Սարի թաղի դեպքերից հետո ձերբակալվածի կինը պնդում է՝ իր և ամուսնու ցուցմունքը կեղծել են
Հուլիսի 25-ին ձերբակալված 33-ամյա Էդուարդ Զեյթունյանի կինը՝ Լալա Բերնեցյանը, պնդում է՝ իրեն և ամուսնուն չտրված ցուցմուքներ են վերագրել․ «Իբր, ամուսինս թաղի տղերքի դեմ է ցուցմունք տվել, ես էլ իբր որպես վկա կոնկրետ անուններ եմ տվել»։ Epress.am-ի հետ զրույցում Բերնեցյանն ասել է, որ քննիչները սա հատուկ են անում «իրենց գործը հեշտացնելու և այն պատճառով, որ մենք թիկունք չունեն»։
Զեյթունյանը մեղադրվում է հուլիսի 19-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած բախման ժամանակ ոստիկանին հարվածելու մեջ։ Գործով որպես տուժող են ճանաչվել 6 ոստիկան։ Մեղադրանքն ապացուցվելու դեպքում Զեյթունյանի սպառնում է 5-10 տարի ազատազրկում։
«Էդ դեպքի օրը գործից գալուց է եղել, տեսել է՝ ներքևում վիճաբանություն է, մտել է, որ բաժանի։ Ոստիկանությունում տեսանյութը ցույց են տալիս, ձեռքը բարձրացրել է, ասում են՝ նայի, ոստիկանա խփում։ Բայց կադրում երևում է նաև, որ ոստիկանները ծեծում են մարդկանց։ Ոստիկանությունն էլ հրեշտակ չի։ Հանգիստ տեղը կանգնած ոստիկա՞ն են խփում, կարող ա՞ ինքը գիժ ա։ թող նայեն՝ դրանից առաջ ինչ է եղել, իրենք խփել են, տղեքն էլ պատասխանել են», - ասել է Բերնեցյանը։ Նրա խոսքով՝ իրականում հենց ամուսինն է ծեծի ենթարկվել, դեպքի օրը նրա դաստակը ուռած է եղել, գլխին հարվածներ է ստացել։
Epress.am-ի հետ զրույցում Զեյթունյանի պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանը նշել է, որ գործով քննությունը անցել է պաշտպանական իրավունքի խախտումով։
«Առաջին իսկ պահից ամուսինս փաստաբան է պահանջել, նրան չեն տվել, ասել են՝ էդուա՛րդ ջան, նստի, գրի, քո համար լավ կլինի, մենք քո համար ամեն ինչ անում ենք, որ լավ լինի։ Փաստաբան ներգրավում են այն ժամանակ, երբ 72 ժամը լրացել է։ Հետո մեղադրականից պարզ է դառնում, որ իբր ամուսինս թաղեցիների դեմ ցուցմունք է տվել։ Հավանաբար իրենցից էլ ամուսնուս դեմ են ցուցմունքներ վերցրել», - ասել է կալանավորվածի կինը՝ պնդելով, որ ամուսինը այդպիսի բան չի արել։
Լալա Բերնեցյանին գործում ներգրավել են որպես վկա։ Նրա խոսքով՝ վկայություն վերցնելիս իր իրավունքներին չեն ծանոթացրել, բայց թուղթ են տվել, որ ստորագրի, թե ծանոթ է իր իրավունքներին։ Բացի դրանից, Բերնեցյանի նշում է, որ իր ցուցմունքները փոխել են և հետագայում մեղադրականում «օգտագործել են ամուսնու դեմ»։
«Ինձ որպես վկա են ներառել, բայց ոչ մեկը ինձ չի զգուշացրել, որ ամուսնուդ դեմ կարող եմ ցուցմունք չտալ։ Իմ ցուցմունքի մեջ գրել եմ, որ չեմ հիշում, թե դեպքի օրը ամուսինս երբ է դուրս եկել, մութ էր։ Ես տանից դուրս չեմ եկել էդ օրը և կռիվ չեմ տեսել։ Հետո ինչ֊որ բաներ իրենք փոխել են, ես ասում էի, իրենք համակարգչով հավաքում էին։ Իմ փաստաբանը զանգում է ինձ հետո, ասում է՝ դու էդպիսի բաներ ասե՞լ ես, ասում եմ՝ չէ։ Իբր ես ասել եմ, թե տղաներից ում եմ տեսել ու կոնկրետ անուններ եմ նշել։ Իբր տեսել եմ՝ ոնց են քարով խփում», - ասել է մեղադրվողի կինը։ Նրա խոսքով՝ փորձում են իր ու ամուսնու անվան հետ խաղալ․ «Էդ բիծ է։ Մեկը, որ թաղում ուրիշ աչքով նայեց մեզ սրանից հետո, ո՞վ է պատասխան տալու։ Էն աստիճան են հասցնում, որ մարդ իրան վերացնի, պրծնի, ավելի լավ ա քեզ վերացնես, քան անունդ դուրս գա՝ գործ տվող»։
Կինը պնդում է՝ ոստիկանությունում իրենից և ամուսնուց կոնկրետ անուններ են պահանջել։
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող Զեյթունյանը, կնոջ խոսքով, վատ վիճակում է, սակայն պատշաճ ուշադրության չի արժանանում․ «Ձերբակալությունից օրեր անց ճնշման հետ խնդիրներ է ունեցել, բժիշկ չեն տվել, ասել են՝ կիրակի է, միայն ՄԻՊ-ին դիմելուց հետո են տվել։ Հիմա էլ ա վատ, ասում ա՝ մի դեղ են դեմս շպրտում ու գնում են»։

Жена арестованного после столкновений в Ереване заявила о подделке их показаний
Лала Бернецян утверждает, что ей и арестованному 25 июля мужу Эдуарду Зейтуняну приписали показания, которых они не давали: «Якобы супруг давал показания против ребят с района, а я, в качестве свидетеля, будто назвала конкретные имена». В беседе с Epress.am Бернецян заявила, что следователи делают это намеренно, чтобы «облегчить свою работу, и потому, что за нас некому заступиться».
Зейтунян обвиняется в нанесении удара полицейскому в ходе столкновений 19 июля в ереванском районе Сари Тах. Шестеро полицейских признаны пострадавшими. В случае подтверждения обвинения Зейтуняну грозит от 5 до 10 лет тюрьмы.
«В день инцидента он возвращался с работы, видит, кто-то спорит, вмешался, чтобы разнять. показывают кадр, мол, он поднял руку... «аа, полицейского бьет». Но на кадрах видно и то, как полицейские избивают людей. В полиции тоже не ангелы. Разве кто-то бьет полицейского, который стоит себе спокойно? Он, что, ненормальный? На экспертизу не отправили. У него опух палец, болело и до сих пор болит запястье - эти факты не говорят о том, что его били? Пусть посмотрят, что было до того. Били они, а ребята дали отпор», - рассказывает собеседница. По ее словам, супруга избили: в отмеченный день у него опухло запястье, он получил удары по голове.
Адвокат Зейтуняна Липарит Симонян сообщил Epress.am, что следствие по делу проходило с нарушением права на защиту.
«С самого начала муж потребовал адвоката, которого ему не предоставили. Сказали «Эдуард джан, садись и пиши, тебе будет лучше, мы все для тебя делаем, чтоб было лучше». Адвоката привлекли по истечении 72 часов. Затем из обвинения оказалось, будто он давал показания против соседей по району. А у них, вероятно, взяли показания против моего мужа», - сказала Бернецян, настояв на том, что Зейтунян подобного не делал.
Лала Бернецян проходит по делу в качестве свидетеля. При даче показаний, говорит она, ее не ознакомили с ее правами. При этом женщине пришлось подписать документ, согласно которому, со своими правами Бернецян ознакомлена. Также собеседница отмечает, что ее показания были изменены и впоследствии использованы в обвинении против мужа.
«Меня привлекли в качестве свидетеля, но никто не предупредил, что я могу не давать показаний. В показаниях я написала, что не помню, когда муж вышел, было темно. В тот день я из дому не выходила и не видела драки. Потом они что-то изменили. Я говорила, они набирали на компьютере. Позже звонит мой адвокат, спрашивает, говорила ли такое, я ответила «нет». Будто я сказала, кого из ребят видела и назвала конкретные имена. И якобы видела, как бросают камни». Бернецян считает случившееся попыткой опорочить их с мужем. «Это позор. А если кто-то в районе посмотрит на нас косо, кто за это ответит? Доводят до того, чтобы человек уничтожил себя. Лучше так, чем прослыть стукачом».
В полиции, сообщила собеседница, от нее и мужа требовали конкретных имен.
У Зейтуняна, который находится в ереванской Нубарашенской тюрьме, по словам жены, проблемы со здоровьем, но его игнорируют: «Через несколько дней после ареста у него возникли перепады давления, но врача не предоставили, сославшись на выходной. Привели врача только после обращения к Защитнику прав человека. Ему и сейчас плохо. Говорит, что перед ним кидают какое-то лекарство и уходят».