ՀԿ֊ների մասին օրինագծի քննարկումը վերածվեց հոմոֆոբիայի մրցույթի
Այսօր ԱԺ֊ում «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները հոմոֆոբ հայտարարություններ էին հնչեցնում։
Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, նախագծի փաթեթը ներկայացնելիս, նշել է, որ օրինագծի մշակման ժամանակ սկզբունքը մեկն է եղել՝ «անհարկի չմիջամտել քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների գործունեությանը, միևնույն ժամանակ ձեռքը պահել զարկերակին, երբ պետք է»: Որպես կարևոր փոփոխություն Հովհաննիսյանը նշել է, որ ՀԿ-ներին հնարավորություն է տրվելու զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ և հասարակական կազմակերպությունը կարող է տնօրինել իր գույքը և գործունեության արդյունքները:
Օրենքի քննարկման ժամանակ խոսք վերցրեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը, ով առաջարկեց «եվրոպական օրինակը չդարձնել իդեալ»:
«Հակառակ դեպքում՝ գեյ-շքերթներ կունենանք փողոցներում: Ես այդպիսի Հայաստանում չեմ ուզում ապրել», ֊ հայտարարեց նա։
ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանով, ՀՀԿ խմբակցություն․ «Դա մեզ չի սպառնում: Մեր հասարակության մասին մեծ կարծիք ունեմ ես և կարծում եմ՝ գոնե մեր դահլիճում գտնվողները չեն ողջունում զանազան գունավոր շքերթները»:
Արփինե Հովհաննիսյան․ «Ես չէի ակնկալում, որ սա կհանգեցնի տարբեր տեսակի փոքրամասնությունների ողջունմանը կամ՝ ոչ»:
Լևոն Մարտիրոսյան, ՀՀԿ խմբակցություն․ «Ես դեմ եմ գեյ-պարադներին առհասարակ, Հայաստանում՝ մասնավորապես: Մի անեկդոտ հիշեցի․ որոշվում ա գեյ պառադ անցկացնել, բայց ժամանակի խնայողության պատճառով որոշվում ա այն անցկացնել տրավմատոլոգիայի բաժանմունքի մոտ, որ այդ ծեծված գեյերին արագ հացնեն բժիշկների մոտ»:

Депутаты от правящей в Армении партии посоревновались в гомофобии
Обсуждение проекта закона «Об общественных организациях» в Национальном Собрании закончилось гомофобными высказываниями со стороны депутатов от партии президента Армении.
Представляя пакет проекта, министр юстиции Арпинэ Ованисян отметила, что при его разработке авторы руководствовались одним принципом: «без надобности не вмешиваться в деятельность институтов гражданского общества, в то же время, держать руку на пульсе, когда нужно». В качестве важной реформы Ованисян отметила тот факт, что общественным организациям будет предоставлена возможность заниматься предпринимательской деятельностью, а также они смогут располагать своим имуществом и результатами деятельности.
В ходе обсуждения слово взял член правящей Республиканской партии Айк Бабуханян и предложил «не брать за идеал европейский пример».
«В противном случае, на наших улицах будут гей-парады. Я не хочу жить в такой Армении», - сказал он.
Зампред парламента, республиканец Эдуард Шармазанов решил, что «нам это не грозит».
«Я хорошего мнения о нашем обществе и считаю, что хотя бы присутствующие в нашем зале не приветствуют различные цветные парады».
Арпинэ Ованисян: «Я не ожидала, что это приведет к одобрению или неодобрению разного рода меньшинств».
Левон Мартиросян, Республиканская партия Армении: «Я против гей-парадов, вообще, и в Армении - в частности. Вспомнился анекдот: принято решение организовать гей-парад, но для экономии времени решили провести его у отделения травматологии, чтобы этих избитых геев доставлять к врачам скорее».