Աղավնաձորցիները տևական պայքարից հետո ստացան 2015-ին մթերված խաղողի գումարները
Վայոց ձորի մարզի Աղավնաձոր գյուղի խաղողագործները միայն մեկ տարի անց՝ տևական պայքարից հետո, «Վեդի ալկո» ընկերությունից ստացել են 2015 թվականին մթերված խաղողի համար իրենց հասանելիք գումարները:
Epress.am-ի հետ զրույցում գյուղի բնակիչ, խաղողագործ Կոստան Ստեփանյանը նշել է, որ գումարները սկսել են բաժանել վերջին օրերի ընթացքում։
«Համարյա լրիվ տվել են, վերջին պարտիան ա մնացել, այսօր ասել են՝ եկեք, ստացեք: Սաղ փողն ըստ կարգի, ցուցակի են տալիս»,- ասել է խաղողագործը:
Ստեփանյանը պատմել է նաև այս տարի խաղողի մթերման աշխատանքների մասին․ «Սպիտակ տեսակի խաղողի՝ խարջի սորտի համար հերթ ա, էնքան են ուզում, որ չի բավարարում, իսկ սև սորտի համար ոչ մեկը դեռ ձեն չի հանում… դե սպիտակից վերջացնենք, տեսնենք՝ ինչ կլինի»:
Նշենք, որ Վայոց ձորի մարզի Աղավնաձոր գյուղի խաղողագործներին «Վեդի Ալկո» գինու գործարանը նախորդ տարի մթերված խաղողի դիմաց պարտք է ընդհանուր առմամբ 140 միլիոն դրամ: Նախորդ տարի՝ խաղողի մթերման ժամանակ, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը խաղողագործներին խոստացել էր, որ բոլորի խաղողն էլ կմթերվի և գումարը կվճարվի, սակայն մինչև այս տարվա հոկտեմբեր ամիսը խաղողագործները չէին ստանում իրենց հասանելիք գումարները։ Տարվա ընթացքում նրանք նամակներով դիմել են մարզպետին և կառավարությանը, ապա այս տարվա սեպտեմբերին բնակիչները փակել են  Երևան տանող ճանապարհը, ինչպես նաև սեպտեմբերի 1-ին և 16-ին երեխաներին դպրոց չեն ուղարկել:

Жители армянского села добились выплаты долга за прошлогодний виноград
После года борьбы виноградари села Агавнадзор Вайоцдзорской области Армении получили от компании «Веди Алко» деньги за товар, поставленный в 2015 году. В беседе с Epress.am виноградарь Костан Степанян заявил, что раздача задолженностей началась на днях.
«Выдали почти всю сумму, осталась последняя партия. Сегодня уже позвали. Деньги дают по порядку, по списку». Собеседник также рассказал о сдаче винограда этого года: «За белый виноград – харджи – выстроилась очередь. Так много желающих, что нехватает. А о черном пока никто ни слова не говорит. Закончим с белым, посмотрим, как сложится».
За прошлогодний товар винный завод задолжал сельчанам в общей сложности 140 млн. драмов (более $295 350). Осенью 2015-ого бывший премьер Овик Абрамян пообещал виноградарям, что будет принят весь урожай и выплачена вся сумма, но денег сельчане не получали до октября 2016г. Все это время они обращались к губернатору области и отправляли письма в правительство, а в сентябре перекрыли трассу в Ереван, кроме того, 1 и 16 сентября в знак протеста отказались отправлять детей в школу.