Արվեստագետին ապօրինաբար թույլ չեն տալիս Հայաստանից դուրս գալ
Արվեստագետ Արտակ Գևորգյանին թույլ չեն տալիս լքել Հայաստանը։ 2015 թվականի դեկտեմբերին նա ստվարաթղթե տանկով հարվածել էր ԱԱԾ֊ի շենքի պատին, դեպքի առնչությամբ քրգործ էր հարուցվել, բայց Գևորգյանը արդարացվել էր, իսկ երկրից չհեռանալու պարտավորությունը վերացվել։
Գևորգյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ արդարացման դատավճիռը կայացվել է հունիսի 24-ին, այն օրինական ուժի մեջ պետք է մտներ մեկ ամսվա ընթացքում։ Գևորգյանը փորձել է մեկնել Վրաստան հուլիսի 25-ից հետո, նրան արգելել են հատել սահմանը։ Մտածելով, որ արգելքը հանելու որոշումն ընդամենը ուշանում է մի քանի օրով, արվեստագետը հետաձգել է ճամփորդությունը։
«Երկրորդ անգամ ես փորձեցի սահմանը հատել սեպտեմբերին՝ վճռից արդեն մի քանի ամիս անց։ Անցակետում անձնագիրս ստուգելուց հետո ինձ շրջապատեցին, ձեռնաշղթաներ հագցրեցին, Բագրատաշենի ոստիկանության բաժնից եկան, տարան։ Զանգեցի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, ասացին՝ խնդիրը համարկարգային է, չենք կարող այս պահին ոչնչով օգնել», ֊ պատմել է արվեստագետը։
Նրա տպավորությամբ՝ պատահական չէ, որ երկրից հեռանալու արգելքն իր վրայից չեն հանում․ Գևորգյանը դրանում դիտավորություն է տեսնում։
«Ինչքան հնարավոր տեղ կա, դիմել եմ։ Ոստիկանությունն ասում է՝ դիմեք ԱԱԾ, ԱԱԾ֊ից ասում են՝ դիմեք Ոստիկանություն։ Դատարանն ասում է, որ վճիռն ուղարկել են կատարման՝ «մնացածի հետ մենք գործ չունենք»։ Իրար վրա են քցում», ֊ ասել է Արտակ Գևորգյանը։

Armenian Authorities Yet to Lift Travel Ban on Anti-Government Activist
Artak Gevorgyan, an Armenian artist and activist who was brought to trial earlier this year for crashing a home-made cardboard tank into the building of the country's National Security Service (NSS), is not allowed to leave the country despite having been acquitted by a Yerevan court.
Speaking to Epress.am Tuesday, Gevorgyan said that the acquittal verdict was issued on June 24 and the travel ban imposed on him should have been lifted accordingly within a month after he was acquitted. However, the artist has since been detained twice at the Bagratashen checkpoint when trying to travel to Georgia.
“In September, when I tried to cross the border for the second time, I was handcuffed and taken to the Bagratashen police station. I phoned the office of the Human Rights Ombudsman but they told me that it was a 'systemic problem' and that they could do nothing to help me,” Gevorgyan stated.
“I've gone everywhere; the police tell me to appeal to the NSS; the NSS says I should go to the police; the court says the verdict has been issued and should have come into force by now but they can do nothing else,” the artist added, claiming that authorities were deliberately ignoring the issue.