Մեդիան՝ իշխանության գործիք․ «Կիսաբաց լուսամուտներ»֊ը և ԶԼՄ֊ների էթիկան
Սոցիոլոգ Աննա Ժամակոչյանը և «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան» դիմել էին Հայաստանի զանգվածային լրատվության միջոցների էթիկայի դիտորդ մարմնին՝ «Ա ԹԻ ՎԻ» հեռուստաընկերության «Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդաշարի 2016 թվականի մարտի 22-ի«Վտանգավոր լռություն» հաղորդման բովանդակությունը քննության առնելու խնդրանքով։ Հաղորդման հյուրն է եղել Վլադիկ Մարտիրոսյանը, ով ամիսներ անց՝ հուլիսի 8-ին, կացնահարել էր նախկին կնոջը՝ Թագուհի Մանսուրյանին, և նրա ծնողներին: Հաղորդման  ընթացքում նշվում էր, որ կինը Մարտիրոսյանին, ով ալիմենտներ չի վճարում, թույլ չի տալիս տեսնել երեխային։ Հաղորդման ընթացքում Մարտիրոսյանը և ներկաները թիրախավորում էին Մանսուրյանի մորը՝ խիստ բացասական կարծիքներ էին հնչեցնելով նրա մասին։
Էթիկայի դիտորդ մարմին ներկայացրած դիմումի, դրա պատասխանի և առհասարակ հասարակության մեջ մեդիայի դերի և ազդեցությունների մասին Epress.am-ը զրուցել է Աննա Ժամակոչյանի հետ։
«Այսօր զանգվածային մեդիան մի կողմից բիզնես է և քաղաքականություն, իսկ մյուս կողմից կախված է բիզնես և քաղաքական դաշտերից։ Եվ հարց է առաջանում, թե այսպիսի կախվածության պայմաններում ի՞նչպես կարող է այն գործառնել, ինչ դեր կարող է այն ունենալ հանրության համար», - Ժամակոչյանի կարծիքով՝ Հայաստանում այսօր լրատվամիջոցները մեծամասամբ աջակցում են գոյություն ունեցող պահպանողական բարոյականության և իշխանության վերարտադրությանը։ Ներկայումս հայաստանյան մեդիա կառույցների գերկշիռ մասը, հատկապես հեռարձակվողները, իշխող վերնախավի գործիքն են պնդում է սոցիոլոգը, որոնք զուգահեռաբար աշխատում են լսարանի քանակական ցուցանիշ ապահովելու ուղղությամբ։
«Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդման ժամանակ, ինչպես արձանագրել է դիտորդ մարմինը, անտեսվել է Թագուհի Մանսուրյանի անձնական կյանքին չմիջամտելու իրավունքը, հաղորդման մեջ բացակայում է երկրորդ կողմի՝ Թագուհու և նրա ընտանիքի տեսակետը, անօրինական կերպով օգտագործվել է գաղտնի կատարված ձայնագրություններ։
«Դիտորդ մարմինն արձանագրել է այս փաստերը, սակայն շատ հարցերիս պատասխան չեմ ստացել», - ասել է Ժամակոչյանը։ Որպես օրինակ՝ նա նշել է հաղորդման հյուրերի ընտրության չափանիշի հարցը, որին ԶԼՄ-ների դիտորդ մարմնի պատասխանի մեջ բավարար անդրադարձ չի կատարվել։
«Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդման ժամանակ հատուկ հրավիրված հյուրերը, մասնագետները սովորաբար հաղորդման հերոսներին խորհուրդներ և լուծումներ են առաջարկում։
«Դիտորդ մարմնին ուղղված իմ հայտում խնդրել էի, որ անդրադառնան, օրինակ, հաղորդման կառուցվածքի, հրավիրված հյուրերի կազմի ձևավորվման հարցերին, ասենք՝ ի՞նչ չափանիշներով են ընտրվում նրանք։ Ներկա հյուրերը հաճախ շեղվում են մասնագիտական տեսանկյունից, բացի այդ կարևոր է, թե տվյալ մասնագետը որ սոցիալական խմբերի շահերն է ներկայացնում։ Մյուս կարևոր կողմը այսպես կոչված «հայտնիների» մասնակցության հարցն է։ Օրինակ՝ ի՞նչ հիմքով է դերասան-հյուրը խոսում իրավական խնդրի մասին։ Նա կարծիք է հայտնում, որովհետև պարզապես հայտնի՞ է, բայց ի՞նչ սոցիալական դերով է նա հայտնի, բացի իր դերասանական գործունեությունից։ Այդ բոլոր հյուրերն էլ, լինեն մասնագետներ (հրավիրվում են փաստաբաններ, հոգեբաններ-խմբ.), թե ոչ, խոսում են անհավասար և պահպանողական բարոյականության տեսանկյունից։ Ինձ հետաքրիր է, թե ի՞նչ հիմքով են նրանք կարծում, թե կարող են կոնկրետ մարդկանց մասնավոր կյանքի մասին, այն էլ այդպիսի նուրբ թեմաներով, այդքան միանշանակ գնահատականներ և խորհուրդներ տալ»:
Նրա խոսքով՝ հաղորդումը, որը կարծես թե կոչված է հաղորդման հերոսի խնդիրներին լուծում առաջարկելու համար, էլ ավելի է խորացնում դրանք։
«Կոնկրետ այս՝ «Վտանգավոր լռության» հաղորդման համար կարող ենք ասել, որ հերոսի՝ Թագուհու նախկին ամուսնու հետապնդման վարքը խրախուսվել է գրեթե բոլոր հյուրերի կողմից։ Դահլիճում նստածներից ոչ ոք չի նկատում, որ այդ մարդը հետապնդում է իր նախկին կնոջը։ Ավելին, գովաբանում և խրախուսում են նրան՝ որպես հետևողական հոր։ Հստակ երևում է, որ Թագուհու մայրը՝ Վլադիկ Մարտիրոսյանի զոքանչը, ով հետագայում մահացավ կացնահարման հարվածներից, հաղորդման ընթացքում կոնկրետ թիրախավորվել և պիտակավորվել է գրեթե բոլորի կողմից։
ԶԼՄ-ների էթիկայի դիտորդ մարմինն իր պատասխանում հորդորել էր «Ա ԹԻ ՎԻ» հեռուստաընկերության ղեկավարությանը նման թեմաներ լուսաբանելիս ավելի նրբանկատ լինել:
«Ես ավելի մանրամասն վերլուծություն պահանջող հարցերով էի դիմել էթիկայի դիտորդ մարմնին, թեև դժվար է պատկերացնել, թե փորձգիտական խորհուրդը կարող էր ավելին անել։ Նրանցից սպասում էի նաև պատասխան, թե կա՞ն, արդյոք, այլ հանրային հնարավորություններ կամ ուղիներ հաղորդման հեղինակներին պատասխանատվության կանչելու։ Այնուամենայնիվ, պետք է հաշվի առնել նաև, որ էթիկայի դիտորդ մարմինը չունի ոչ մի լծակ, այն ինքնակառավարվող մարմին է, և միայն խորհրդատվական կարծիք կարող է արտահայտել», - սոցիոլոգի կարծիքով ԶԼՄ-ների էթիկայի հանձնախմբի որոշումը կարող էր արդյունավետ լինել այն դեպքում, եթե լրատվամիջոցները Հայաստանում իրոք ազատ լինեին:
«Պատկերացնել, որ «Ա ԹԻ ՎԻ» -ի լրագրողները սրտնեղելու են՝ մի քիչ դժվար է, բայց գոնե այդ քննադատությունը հանրայնորեն հնչեցնելը ես կարևոր եմ համարում: Հուսամ, որ հաջորդ անգամ, երբ նույնանման հաղորդում կազմակերպեն, հաշվի կառնեն այս կարծիքները: Իհարկե լավագույն լուծումն այն կլիներ, որ հաղորդաշարի աշխատակազմը այնքան ինքնաքննադատ լիներ, որ հրաժարվեր հաղորդումներն այս ոճով և ձևով անելուց, ժամանակավորապես կասեցներ աշխատանքը և թիմը լուրջ վերապատրաստում անցներ», - ասել է Ժամակոչյանը։ Նա կարծում է, որ դիտորդ մարմնի գնահատականները գուցե ուղենիշ կլինեն նաև մյուս բոլոր լրագրողների համար, որոնք անդրադառնում են ընտանեկան և այլ խնդրահարույց թեմաների:
Սոցիոլոգը Epress.am-ի խնդրանքով անդրադարձել է նաև վերջերս «Իրավունք» թերթում հրապարակված «Տասնյոթ տարի էդ լիրբը եղել է միանգամից երկու եղբայրների կինը» վերնագրով հոդվածի այլ ԶԼՄ֊ներում արտատպումներին։ Հոդվածում պատմվում է օգոստոսի սկզբին Դիլիջան քաղաքում 45-ամյա Վարդան Եսայանի կողմից որսորդական հրացանով եղբոր՝ 37-ամյա կնոջ`Գայանե Կոխլիկյանին վիրավորելու դեպքը: Կինը 12 օր հիվանդանոցում է անցկացրել, իսկ դեպքից 14 օր անց ինքնասպանություն գործած Եսայանի դին հայտնաբերվել է անտառում: Թերթը մեծ հարցազրույց է արել Եսայանների հարազատներից մեկի հետ, որի խոսքով՝ այս ամենի պատճառը Եսայանի և եղբոր կնոջ ինտիմ կապն է եղել: Թերթի հոդվածը գրեթե ամբողջությամբ Գայանեի «արատավոր» վարքի և «անբարոյականության» մասին էր: Հատկապես Գայանեի վարքին վերաբերող հատվածները մի շարք թերթեր վերահրապարակել էին:
«Ինչպե՞ս է գործառնում մեդիա-տնտեսություն կոչվածը. մեդիան իշխանության գործիքն է, և որպես այդպիսին պետք է լսարան ապահովի, դրա համար նրան պետք են «հետաքրքիր» սկանդալներ: Բայց գլխավոր հարցն այն է, թե ում են առնչվում այդ սկանդալները։ Ինչպես տեսնում ենք, դրանք մեզնում մեծամասամբ անպաշտպան և խոցելի խավերի շուրջ են։ Հետաքրքիր է, օրինակ, արևմտյան թերթերում սկանդալային նյութերը վերաբերում են ավելի շուտ հայտնի և վերնախավի մարդկանց, իսկ մեզ մոտ՝ անպաշտպաններին, գյուղացիներին, խոցելիներին։ Մենք գիտենք, որ Հայաստանում հարուստ, իշխանություն ունեցող շատ մարդիկ, հատկապես տղամարդիկ, ունեն մեկից ավելի կին կամ ընտանիք, բայց ոչ մի լրագրող չի գնում նրանց կանանց կամ բարեկամներին հարցնում, թե ինչքանով են այդ կանայք տառապում։ Ոչ ոք չի լուսաբանում այդ ընտանիքների ողբերգությունները։ Փոխարենը լուսաբանվում է փոքր քաղաքի կին բնակչի պատմությունը, բայց եթե դա լիներ ինչ-որ ազդեցիկ տղամարդու կամ որևէ հարուստ մի ընտանիքի պատմություն, արդյո՞ք այս նույն թերթը կլուսաբաներ այն։
Նշված հոդվածում վերցրել են ամենախոցելի, անպաշտպան մարդկանց և էլ ավելի են թիրախավորել։ Այստեղ մենք ունենք երկու առումով թիրախավորում. սոցիալական խավը և սեռային պատկանելիությունը: Այնուամենայնիվ, ի՞նչ հարց են լուծում այս հոդվածը կամ վերը նշված հաղորդումը․ դրանք ոչ մի սոցիալական հարց չեն լուծում (եթե չասենք, որ վնասում են), այլ միմիայն սեփական լսարանի ծավալներն են ապահովում», ֊ նշել է մեր զրուցակիցը։
Սոցիոլոգը կարծում է, որ այս պատմությանը մեդիան կարող էր անդրադառնալ, բայց ոչ թե կնոջ բարոյականության, այլ բոլորովին այլ տեսանկյունից․
«Մտահոգ մեդիան կարող էր բարձրացնել այն հարցը, թե ինչպես և ինչ պայմաններում է տեղի է ունենում ընտանիքի ձևաչափի փոփոխություն Հայաստանում և ինչպես է դա ընդունվում կամ մերժվում միջավայրի կողմից։ Սովորականից տարբերվող ընտանիքի ձևերը շատ են մեր շուրջը, բայց դրանք չեն լուսաբանվում պայմանների և պատճառների տեսանկյունից, օրինակ, գուցե թե դա տնտեսակարգի փոփոխության հետևանք է։ Այսպիսի հարցեր, խորքային խնդիրներ լրատվամիջոցները չեն դնում իրենց առաջ։ Այնինչ, նույնիսկ այդ հոդվածում երևում է, որ կա տնտեսական գործոն, և սոցիալական հարցերով մտահոգ լրագրողը դա կնկատեր և կշեշտադրեր, սակայն դրա փոխարեն գլխավորը մնում է «լրբի» հարցը։
Մեդիայի շուրջ մոտեցումները տարբեր են, բայց, այո, մեդիան ազդում է հանրային կարծիքի և մտածողության ձևերի վրա։ Ճիշտ է, դա ուղիղ ազդեցություն չէ, այլ համակարգային է։ Այն ազդում է մշակութային դրության, արժեքների, մտածողության ձևավորման կամ վերարտադրման վրա, և որ ամենասարսափելին է, այն բերում է ստանդարտացման, անհամատեքստ սոցիալական պատկերացումների ստեղծմանը և պահպանմանը։ Սարսափելի է նաև այն, որ լուծումներ չկան, բայց կան անելիքներ։ ԶԼՄ֊ների մասով գլխավոր անելիքն առնչվում է հենց մեդիայի՝ որպես ինստիտուտի, դրա համակարգային պրոբլեմների հաղթահարմանը։ Արդյո՞ք առկա մեդիա հաստատություններն ի վիճակի են հանրային խնդիրներին լուծումներ առաջարկել, և եթե ոչ, ապա ինչպես պետք է վերափոխվի մեդիան։ Իսկ ավելի ընդհանուր առումով անելիքներից, թերևս, այն է, որ քայլեր ձեռնարկվեն հասարակության մեջ քննադատական մտածողության ձևավորման և զարգացման ուղղությամբ, որպեսզի մարդիկ ավելի հակված լինեն խուսափել պարզունակ գնահատականներից, ընկալեն սոցիալական կյանքի բարդությունները, քայլեր ձեռնարկվեն կնատյացությունը և առհասարակ տարբերվողների, անպաշտպանների հանդեպ ատելությունը հաղթահարելու ուղղությամբ»։

Mass Media in Armenia: Power Elite's Tool to Shape and Control People's Thoughts
Sociologist Anna Zhamakochyan and the Coalition to Stop Violence against Women NGO filed an appeal in early September with Armenia's Media Ethics Observatory (MEO), a Yerevan Press Club board supervising the activities of mass media in the country, to look into the content of the March 22 2016 episode of ATV TV channel's Semi-Open Windows talk show. The episode was entitled “Dangerous Silence” and featured Yerevan citizen Vladik Martirosyan as the main guest. The man was complaining that his former wife, Taguhi Mansuryan, was not allowing him to see their child and blaming his ex mother-in-law for allegedly setting Mansuryan against him. Months later, on July 8, Martirosyan attacked Mansuryan and her parents with an axe. In an interview for Epress.am, Zhamakochyan spoke about their appeal, the MEO's response to it and the media's role and influence on the society as a whole.
“The media today is all about business and politics; it is dependent on the business and political fields. The question, then, arises: how can media function properly in such conditions and what role can it play in the society?” the sociologist said, adding that Armenian mass media today is largely contributing to the perpetuation of the existing conservative morality and power. Currently, Zhamakochyan insisted, the vast majority of Armenian media companies, particularly broadcasters, are a tool of the ruling elite which are working to simultaneously ensure sufficient audience numbers.
After considering Zhamakochyan's and the Coalition's joint appeal, the supervisory board found that Taguhi Mansuryan's right to privacy had been violated during the course of the Semi-Open Windows episode; besides, the observers noted the one-sidedness of the story, the creators' failure to seek out the Mansuryans' opinions, and the illegal usage of a secretly made recording.
“The supervisory board did record this facts; however, a number of my questions have gone unanswered,” Zhamakochyan told our reporter. For instance, the sociologist said, she did not receive any clarification regarding the criteria for choosing the guests of the program.
Typically, Semi-Open Windows invites “guest experts” to give the heroes some advice and offer solutions to their issues. “I had asked the board to look into the requirements for choosing these guests because they often deviate from the professional point of view ; besides, it is important what social groups' interests these experts represent. The participation of so-called celebrities is another essential issue. Say, on what basis does a guest actor speak about a legal problem? Is he allowed to express an opinion just because he is a celebrity? What social roles does he have besides being an actor? Anyway, all of the guests, whether they are experts or not, speak from the viewpoint of unequal and conservative morality. I wonder, why do they believe they are entitled to give such unequivocal assessments regarding the private life of specific people, moreover, on such delicate issues?”
Zhamakochyan argued that the talk show, which is supposedly designed to offer solutions to the heroes' issues, only adds fuel to the fire; “We can safely say that almost all the guests of this particular episode, 'Dangerous Silence,' encouraged the behaviour of Taguhi's former husband. None of those present even noticed that the hero was actually stalking his ex-wife; on the contrary, they encouraged and praised him for being a consistent parent. It is also evident that Taguhi's mother, whom Vladik Martirosyan later killed with numerous blows of his axe, was specifically targeted and labelled by everyone in the audience.”
In its response, the media ethics supervisory board only urged ATV TV channel to “be more sensitive” when covering such topics in the future. “I, however, had pointed out to issues that required a more detailed analysis; although, it is hard to imagine that an advisory board could have done more. I also expected them to address my questions as to whether there exist any other public means to bring the creators of the program to justice, but to no avail. Anyhow, we should take into account that this supervisory board has no leverage and is a self-governing body with an advisory function,” Zhamakochyan stated. She stressed that the MEO's ruling could have been effective were there media freedom in Armenian. “I can't imagine ATV reporters being chagrined , but I do think it's important to  publicly declare this criticism. Hopefully, they'll take these opinions into consideration when preparing a future similar episode.”
We asked the sociologist to also comment on Iravunk newspaper's recent article under the headline, “For 17 Years This Whore Lived with Two Brothers at the Same Time.” The article told the story of 37-year-old Dilijan resident Gayane Kokhlikyan who had been shot and wounded in the beginning of August by her husband's brother, 45-year-old Vardan Yesayan. The woman spent 12 days in the hospital, and two weeks after the incident, Yesayan was found dead in nearby woods in an apparent suicide. The paper conducted a lengthy interview a relative of the Yesayans who insisted that the one reason for these events was the woman's intimate relationship with her husband's brother. Iravunk's article almost entirely focused on Gayane Kokhlikyan's “immorality” and her “promiscuous behaviour.” Several Armenian media outlets subsequently reprinted the corresponding excerpts from the article.
“How does the so-called media economy work? Media is a tool of those in power and as such it has to ensure specific audience numbers; to do so, media needs 'interesting' scandals. But the main question is: who are these scandals about? As we can see, they mainly focus on the defenseless and vulnerable. Interestingly enough, scandalous article in Western newspapers mainly target famous and powerful people, while in Armenia - on defenseless and vulnerable villagers. Everyone knows that rich and powerful people in Armenia, particularly men, have several wives and families, but no reporter ever asks these women or their families about the suffering they are forced to go through. No one covers these families' tragedy. But quick to write the story of a small town woman. Neither this article nor the aforementioned TV program solves any social problems; they only ensure audience numbers,” Zhamakochyan said, noting that the media could have covered the same story from a different point of view and not from that of the woman's morality.
“Concerned media could have raised the issue of how and under what conditions the concept of the family changes in Armenia and how the environment either accepts to rejects these changes. We are surrounded by a number of alternative family forms but they are not being highlighted in terms of conditions and reasons . They might be a consequence of socio-economic structural changes, but media does not take into account such in-depth issues and puts the emphasis on being a 'whore.'
“Approaches to the media are different, but, yes, media does influence and form public opinion. It is, however, not a direct influence but a systemic one; it affects cultural values, shapes and molds social outlooks and attitudes, but worst of all, it leads to the creation and standardization of context-free social perceptions.
“Mass media has to take actions to overcome its systemic issues. Are the existing Armenian media outlets capable of offering solutions to social problems, if not, how should media be transformed? As a whole, we need to take action to form and develop critical thinking within the society, to ensure that people abstain from ignorant assessments and try to understand the complexity of social life. And finally, we should take measures to combat misogyny and hatred towards those who are different from us and who happen to be vulnerable,” the sociologist concluded.