Արվեստագետին ապօրինաբար թույլ չեն տալիս Հայաստանից դուրս գալ
Արվեստագետ Արտակ Գևորգյանին թույլ չեն տալիս լքել Հայաստանը։ 2015 թվականի դեկտեմբերին նա ստվարաթղթե տանկով հարվածել էր ԱԱԾ֊ի շենքի պատին, դեպքի առնչությամբ քրգործ էր հարուցվել, բայց Գևորգյանը արդարացվել էր, իսկ երկրից չհեռանալու պարտավորությունը վերացվել։
Գևորգյանը Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է, որ արդարացման դատավճիռը կայացվել է հունիսի 24-ին, այն օրինական ուժի մեջ պետք է մտներ մեկ ամսվա ընթացքում։ Գևորգյանը փորձել է մեկնել Վրաստան հուլիսի 25-ից հետո, նրան արգելել են հատել սահմանը։ Մտածելով, որ արգելքը հանելու որոշումն ընդամենը ուշանում է մի քանի օրով, արվեստագետը հետաձգել է ճամփորդությունը։
«Երկրորդ անգամ ես փորձեցի սահմանը հատել սեպտեմբերին՝ վճռից արդեն մի քանի ամիս անց։ Անցակետում անձնագիրս ստուգելուց հետո ինձ շրջապատեցին, ձեռնաշղթաներ հագցրեցին, Բագրատաշենի ոստիկանության բաժնից եկան, տարան։ Զանգեցի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, ասացին՝ խնդիրը համարկարգային է, չենք կարող այս պահին ոչնչով օգնել», ֊ պատմել է արվեստագետը։
Նրա տպավորությամբ՝ պատահական չէ, որ երկրից հեռանալու արգելքն իր վրայից չեն հանում․ Գևորգյանը դրանում դիտավորություն է տեսնում։
«Ինչքան հնարավոր տեղ կա, դիմել եմ։ Ոստիկանությունն ասում է՝ դիմեք ԱԱԾ, ԱԱԾ֊ից ասում են՝ դիմեք Ոստիկանություն։ Դատարանն ասում է, որ վճիռն ուղարկել են կատարման՝ «մնացածի հետ մենք գործ չունենք»։ Իրար վրա են քցում», ֊ ասել է Արտակ Գևորգյանը։

«Напугавшему» правоохранителей армянскому артисту не разрешили выехать из страны
Артисту Артаку Геворгяну не разрешают покинуть пределы Армении. В декабре прошлого года он «въехал» в стену здания Службы нацбезопасности на картонном танке. Было заведено уголовное дело, но Геворгяна оправдали, а запрет на выезд был отменен.
Оправдательный вердикт вынесли 24 июня. В беседе с Epress.am Геворгян сообщил, что он должен был вступить в силу в течение месяца. Так, после 25 июля  собеседник попытался уехать в Грузию, однако пересечь границу ему не разрешили. Артак Геворгян счел, что решение о снятии запрета запоздало на несколько дней, и отложил путешествие.
«Во второй раз я попытался пересечь границу в сентябре, уже спустя несколько месяцев. После того, как мой паспорт проверили на КПП, меня окружили, надели наручники, пришли люди из полиции Баграташена и увели меня. Я позвонил в офис Защитника прав человека, сказали «это системная проблема, в данный момент ничем помочь не можем»», - рассказал собеседник.
Геворгян считает, что запрет не снимают намеренно: «Я обратился, куда только можно. Полиция призывает обращаться в СНБ, в Службе нацбезопасности говорят «обращайтесь в полицию». Суд говорит, что вердикт отправлен и должен быть исполнен, «остальное нас не касается». Сваливают друг на друга».
Напомним, что, согласно обвинению, около 01:30 10 декабря 2015 года член арт-группы «Контрудар» Артак Геворгян сделанным им же картонным танком «намеренно ударил по железным воротам административного здания СНБ, чем грубо нарушил общественный порядок, помешал работе сотрудников, осуществлявших службу охраны в здании СНБ, и вызвал у них чувство страха в связи с сохранностью имущества».