Մեդիան՝ իշխանության գործիք․ «Կիսաբաց լուսամուտներ»֊ը և ԶԼՄ֊ների էթիկան
Սոցիոլոգ Աննա Ժամակոչյանը և «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան» դիմել էին Հայաստանի զանգվածային լրատվության միջոցների էթիկայի դիտորդ մարմնին՝ «Ա ԹԻ ՎԻ» հեռուստաընկերության «Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդաշարի 2016 թվականի մարտի 22-ի«Վտանգավոր լռություն» հաղորդման բովանդակությունը քննության առնելու խնդրանքով։ Հաղորդման հյուրն է եղել Վլադիկ Մարտիրոսյանը, ով ամիսներ անց՝ հուլիսի 8-ին, կացնահարել էր նախկին կնոջը՝ Թագուհի Մանսուրյանին, և նրա ծնողներին: Հաղորդման  ընթացքում նշվում էր, որ կինը Մարտիրոսյանին, ով ալիմենտներ չի վճարում, թույլ չի տալիս տեսնել երեխային։ Հաղորդման ընթացքում Մարտիրոսյանը և ներկաները թիրախավորում էին Մանսուրյանի մորը՝ խիստ բացասական կարծիքներ էին հնչեցնելով նրա մասին։
Էթիկայի դիտորդ մարմին ներկայացրած դիմումի, դրա պատասխանի և առհասարակ հասարակության մեջ մեդիայի դերի և ազդեցությունների մասին Epress.am-ը զրուցել է Աննա Ժամակոչյանի հետ։
«Այսօր զանգվածային մեդիան մի կողմից բիզնես է և քաղաքականություն, իսկ մյուս կողմից կախված է բիզնես և քաղաքական դաշտերից։ Եվ հարց է առաջանում, թե այսպիսի կախվածության պայմաններում ի՞նչպես կարող է այն գործառնել, ինչ դեր կարող է այն ունենալ հանրության համար», - Ժամակոչյանի կարծիքով՝ Հայաստանում այսօր լրատվամիջոցները մեծամասամբ աջակցում են գոյություն ունեցող պահպանողական բարոյականության և իշխանության վերարտադրությանը։ Ներկայումս հայաստանյան մեդիա կառույցների գերկշիռ մասը, հատկապես հեռարձակվողները, իշխող վերնախավի գործիքն են պնդում է սոցիոլոգը, որոնք զուգահեռաբար աշխատում են լսարանի քանակական ցուցանիշ ապահովելու ուղղությամբ։
«Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդման ժամանակ, ինչպես արձանագրել է դիտորդ մարմինը, անտեսվել է Թագուհի Մանսուրյանի անձնական կյանքին չմիջամտելու իրավունքը, հաղորդման մեջ բացակայում է երկրորդ կողմի՝ Թագուհու և նրա ընտանիքի տեսակետը, անօրինական կերպով օգտագործվել է գաղտնի կատարված ձայնագրություններ։
«Դիտորդ մարմինն արձանագրել է այս փաստերը, սակայն շատ հարցերիս պատասխան չեմ ստացել», - ասել է Ժամակոչյանը։ Որպես օրինակ՝ նա նշել է հաղորդման հյուրերի ընտրության չափանիշի հարցը, որին ԶԼՄ-ների դիտորդ մարմնի պատասխանի մեջ բավարար անդրադարձ չի կատարվել։
«Կիսաբաց լուսամուտներ» հաղորդման ժամանակ հատուկ հրավիրված հյուրերը, մասնագետները սովորաբար հաղորդման հերոսներին խորհուրդներ և լուծումներ են առաջարկում։
«Դիտորդ մարմնին ուղղված իմ հայտում խնդրել էի, որ անդրադառնան, օրինակ, հաղորդման կառուցվածքի, հրավիրված հյուրերի կազմի ձևավորվման հարցերին, ասենք՝ ի՞նչ չափանիշներով են ընտրվում նրանք։ Ներկա հյուրերը հաճախ շեղվում են մասնագիտական տեսանկյունից, բացի այդ կարևոր է, թե տվյալ մասնագետը որ սոցիալական խմբերի շահերն է ներկայացնում։ Մյուս կարևոր կողմը այսպես կոչված «հայտնիների» մասնակցության հարցն է։ Օրինակ՝ ի՞նչ հիմքով է դերասան-հյուրը խոսում իրավական խնդրի մասին։ Նա կարծիք է հայտնում, որովհետև պարզապես հայտնի՞ է, բայց ի՞նչ սոցիալական դերով է նա հայտնի, բացի իր դերասանական գործունեությունից։ Այդ բոլոր հյուրերն էլ, լինեն մասնագետներ (հրավիրվում են փաստաբաններ, հոգեբաններ-խմբ.), թե ոչ, խոսում են անհավասար և պահպանողական բարոյականության տեսանկյունից։ Ինձ հետաքրիր է, թե ի՞նչ հիմքով են նրանք կարծում, թե կարող են կոնկրետ մարդկանց մասնավոր կյանքի մասին, այն էլ այդպիսի նուրբ թեմաներով, այդքան միանշանակ գնահատականներ և խորհուրդներ տալ»:
Նրա խոսքով՝ հաղորդումը, որը կարծես թե կոչված է հաղորդման հերոսի խնդիրներին լուծում առաջարկելու համար, էլ ավելի է խորացնում դրանք։
«Կոնկրետ այս՝ «Վտանգավոր լռության» հաղորդման համար կարող ենք ասել, որ հերոսի՝ Թագուհու նախկին ամուսնու հետապնդման վարքը խրախուսվել է գրեթե բոլոր հյուրերի կողմից։ Դահլիճում նստածներից ոչ ոք չի նկատում, որ այդ մարդը հետապնդում է իր նախկին կնոջը։ Ավելին, գովաբանում և խրախուսում են նրան՝ որպես հետևողական հոր։ Հստակ երևում է, որ Թագուհու մայրը՝ Վլադիկ Մարտիրոսյանի զոքանչը, ով հետագայում մահացավ կացնահարման հարվածներից, հաղորդման ընթացքում կոնկրետ թիրախավորվել և պիտակավորվել է գրեթե բոլորի կողմից։
ԶԼՄ-ների էթիկայի դիտորդ մարմինն իր պատասխանում հորդորել էր «Ա ԹԻ ՎԻ» հեռուստաընկերության ղեկավարությանը նման թեմաներ լուսաբանելիս ավելի նրբանկատ լինել:
«Ես ավելի մանրամասն վերլուծություն պահանջող հարցերով էի դիմել էթիկայի դիտորդ մարմնին, թեև դժվար է պատկերացնել, թե փորձգիտական խորհուրդը կարող էր ավելին անել։ Նրանցից սպասում էի նաև պատասխան, թե կա՞ն, արդյոք, այլ հանրային հնարավորություններ կամ ուղիներ հաղորդման հեղինակներին պատասխանատվության կանչելու։ Այնուամենայնիվ, պետք է հաշվի առնել նաև, որ էթիկայի դիտորդ մարմինը չունի ոչ մի լծակ, այն ինքնակառավարվող մարմին է, և միայն խորհրդատվական կարծիք կարող է արտահայտել», - սոցիոլոգի կարծիքով ԶԼՄ-ների էթիկայի հանձնախմբի որոշումը կարող էր արդյունավետ լինել այն դեպքում, եթե լրատվամիջոցները Հայաստանում իրոք ազատ լինեին:
«Պատկերացնել, որ «Ա ԹԻ ՎԻ» -ի լրագրողները սրտնեղելու են՝ մի քիչ դժվար է, բայց գոնե այդ քննադատությունը հանրայնորեն հնչեցնելը ես կարևոր եմ համարում: Հուսամ, որ հաջորդ անգամ, երբ նույնանման հաղորդում կազմակերպեն, հաշվի կառնեն այս կարծիքները: Իհարկե լավագույն լուծումն այն կլիներ, որ հաղորդաշարի աշխատակազմը այնքան ինքնաքննադատ լիներ, որ հրաժարվեր հաղորդումներն այս ոճով և ձևով անելուց, ժամանակավորապես կասեցներ աշխատանքը և թիմը լուրջ վերապատրաստում անցներ», - ասել է Ժամակոչյանը։ Նա կարծում է, որ դիտորդ մարմնի գնահատականները գուցե ուղենիշ կլինեն նաև մյուս բոլոր լրագրողների համար, որոնք անդրադառնում են ընտանեկան և այլ խնդրահարույց թեմաների:
Սոցիոլոգը Epress.am-ի խնդրանքով անդրադարձել է նաև վերջերս «Իրավունք» թերթում հրապարակված «Տասնյոթ տարի էդ լիրբը եղել է միանգամից երկու եղբայրների կինը» վերնագրով հոդվածի այլ ԶԼՄ֊ներում արտատպումներին։ Հոդվածում պատմվում է օգոստոսի սկզբին Դիլիջան քաղաքում 45-ամյա Վարդան Եսայանի կողմից որսորդական հրացանով եղբոր՝ 37-ամյա կնոջ`Գայանե Կոխլիկյանին վիրավորելու դեպքը: Կինը 12 օր հիվանդանոցում է անցկացրել, իսկ դեպքից 14 օր անց ինքնասպանություն գործած Եսայանի դին հայտնաբերվել է անտառում: Թերթը մեծ հարցազրույց է արել Եսայանների հարազատներից մեկի հետ, որի խոսքով՝ այս ամենի պատճառը Եսայանի և եղբոր կնոջ ինտիմ կապն է եղել: Թերթի հոդվածը գրեթե ամբողջությամբ Գայանեի «արատավոր» վարքի և «անբարոյականության» մասին էր: Հատկապես Գայանեի վարքին վերաբերող հատվածները մի շարք թերթեր վերահրապարակել էին:
«Ինչպե՞ս է գործառնում մեդիա-տնտեսություն կոչվածը. մեդիան իշխանության գործիքն է, և որպես այդպիսին պետք է լսարան ապահովի, դրա համար նրան պետք են «հետաքրքիր» սկանդալներ: Բայց գլխավոր հարցն այն է, թե ում են առնչվում այդ սկանդալները։ Ինչպես տեսնում ենք, դրանք մեզնում մեծամասամբ անպաշտպան և խոցելի խավերի շուրջ են։ Հետաքրքիր է, օրինակ, արևմտյան թերթերում սկանդալային նյութերը վերաբերում են ավելի շուտ հայտնի և վերնախավի մարդկանց, իսկ մեզ մոտ՝ անպաշտպաններին, գյուղացիներին, խոցելիներին։ Մենք գիտենք, որ Հայաստանում հարուստ, իշխանություն ունեցող շատ մարդիկ, հատկապես տղամարդիկ, ունեն մեկից ավելի կին կամ ընտանիք, բայց ոչ մի լրագրող չի գնում նրանց կանանց կամ բարեկամներին հարցնում, թե ինչքանով են այդ կանայք տառապում։ Ոչ ոք չի լուսաբանում այդ ընտանիքների ողբերգությունները։ Փոխարենը լուսաբանվում է փոքր քաղաքի կին բնակչի պատմությունը, բայց եթե դա լիներ ինչ-որ ազդեցիկ տղամարդու կամ որևէ հարուստ մի ընտանիքի պատմություն, արդյո՞ք այս նույն թերթը կլուսաբաներ այն։
Նշված հոդվածում վերցրել են ամենախոցելի, անպաշտպան մարդկանց և էլ ավելի են թիրախավորել։ Այստեղ մենք ունենք երկու առումով թիրախավորում. սոցիալական խավը և սեռային պատկանելիությունը: Այնուամենայնիվ, ի՞նչ հարց են լուծում այս հոդվածը կամ վերը նշված հաղորդումը․ դրանք ոչ մի սոցիալական հարց չեն լուծում (եթե չասենք, որ վնասում են), այլ միմիայն սեփական լսարանի ծավալներն են ապահովում», ֊ նշել է մեր զրուցակիցը։
Սոցիոլոգը կարծում է, որ այս պատմությանը մեդիան կարող էր անդրադառնալ, բայց ոչ թե կնոջ բարոյականության, այլ բոլորովին այլ տեսանկյունից․
«Մտահոգ մեդիան կարող էր բարձրացնել այն հարցը, թե ինչպես և ինչ պայմաններում է տեղի է ունենում ընտանիքի ձևաչափի փոփոխություն Հայաստանում և ինչպես է դա ընդունվում կամ մերժվում միջավայրի կողմից։ Սովորականից տարբերվող ընտանիքի ձևերը շատ են մեր շուրջը, բայց դրանք չեն լուսաբանվում պայմանների և պատճառների տեսանկյունից, օրինակ, գուցե թե դա տնտեսակարգի փոփոխության հետևանք է։ Այսպիսի հարցեր, խորքային խնդիրներ լրատվամիջոցները չեն դնում իրենց առաջ։ Այնինչ, նույնիսկ այդ հոդվածում երևում է, որ կա տնտեսական գործոն, և սոցիալական հարցերով մտահոգ լրագրողը դա կնկատեր և կշեշտադրեր, սակայն դրա փոխարեն գլխավորը մնում է «լրբի» հարցը։
Մեդիայի շուրջ մոտեցումները տարբեր են, բայց, այո, մեդիան ազդում է հանրային կարծիքի և մտածողության ձևերի վրա։ Ճիշտ է, դա ուղիղ ազդեցություն չէ, այլ համակարգային է։ Այն ազդում է մշակութային դրության, արժեքների, մտածողության ձևավորման կամ վերարտադրման վրա, և որ ամենասարսափելին է, այն բերում է ստանդարտացման, անհամատեքստ սոցիալական պատկերացումների ստեղծմանը և պահպանմանը։ Սարսափելի է նաև այն, որ լուծումներ չկան, բայց կան անելիքներ։ ԶԼՄ֊ների մասով գլխավոր անելիքն առնչվում է հենց մեդիայի՝ որպես ինստիտուտի, դրա համակարգային պրոբլեմների հաղթահարմանը։ Արդյո՞ք առկա մեդիա հաստատություններն ի վիճակի են հանրային խնդիրներին լուծումներ առաջարկել, և եթե ոչ, ապա ինչպես պետք է վերափոխվի մեդիան։ Իսկ ավելի ընդհանուր առումով անելիքներից, թերևս, այն է, որ քայլեր ձեռնարկվեն հասարակության մեջ քննադատական մտածողության ձևավորման և զարգացման ուղղությամբ, որպեսզի մարդիկ ավելի հակված լինեն խուսափել պարզունակ գնահատականներից, ընկալեն սոցիալական կյանքի բարդությունները, քայլեր ձեռնարկվեն կնատյացությունը և առհասարակ տարբերվողների, անպաշտպանների հանդեպ ատելությունը հաղթահարելու ուղղությամբ»։

Медиа как орудие армянских властей, бизнес и политика
Социолог Анна Жамакочян и «Коалиция против насилия над женщинами» обратились в наблюдательный совет этики СМИ Армении с требованием ознакомиться с содержанием выпуска ток-шоу «Полуоткрытые окна» от 22 марта 2016 года в эфире телеканала «ATV» под названием «Опасное молчание». Гостем передачи был Владик Мартиросян, 8 июля напавший на бывшую супругу и ее родителей с топором. В частноси, на ток-шоу говорилось, что Мартиросяну не дают видеться с ребенком и что он не платит алименты. Epress.am побеседовал с Жамакочян об отрпавленном в сентябре заявлении, а также роли и влиянии медиа в обществе.
«СМИ сегодня, с одной стороны, - бизнес и политика, с другой – зависят от бизнеса и политического поля. И возникает вопрос, как они могут функционировать в условиях такой зависимости, какую роль могут играть для общества». По мнению собеседницы, масс медиа Армении в большинстве своем способствуют воспроизводству существующей консервативной морали и власти. В настоящее время подавляющее большинство армянских медиа-структур, особенно вещательные, являются орудием правящей элиты, утверждает социолог, которые также работают над обеспечением численного показателя аудитории.
В эфире передачи «Полуоткрытые окна», как отметил наблюдательный совет, пренебрегли правом Тагуи Мансурян на неприкосновенность частной жизни, отсутствовало мнение второй стороны – Тагуи или ее семьи, незаконно использовались аудиозаписи, произведенные тайно.
«Наблюдательный совет зафиксировал эти факты, однако я не получила ответа на многие вопросы», - говорит Жамакочян. В качестве примера она отметила вопрос критерия выбора гостей программы. Обычно приглашенные гости, специалисты дают героям передачи советы и предлагают решения.
«В заявке я просила рассмотреть, к примеру, структуру телепередачи, вопрос формирования состава гостей, скажем, то, по каким критериям их выбирают. Часто гости отклоняются от профессиональной точки зрения. Кроме того, важно, интересы каких социальных групп представляет данный эксперт. Другая важная сторона – вопрос участия так называемых знаменитостей. К примеру, на каком основании гость-актер говорит о правовой проблеме? Он выражает мнение потому, что является знаменитостью? Но какой социальной ролью он известен, помимо своей актерской деятельности? Все эти гости, являются они экспертами или нет , говорят с точки зрения неравной и консервативной морали. Мне интересно, на каком основании они полагают, что могут давать такие однозначные оценки и советы касательно частной жизни конкретных людей, да еще на такие тонкие темы».
Передача, якобы призванная предложить решения герою, усугубляет ситуацию, считает социолог.
«В контексте выпуска «Опасное молчание» можно сказать, что почти все гости поощряли поведение героя, бывшего мужа, который преследовал Тагуи. Никто из присутствовавших не говорит, что этот человек преследует бывшую жену. Более того, хвалят и поощряют его в качестве последовательного родителя. Четко видно, что на передаче мать Тагуи, теща Владика Мартиросяна, впоследствии скончавшаяся от ударов топором, была заклеймена практически всеми».
В своем ответе наблюдательный совет этики СМИ призвал руководство телекомпании «ATV» быть более деликатными при освещении подобных тем.
«В Орган я обратилась с вопросами, требующими более детального анализа, хотя сложно представить, что экспертный совет мог сделать больше. Также я ждала ответа на вопрос, существуют ли иные общественные пути привлечения к ответственности авторов передачи. Тем не менее, нужно также учитывать, что наблюдательный орган этики не имеет никаких рычагов, это самоуправляемый орган, и он может лишь давать консультацию». По мнению Жамакочян, решение органа могло быть эффективным только в случае реальной свободы СМИ в Армении.
«Немного сложно представить, что журналисты «ATV» будут раздосадованы, но я считаю важным хотя бы заявить об этой критике публично. Надеюсь, в следующий раз при подготовке подобной передачи, эти мнения будут учтены. Конечно, лучшее решение было бы таково: персонал настолько самокритичен, что отказался бы от съемки телепередачи в таком стиле, временно прервал работу, и команда прошла бы серьезную переподготовку».
Также социолог прокомментировала перепечатку некоторыми СМИ статьи газеты «Иравунк» под заголовком «17 лет эта распутница была женой двух братьев». В статье говорится о случае, когда в начале августа в городе Дилижан 45-летний Вардан Есаян ранил из охотничьего ружья 37-летнюю супругу брата Гаянэ Кохликян, а через две недели после инцидента труп совершившего самоубийство Есаяна, согласно публикации, был обнаружен в лесу. Газета сделала большое интервью с родственником Есаянов, по словам которого, причиной всего этого стала интимная связь женщины с братом супруга. Статья издания практически полностью состояла из описания «порочного» поведения и «аморальности» Гаянэ. Ряд СМИ перепечатал именно эти отрывки из статьи.
«Как функционирует так называемая медиа-экономика: медиа – орудие власти, и как таковая должна обеспечивать аудиторию, в этих целях ей нужны «интересные» скандалы. Но главный вопрос в том, кого эти скандалы касаются. Как мы видим, в основном они затрагивают беззащитные и уязвимые слои населения. К примеру, в западных газетах скандальные материалы рассказывают скорее об известных людях и представителях элиты. А у нас – о беззащитных, сельчанах, уязвимых. Мы знаем, что богачи в Армении, власть имущие, особенно мужчины, имеют более одной жены или семьи, но ни один журналист не спрашивает у их женщин или родственников о страданиях этих женщин. Никто не освещает трагедии этих семей. Зато освещается история жительницы небольшого города.
Тем не менее, какой вопрос решает эта статья или передача? Они не решают никаких социальных проблем (если не сказать, что наносят вред), а лишь обеспечивают объемы своей аудитории», - продолжает собеседница, отмечая, что ту же историю можно было преподнести совершенно иначе, а не с точки зрения моральности женщины.
«Обеспокоенные СМИ могли поднять вопрос о том, как и в каких условиях в Армении происходит изменение формата семьи и как это принимает или отвергает окружение. Вокруг нас много семей, отличающихся от обычных, но это не освещается с позиции условий или причин: к примеру, это следствие изменения экономического строя. СМИ не ставят перед собой таких вопросов, глубинных задач. Между тем, даже в этой статье видно наличие экономического фактора, и журналист, обеспокоенный социальными вопросами, заметил бы это и заострил на этом внимание, но вместо этого главным остается вопрос «распутницы».
К медиа относятся по-разному, но, да, медиа влияет на общественное мнение и формы мышления. Правда, это не прямое воздействие, а системное. Она влияет на культурное положение, ценности, формирование или воспроизводство мышления, и самое ужасное, приводит к стандартизации, созданию и сохранению бесконтекстных социальных представлений.
Основная задача по части СМИ касается именно медиа, как института, преодоления ее системых проблем. Способны ли существующие медиа учреждения предложить решения для общественных проблем, и если нет, то как нужно преобразовать медиа?». При этом социолог указывает на необходимость формирования и развития в обществе критического мышления, - чтобы люди чаще воздерживались от незамысловатых оценок, понимали сложности социальной жизни, - и принятия мер для преодоления женоненавистничества и ненависти к непохожим и беззащитным в целом.