Վանաձորի նախկին քաղաքապետը իր ընկերության աշխատողներին աշխատավարձ չի տալիս․ ՀՔԱՎ
Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանին պատկանող «Լոռիի ՃՇՇ» ՓԲԸ-ն ամիսներ շարունակ չի վճարել աշխատողների մի մասի աշխատավարձը: Այս մասին հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը։
Իրավապաշտպան կազմակերպությանը դիմած «Լոռիի ՃՇՇ»-ի երեք աշխատակիցներ ասել են, որ արդեն 2015 թվականից սկսած աշխատավարձերի վճարումն սկսել է ձգձգվել, և այսօր ընկերության տարբեր աշխատակիցներ մի քանի ամսվա աշխատավարձ ունեն ստանալու:
«Լոռիի ՃՇՇ»-ի նախկին աշխատակից Աշոտ Քարտաշյանը կազմակերպության հետ զրույցում նշել է, որ ընդհանուր առմամբ 5 ամսվա չվճարված աշխատավարձ միայն ինքն ունի, իսկ աշխատակիցներից ոմանք դեռևս չեն ստացել 2014-2015 թվականների որոշ ամիսների աշխատավարձերը, սակայն դրա մասին բարձրաձայնում են միայն հիմա, երբ ընկերության սեփականատեր Սամվել Դարբինյանն այլևս քաղաքապետ չէ:
«Ընկերության տնօրեն Արայիկ Վարդանյանը անորոշ պատասխան է տալիս՝ փող չկա, չգիտենք երբ կլինի», - նշված է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ: Խնդրին լուծում տալու համար «Լոռիի ՃՇՇ»-ի աշխատակիցները երկու անգամ դիմել են Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանին։ Վերջինս հրաժարվել է օգնել՝ պատճառաբանելով, որ խնդրի լուծումը դուրս է իր լիազորություններից:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է, որ «Լոռիի ՃՇՇ»-ի ներկա և նախկին մի խումբ աշխատակիցներ աշխատավարձերի չվճարման հարցով պատրաստվում են նամակով դիմել վարչապետ Կարեն Կարապետյանին:

Бывший мэр Ванадзора не платит зарплату сотрудникам своей компании
В компании «Строительство и эксплуатация дорог Лори» бывшего мэра города Ванадзор Самвела Дарбиняна несколько месяцев не выплачивали зарплату части сотрудников. Трое из них обратились в ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи. По их словам, задержка выплаты заработной платы началась с 2015 года, и теперь компания задолжала некоторым сотрудникам зарплату за несколько месяцев.
Бывший сотрудник «СЭД Лори» Ашот Карташян сообщил правозащитной организации, что только ему компания задолжала зарплату за 5 месяцев, а некоторые не получали денег с 2014-2015гг., однако они заявляют о проблеме только теперь, когда владелец компании больше не занимает должность мэра.
«Директор компании Араик Варданян дает неопределенные ответы: денег нет, когда будут, не знаем», - говорится в сообщении организации. Сотрудники дважды обращались к губернатору Лорийской области Артуру Налбандяну, который отказал в помощи на том основании, что вопрос не входит в его компетенцию.
Правозащитная организация отмечает, что группа бывших и нынешних сотрудников намерена написать о проблеме премьер-миниcтру Карену Карапетяну.