Սարի թաղի դեպքերից հետո ձերբակալվածի կինը պնդում է՝ իր և ամուսնու ցուցմունքը կեղծել են
Հուլիսի 25-ին ձերբակալված 33-ամյա Էդուարդ Զեյթունյանի կինը՝ Լալա Բերնեցյանը, պնդում է՝ իրեն և ամուսնուն չտրված ցուցմուքներ են վերագրել․ «Իբր, ամուսինս թաղի տղերքի դեմ է ցուցմունք տվել, ես էլ իբր որպես վկա կոնկրետ անուններ եմ տվել»։ Epress.am-ի հետ զրույցում Բերնեցյանն ասել է, որ քննիչները սա հատուկ են անում «իրենց գործը հեշտացնելու և այն պատճառով, որ մենք թիկունք չունեն»։
Զեյթունյանը մեղադրվում է հուլիսի 19-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած բախման ժամանակ ոստիկանին հարվածելու մեջ։ Գործով որպես տուժող են ճանաչվել 6 ոստիկան։ Մեղադրանքն ապացուցվելու դեպքում Զեյթունյանի սպառնում է 5-10 տարի ազատազրկում։
«Էդ դեպքի օրը գործից գալուց է եղել, տեսել է՝ ներքևում վիճաբանություն է, մտել է, որ բաժանի։ Ոստիկանությունում տեսանյութը ցույց են տալիս, ձեռքը բարձրացրել է, ասում են՝ նայի, ոստիկանա խփում։ Բայց կադրում երևում է նաև, որ ոստիկանները ծեծում են մարդկանց։ Ոստիկանությունն էլ հրեշտակ չի։ Հանգիստ տեղը կանգնած ոստիկա՞ն են խփում, կարող ա՞ ինքը գիժ ա։ թող նայեն՝ դրանից առաջ ինչ է եղել, իրենք խփել են, տղեքն էլ պատասխանել են», - ասել է Բերնեցյանը։ Նրա խոսքով՝ իրականում հենց ամուսինն է ծեծի ենթարկվել, դեպքի օրը նրա դաստակը ուռած է եղել, գլխին հարվածներ է ստացել։
Epress.am-ի հետ զրույցում Զեյթունյանի պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանը նշել է, որ գործով քննությունը անցել է պաշտպանական իրավունքի խախտումով։
«Առաջին իսկ պահից ամուսինս փաստաբան է պահանջել, նրան չեն տվել, ասել են՝ էդուա՛րդ ջան, նստի, գրի, քո համար լավ կլինի, մենք քո համար ամեն ինչ անում ենք, որ լավ լինի։ Փաստաբան ներգրավում են այն ժամանակ, երբ 72 ժամը լրացել է։ Հետո մեղադրականից պարզ է դառնում, որ իբր ամուսինս թաղեցիների դեմ ցուցմունք է տվել։ Հավանաբար իրենցից էլ ամուսնուս դեմ են ցուցմունքներ վերցրել», - ասել է կալանավորվածի կինը՝ պնդելով, որ ամուսինը այդպիսի բան չի արել։
Լալա Բերնեցյանին գործում ներգրավել են որպես վկա։ Նրա խոսքով՝ վկայություն վերցնելիս իր իրավունքներին չեն ծանոթացրել, բայց թուղթ են տվել, որ ստորագրի, թե ծանոթ է իր իրավունքներին։ Բացի դրանից, Բերնեցյանի նշում է, որ իր ցուցմունքները փոխել են և հետագայում մեղադրականում «օգտագործել են ամուսնու դեմ»։
«Ինձ որպես վկա են ներառել, բայց ոչ մեկը ինձ չի զգուշացրել, որ ամուսնուդ դեմ կարող եմ ցուցմունք չտալ։ Իմ ցուցմունքի մեջ գրել եմ, որ չեմ հիշում, թե դեպքի օրը ամուսինս երբ է դուրս եկել, մութ էր։ Ես տանից դուրս չեմ եկել էդ օրը և կռիվ չեմ տեսել։ Հետո ինչ֊որ բաներ իրենք փոխել են, ես ասում էի, իրենք համակարգչով հավաքում էին։ Իմ փաստաբանը զանգում է ինձ հետո, ասում է՝ դու էդպիսի բաներ ասե՞լ ես, ասում եմ՝ չէ։ Իբր ես ասել եմ, թե տղաներից ում եմ տեսել ու կոնկրետ անուններ եմ նշել։ Իբր տեսել եմ՝ ոնց են քարով խփում», - ասել է մեղադրվողի կինը։ Նրա խոսքով՝ փորձում են իր ու ամուսնու անվան հետ խաղալ․ «Էդ բիծ է։ Մեկը, որ թաղում ուրիշ աչքով նայեց մեզ սրանից հետո, ո՞վ է պատասխան տալու։ Էն աստիճան են հասցնում, որ մարդ իրան վերացնի, պրծնի, ավելի լավ ա քեզ վերացնես, քան անունդ դուրս գա՝ գործ տվող»։
Կինը պնդում է՝ ոստիկանությունում իրենից և ամուսնուց կոնկրետ անուններ են պահանջել։
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող Զեյթունյանը, կնոջ խոսքով, վատ վիճակում է, սակայն պատշաճ ուշադրության չի արժանանում․ «Ձերբակալությունից օրեր անց ճնշման հետ խնդիրներ է ունեցել, բժիշկ չեն տվել, ասել են՝ կիրակի է, միայն ՄԻՊ-ին դիմելուց հետո են տվել։ Հիմա էլ ա վատ, ասում ա՝ մի դեղ են դեմս շպրտում ու գնում են»։

Wife of Arrested Yerevan Man Accuses Police of Tampering with Their Testimonies
Lala Bernetsyan, the wife of a Yerevan man arrested on July 25 after clashing with police, is accusing law enforcement officials of tampering with her and her husband's testimonies. “They've made it look as if my husband has testified against the guys in the neighbourhood, and as if I, as a witness, have given specific names,” the woman said in conversation with Epress.am Friday, claiming that investigators were “doing this on purpose to make their job easier and because we have no one to intercede for us.”
Bernetsyan's husband, 33-year-old Eduard Zeytunyan, is facing assault charges for hitting a police officer during the July 19 clashes in Yerevan's Sari Tagh neighbourhood. The man could face up to ten years in prison if convicted.
“On the day of the incident he was returning from work when he saw the argument and went in to separate the sides. Police are now using video materials to insist that my husband hit an officer, but the same video also shows police hitting ordinary citizens. Police are not angels; no one hits an officer who's just standing there innocently. The guys only returned the blows received,” Bernetsyan said.
Speaking to Epress.am, Liparit Simonyan, a lawyer for Zeytunyan, stated that law enforcement authorities had also violated his client's right to counsel; it wasn't until after spending 72 hours in police custody that Zeytunyan was assigned a layer.
“My husband demanded a lawyer as soon as he was detained, but he wasn't assigned one. Officers told him to 'just sit down and write; it will be better for you this way.' According to the indictment, he has testified against our neighbours. I have no doubt that our neighbours, for their part, have been forced to testify against my husband,” Bernetsyan claimed.
The woman was subsequently called to testify as a witness. She insists that officials made no actual steps to acquaint her with her rights; they did, however, make her sign a document confirming that she had been acquainted with them.
“No one warned me that I did not have to testify against my husband, for example. Anyway, I wrote in my testimony that I did not remember when my husband had left the house on the day of the event. I also wrote that I personally had not left the house or witnessed an argument. But later changed my testimony. My lawyer actually phoned me to ask whether I had written that stuff – specific names of our neighbours who allegedly threw stones at the police,” Bernetsyan told our reporter.
The woman added that her husband, who's being held in Yerevan's Nubarashen jail, has some health problems but is not receiving proper treatment from prison authorities. “A few days after the arrest he started having blood pressure issues but they did not call a doctor saying that it was Sunday. They brought a doctor only after we appealed to the Human Rights Ombudsman. He's still feeling unwell; he says that 'doctors just throw me a pill and leave.'”