продолжает быть напряженной. Никол Пашинян пытается вести переговоры с сотрудниками полиции.